مجله اینترنتی دیپروتد

مجله اینترنتی دیپروتد

ریشه های عمیق اجتماعی و اقتصادی

سه شنبه، 29 خرداد 1397


17 حقیقت کثیف که باید در رابطه با سیگار بدانید

17 حقیقت کثیف که باید در رابطه با سیگار بدانید
سیگار و بطور کلی دخانیات از جمله اصلی ترین عوامل مرگ و میر در جهان هستند. مصرف سیگار رابطه مستقیمی با ابتلا به سرطان های دهان و حنجره دارد؛ همچنین ابتلا به بیماری های تنفسی از جمله اصلی ترین علل مصرف سیگار است. در ادامه با دکتر سلام همراه باشید. سال ها پیش، زمانی که نخستین بار «سیگار» در بازارهای مختلف دنیا ارائه شد، بسیاری از مردم با اقبال چشمگیر خود به این پدیده، سود سرشاری را عاید شرکت های دخانیات کردند. مردم که پیش تر تنباکو را با شیوه هایی پردردسرتر و کم لذت تر مصرف می کردند، به یک باره با پدیده ای آشنا شدند که هم قیمت ارزان داشت، هم به سادگی تهیه می شد و هم به راحتی مورد استعمال قرار می گرفت. رواج سیگار به عنوان یک پدیده اجتماعی به قدری سریع بود که فارغ از جنبه های منفی اش، همه به آن گرایش داشتند. برخی آن را مایه خوش تیپی دانستند، برخی دیگر به آن معتاد شدند، برخی دیگر از آن درآمدزایی کردند و عده ای نیز کورکورانه به مصرف آن تمایل پیدا کردند. کار به جایی رسیده بود که قهرمانان و شخصیت های مثبت فیلم ها غالباً تکه ای سیگار بر لب داشتند و با آن دلربایی می کردند.اما با گذشت زمان و انجام تحقیقات علمی و پزشکی فراوان، رفته رفته آثار زیان بار سیگار کشف گردید و اطلاع رسانی به مردم برای پرهیز از این پدیده اعتیادآور آغاز شد. امروزه شاید دیگر سیگار آن وجهه افسانه ای خود را در بین مردم از دست داده باشد، اما این بدان معنا نیست که مصرف آن کاهش یافته است.در این بخش، قصد داریم شما را با حقایقی جالب و شگفت انگیز پیرامون سیگار آشنا سازیم که شاید در تغییر دیدگاهتان نسبت به آن مؤثر باشد. با ما همراه باشید


دسته بندی: گزارش
تاریخ: 11 خرداد 1397 نظرات: 0

جایگزینی واژه استارت‌آپ با کسب وکار نوپا

جایگزینی واژه استارت‌آپ با کسب وکار نوپا دبیر انجمن کسب وکارهای اینترنتی در نامه‌ای به رییس فرهنگستان زبان وادبیات فارسی خواستار جایگزینی استارت‌آپ با « کسب وکارهای نوپا» شد.ر این نامه آمده است : با گسترش اینترنت در کشور، خدمات و سرویس های مختلفی پیرامون آن نیز به وجود آمده اند، که اکثریت آنها از نمونه های موفق خارجی الگو برداری شده اند. یکی از مباحث مهم این حوزه، راه اندازی شرکت یا به نوعی کسب و کارهای نوپا بر پایه فناوری اطلاعات می باشد که اصطلاحاً به آن استارت آپ Startup company گفته می شود. چند سالی است که شرکت های استارت آپی نیز در ایران فعال شده اند و تعدادی از جوانان کارآفرین به دنبال اجرای پروژه های کاری خود در این غالب هستند.دسته بندی: گزارش
تاریخ: 08 خرداد 1397 نظرات: 0

ایده جدید برای حل مشکل آب استان سیستان و بلوچستان

سورنا ستاری مطرح کرد ایده جدید معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری برای حل مشکل آب استان سیستان و بلوچستان    
معاون علمی و فناوری رئیس جمهور، ایده جدید این معاونت را برای حل مشکل آب استان سیستان و بلوچستان تشریح کرد.
به گزارش دیپروتد  از زاهدان، عصر امروز با حضور معاون علمی و فناوری رئیس جمهور تفاهم‌نامه همکاری منطقه  ویژه انرژی های تجدیدپذیر و منطقه ویژه علم و فناوری امضا شد.معاون علمی و فناوری رئیس جمهور در این مراسم اظهار کرد: بخشی از اقتصاد مفقود مانده که منوط به نیروی انسانی است، امروز نسل جدیدی از کارآفرینان کشور در حال ایجاد شدن است، البته نه بر پایه پول بلکه بر پایه علم و تفکر.


دسته بندی: گزارش
تاریخ: 27 اردیبهشت 1397 نظرات: 0

۷ نکته درباره فیلترینگ تلگرام

۷ نکته درباره فیلترینگ تلگرام
در ۵ روز نخست فیلترشدن تلگرام، چند اتفاق و رویکرد در جامعه قابل ملاحظه است. هر چند از مدتی قبل، زمزمه فیلترشدن تلگرام مطرح بود ولی مسدودسازی آن «ناگهانی» بود. شب، خبر حکم آمد و اول صبح فیلتر شد. این غافلگیری یکی از عوامل مؤثر بر عدم خروج مردم از تلگرام بود. شاید اگر از یک ماه قبل تاریخی را برای مسدودسازی تلگرام اعلام می‌کردند، برخی از کاربران این پیام‌رسان (و البته نه همه‌شان)، در آن بازه زمانی خروج از تلگرام را برنامه‌ریزی می‌کردند. اما وقتی ناگهان فیلتر کردند، طبیعی‌ترین واکنش این بود که برای جبران این غافلگیری، طرحی فوری دراندازند و فیلترشکن‌هایشان را راه بیندازند. گفته بودند چون تلگرام به اطلاعات مردم ایران دسترسی دارد و نباید اغیار از اندرون مردم ایران مطلع شوند، باید مسدود شود. از منظر سیاست کلان، این استدلال پذیرفتنی است ولی نقض غرض شد چرا که با تجهیز موبایل‌های قریب به اتفاق مردم ایران به انواع فیلترشکن‌های خارجی، نه تنها دسترسی مدیران تلگرام به اطلاعات ایرانی‌ها باقی ماند، بلکه شرکت‌های و نهادهای اطلاعاتی خارجی که فیلترشکن تولید می‌کنند نیز به تلگرام اضافه شدند تا بتوانند به واسطه فیلترشکن‌هایی که عرضه می‌کنند، دسترسی وسیع‌تری به اطلاعات ایرانی‌ها داشته باشند.


دسته بندی: گزارش
تاریخ: 18 اردیبهشت 1397 نظرات: 0

جوانان،به دنبال مشاغل بی دردسر

جوانان،به دنبال مشاغل بی دردسر 
نگاهی به آمار اشتغال نشان می دهد که جوانان جویای کار از پذیرش ریسک اشتغال در بخش مولد سر باز می زنند و به این حوزه وارد نمی شوند قرار گرفتن تولید در جریان‌های متلاطم بازار، امکان از دست رفتن سرمایه، پایین بودن حمایت‌های دولت از جوانان صاحب ایده و کارآفرین باعث کاهش ریسک پذیری کارجویان در ورود به مشاغل مولد و گرایش شدید آنها به ورود در مشاغل اداری با درآمد تضمینی، شده است.در دهه های اخیر گرایش جوانان و کارجویان به ویژه فارغ التحصیلان دانشگاهی به مشاغل با درآمد ثابت و به اصطلاح اداری در کشور افزایش یافته و اینکه جوانان بخواهند در مشاغلی مشغول به کار شوند که به اصطلاح دریافتی پایان ماه آنان تضمین باشد، شاید انتخاب اول حداکثر آنها باشد.کارشناسان دلایل گوناگونی برای کاهش میزان ریسک کارجویان و به اصطلاح خطر نکردن آنها در تجربه مشاغل مختلف دیگر را مطرح می کنند که می توان به پایین بودن سطح تضامین دولت در تثبیت موقعیت های مختلف فعالیت اقتصادی و یا نحوه حمایت از مشاغل مولد اشاره کرد.به عبارتی، جوانان ترجیح می دهند در مشاغلی وارد شوند که با دردسر کمتری همراه است و در یک چرخه مشخص در روزهای کاری ماه انجام می شود. افراد ترجیح می دهند صبح‌ها به دفتری در یکی از ادارات شهر وارد شوند و عصرها با کمترین دغدغه از تعهداتی که ممکن است به واسطه فعالیت اقتصادی خود داشته باشند، به منازل بازگردند.هرچند در مشاغلی غیراداری به مراتب درآمدهای بیشتری نیز ممکن است برای جوانان به همراه داشته باشد، اما آنها ترجیح می دهند که درآمدهای کمتری را داشته باشند ولی چندان خطری آنها را تهدید نکند.در ایران به دلیل شکل گیری مناسبات غیررسمی اقتصادی و فعالیت دلالی  و واسطه گری در اقتصاد، اغلب امکانی برای برنامه ریزی های آینده شغلی وجود ندارد.یکی دیگر از دلایل مهم در اینکه گرایش جوانان به مشاغل با درآمدهای ثابت و پشت میزنشینی به نحو چشم‌گیری در مقابل جوانانی که برای ورود به عرصه فعالیت های اقتصادی و تولید با مخاطرات فراوانی دست و پنجه نرم می کنند، مربوط به ناقص بودن حمایت ها و پشتیبانی مالی دولت از جوانانی است که طرح هایی را با توجیه اقتصادی در دست دارند، اما بودجه ای برای اجرای آن در دست ندارند.


دسته بندی: گزارش
تاریخ: 17 اردیبهشت 1397 نظرات: 0