مجله اینترنتی دیپروتد

مجله اینترنتی دیپروتد

ریشه های عمیق اجتماعی و اقتصادی

سه شنبه، 1 خرداد 1397


مدیریت در برزخ

کتاب ها، مقالات و آموزش های جدید همه مبتنی بر مبانی رهبری است، همه جا دائم در مورد رهبری می شنویم، رهبر خدمت گذار، رهبر کاریزماتیک. همه این منابع برای ما یک چشم انداز از آینده مدیریت ترسیم کردند که به کجا باید برسیم.اما وقتی اوضاع خوب است، افراد با هم خوب رفتار می کنند، کارها خوب جلو میرود، ما میتوانیم رهبران خوبی باشیم. همه را در تصمیم گیری دخالت می دهیم، با اعضای تیم احساس راحتی می کنیم، نگران اعضای تیم هستیم و … . در اینستاگرام عکس میگذاریم، این تیم عالی ترین تیم دنیاست، از ما بهتر وجود ندارد… اما وقتی اوضاع خراب می شود، کارها خوب جلو نمیرود و نوع رفتار ما عوض می شود.اینکه ما رئیس بودیم(علاقه به کنترل و دخالت در جزئیات همه چیز را داریم) ولی میخواهیم رهبر باشیم، اما الان نه در نقطه اول هستیم و نه در مقصد، این نقطه را برزخ تغییر می‌گویند. در برزخ ما دوست داریم به جلو برویم، ولی به دلیل نا آشنایی با مقصد، عادت های مبدا را تکرار می کنیم، حرفهای ما شبیه رهبران موفق است، ولی اعمال ما شبیه سرکارگر کارخانه کلوچه سازی.

دسته بندی: آینده
تاریخ: 14 اردیبهشت 1397 نظرات: 0

خماری بعد از تعطیلات!

افراد همه جای دنیا بعد از تعطیلات ممکن است به سختی و شاید کمی ناراحتی به سر کار برگردند. در واقع "خماری بعد از تعطیلاتafter vacation hangover"یک پدیده اثبات شده روانشناسی است.
برای اینکه با روحیه و آمادگی کامل سر کارتان حاضر شوید چند مورد کوچک را رعایت کنید: به کل سال و اهدافی که به دنبال آن هستید فکر کنید. استراحت تعطیلات قرار است به شما کمک کند تا به اهداف خود بهتر برسید. در روزهای اول بعد از تعطیلات، فشرده کار نکنید و زودتر به خانه بروید. برنامه تفریحی کوچک بعد از ساعت کاری داشته باشید؛ مثلا قدم زدن در پارک. با همکاران خود تجربیات سفر را به اشتراک بگذارید. این فرصت خوبی برای بهبود فضای ارتباطی و شناخت علایق در بین همکاران است. سعی کنید حداقل یک عادت خوب را در سال جدید وارد محیط کارتان کنید.
دسته بندی: آینده
تاریخ: 16 فروردین 1397 نظرات: 0

تحلیل محتوای اقتصاد ایران در سال ۹۷

اقتصاد ایران را از جنبه های مختلف می توان در سال ۹۷ مورد بررسی قرار داد . مثلا عده ای روندهای غالب اقتصاد ایران را پیش بینی می کنند . عده ای دیگر چالش های بنیادی و یا به عبارتی دیگر موانع اقتصاد را نام میبرند و تعدادی هم به ساختارها و نهادها و غیره می پردازند .یک شیوه دیگر در بررسی اقتصاد ایران مفهوم های اساسی است که اقتصاد کشور بر اساس این مفاهیم شکل می گیرد . مثلا اگر شما مفهوم حسادت را در مورد یک شخص استفاده کنید ، بخش قابل توجهی از شخصیت آن فرد را آشکار کرده اید . حال سئوال این است که بدون عدد و رقم ، چگونه می توان اقتصاد ایران با یک سری مفاهیم شناسایی کرد . یعنی یک جوری میخواهیم اقتصاد ایران را با یک سری مفاهیم کلیدی تحلیل محتوی کنیم . از این نظر مفاهیمی که شمرده می شوند ، مفاهیمی هستند که بر سیاستها ، ساختارها ، نهادها و متغیرها سایه می اندازند . یعنی بدون این مفاهیم اقتصاد ایران قابل شناسایی و تبیین نیست . 
با توجه به مفاهیم برشمرده شده ، می توان اقتصاد ایران را در سال ۹۷ ترسیم کرد و در این بستر دست به پیش بینی یا سرمایه گذاری و در مجموع به تدوین استراتژی های اثربخش برای بنگاهها زد . به نظرم بی توجه به این مفاهیم به حرکت ما در سال ۹۷ ضربه خواهد زد .


دسته بندی: آینده
تاریخ: 16 فروردین 1397 نظرات: 0

پیش بینی اشتباه مک کینزی

در دهه 80 شرکت معروف مشاوره مدیریت مک کینزی به شرکت معظم AT&T غول مخابرات آمریکا توصیه کرد که وارد حوزه تلفن همراه نشود و پیش بینی کرد که تا سال 2000 تنها حداکثر  یک میلیون عدد تلفن همراه فروخته خواهد شد. این پیش بینی اشتباه به خاطر سنگینی و پرهزینگی تلفن همراه در آن سالها مطرح شد.

خطای محاسبه در پیشرفت تکنولوژی و آینده کسب و کار را دست کم نگیریم.
/لین بیزنس

دسته بندی: آینده
تاریخ: 14 فروردین 1397 نظرات: 0

چرا جنگ همیشه یک کسب و کار با هدف پول به جیب زدن نیست ؟

چرا جنگ همیشه یک کسب و کار با هدف پول به جیب زدن نیست ؟  " رابرت جرویس نامدارترین متفکر «نو رئالیست» جهان است . شاگردان او در اغلب دپارتمان‌های علوم سیاسی در آمریکا و اروپا درس می‌دهند و مکتب نوواقع‌گرایی را گسترش داده‌اند . او همچنین بزرگترین متخصص دانش اطلاعات است و بعنوان عالی‌ترین مقام مشاور برای سازمان‌های اطلاعاتی آمریکا کمک نظری می‌دهد . من در دانشگاه برکلی شاگرد یکی از شاگردانش بودم و کتابش را خوانده بودم . می‌دانستم عنوان کلاس آن روز هم «تئوری‌های رابرت جرویس» است ، اما نمی‌دانستم زنده است و خودش تئوری‌های خودش را درس می‌دهد . از صبح احساس می‌کردم شرایط مدرسه متفاوت است . اغلب پسرها با کت و شلوار و کراوات و دخترها با لباس رسمی و کفش پاشنه بلند آمده بودند . سر کلاس که نشستم یک دفعه دیدم از در پشت صحنه پیرمردی نه چندان مسن با شلواری کتانی و تی‌شرت و یک کوله‌پشتی وارد شد . همه بلند شدند و مدت زیادی برای او کف زدند . . . " پیرمرد یک چهارپایه گذاشت وسط سن لیوان قهوه‌اش را گذاشت روی چهارپایه و تا آخر کلاس سرش را پایین انداخت ، دور چهارپایه طواف کرد و درس داد . حتا یک لحظه هم برنگشت به ما نگاه کند . شیوه‌‌ تدریس او این گونه بود . انگار در یک اتاق خالی برای خودش حرف می‌زند . اما در اواخر کلاس یک باره به انتهای کلاس خیره شد و گفت اکنون می‌خواهم برای شما بگویم که چرا بوش به عراق حمله کرد ؟ جنب و جوشی در آن جا در گرفت . خبرنگاران رسانه‌ها گوشی‌هایشان را روی سرشان جابجا کردند و برای بهترین شات خود آماده شدند  .


دسته بندی: آینده
تاریخ: 11 فروردین 1397 نظرات: 0