مجله اینترنتی دیپروتد

مجله اینترنتی دیپروتد

ریشه های عمیق اجتماعی و اقتصادی

سه شنبه، 1 خرداد 1397


ایده جدید برای حل مشکل آب استان سیستان و بلوچستان

سورنا ستاری مطرح کرد ایده جدید معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری برای حل مشکل آب استان سیستان و بلوچستان    
معاون علمی و فناوری رئیس جمهور، ایده جدید این معاونت را برای حل مشکل آب استان سیستان و بلوچستان تشریح کرد.
به گزارش دیپروتد  از زاهدان، عصر امروز با حضور معاون علمی و فناوری رئیس جمهور تفاهم‌نامه همکاری منطقه  ویژه انرژی های تجدیدپذیر و منطقه ویژه علم و فناوری امضا شد.معاون علمی و فناوری رئیس جمهور در این مراسم اظهار کرد: بخشی از اقتصاد مفقود مانده که منوط به نیروی انسانی است، امروز نسل جدیدی از کارآفرینان کشور در حال ایجاد شدن است، البته نه بر پایه پول بلکه بر پایه علم و تفکر.


دسته بندی: گزارش
تاریخ: 27 اردیبهشت 1397 نظرات: 0

۷ نکته درباره فیلترینگ تلگرام

۷ نکته درباره فیلترینگ تلگرام
در ۵ روز نخست فیلترشدن تلگرام، چند اتفاق و رویکرد در جامعه قابل ملاحظه است. هر چند از مدتی قبل، زمزمه فیلترشدن تلگرام مطرح بود ولی مسدودسازی آن «ناگهانی» بود. شب، خبر حکم آمد و اول صبح فیلتر شد. این غافلگیری یکی از عوامل مؤثر بر عدم خروج مردم از تلگرام بود. شاید اگر از یک ماه قبل تاریخی را برای مسدودسازی تلگرام اعلام می‌کردند، برخی از کاربران این پیام‌رسان (و البته نه همه‌شان)، در آن بازه زمانی خروج از تلگرام را برنامه‌ریزی می‌کردند. اما وقتی ناگهان فیلتر کردند، طبیعی‌ترین واکنش این بود که برای جبران این غافلگیری، طرحی فوری دراندازند و فیلترشکن‌هایشان را راه بیندازند. گفته بودند چون تلگرام به اطلاعات مردم ایران دسترسی دارد و نباید اغیار از اندرون مردم ایران مطلع شوند، باید مسدود شود. از منظر سیاست کلان، این استدلال پذیرفتنی است ولی نقض غرض شد چرا که با تجهیز موبایل‌های قریب به اتفاق مردم ایران به انواع فیلترشکن‌های خارجی، نه تنها دسترسی مدیران تلگرام به اطلاعات ایرانی‌ها باقی ماند، بلکه شرکت‌های و نهادهای اطلاعاتی خارجی که فیلترشکن تولید می‌کنند نیز به تلگرام اضافه شدند تا بتوانند به واسطه فیلترشکن‌هایی که عرضه می‌کنند، دسترسی وسیع‌تری به اطلاعات ایرانی‌ها داشته باشند.


دسته بندی: گزارش
تاریخ: 18 اردیبهشت 1397 نظرات: 0

جوانان،به دنبال مشاغل بی دردسر

جوانان،به دنبال مشاغل بی دردسر 
نگاهی به آمار اشتغال نشان می دهد که جوانان جویای کار از پذیرش ریسک اشتغال در بخش مولد سر باز می زنند و به این حوزه وارد نمی شوند قرار گرفتن تولید در جریان‌های متلاطم بازار، امکان از دست رفتن سرمایه، پایین بودن حمایت‌های دولت از جوانان صاحب ایده و کارآفرین باعث کاهش ریسک پذیری کارجویان در ورود به مشاغل مولد و گرایش شدید آنها به ورود در مشاغل اداری با درآمد تضمینی، شده است.در دهه های اخیر گرایش جوانان و کارجویان به ویژه فارغ التحصیلان دانشگاهی به مشاغل با درآمد ثابت و به اصطلاح اداری در کشور افزایش یافته و اینکه جوانان بخواهند در مشاغلی مشغول به کار شوند که به اصطلاح دریافتی پایان ماه آنان تضمین باشد، شاید انتخاب اول حداکثر آنها باشد.کارشناسان دلایل گوناگونی برای کاهش میزان ریسک کارجویان و به اصطلاح خطر نکردن آنها در تجربه مشاغل مختلف دیگر را مطرح می کنند که می توان به پایین بودن سطح تضامین دولت در تثبیت موقعیت های مختلف فعالیت اقتصادی و یا نحوه حمایت از مشاغل مولد اشاره کرد.به عبارتی، جوانان ترجیح می دهند در مشاغلی وارد شوند که با دردسر کمتری همراه است و در یک چرخه مشخص در روزهای کاری ماه انجام می شود. افراد ترجیح می دهند صبح‌ها به دفتری در یکی از ادارات شهر وارد شوند و عصرها با کمترین دغدغه از تعهداتی که ممکن است به واسطه فعالیت اقتصادی خود داشته باشند، به منازل بازگردند.هرچند در مشاغلی غیراداری به مراتب درآمدهای بیشتری نیز ممکن است برای جوانان به همراه داشته باشد، اما آنها ترجیح می دهند که درآمدهای کمتری را داشته باشند ولی چندان خطری آنها را تهدید نکند.در ایران به دلیل شکل گیری مناسبات غیررسمی اقتصادی و فعالیت دلالی  و واسطه گری در اقتصاد، اغلب امکانی برای برنامه ریزی های آینده شغلی وجود ندارد.یکی دیگر از دلایل مهم در اینکه گرایش جوانان به مشاغل با درآمدهای ثابت و پشت میزنشینی به نحو چشم‌گیری در مقابل جوانانی که برای ورود به عرصه فعالیت های اقتصادی و تولید با مخاطرات فراوانی دست و پنجه نرم می کنند، مربوط به ناقص بودن حمایت ها و پشتیبانی مالی دولت از جوانانی است که طرح هایی را با توجیه اقتصادی در دست دارند، اما بودجه ای برای اجرای آن در دست ندارند.


دسته بندی: گزارش
تاریخ: 17 اردیبهشت 1397 نظرات: 0

آیا فیلترشکن مخصوص تلگرام وجود دارد؟

آیا فیلترشکن مخصوص تلگرام وجود دارد؟
بنا بر اعلام دادستانی تهران مسدودسازی تلگرام باید به نحوی باشد که محتوای شبکه مذکور با هیچ فیلترشکنی در کشور قابل دسترس نباشد. پیام‌رسان خارجی تلگرام مدت‌هاست بدون رعایت هیچ ضابطه‌ و قانون مشخص در کشور ما فعالیت می‌کند. فعالیت بی‌ضابطه این پیام‌رسان موجب بروز مشکلات فراوانی در کشور شده است. به همین دلیل از مدت‌ها قبل مسئولان کشور به دنبال راه‌حلی برای این معضل بودند. ساعاتی قبل با صدور دستور قضایی، پایان کار تلگرام در ایران اعلام شد؛ دادستانی تهران اعلام کرد بر اساس حکم قضایی صادر شده کلیه ارائه دهندگان خدمات دسترسی به اینترنت کشور مکلفند نسبت به اعمال مسدودسازی کامل وب‌سایت و اپلیکیشن شبکه اجتماعی تلگرام اقدام نمایند. بنا بر اعلام دادستانی تهران اعمال مسدودسازی باید به نحوی اجرا شود که محتوای شبکه مذکور با هیچ نرم افزاری (اعم از فیلترشکن و نظایر آن) در کشور قابل دسترس نباشد.


تلگرام چگونه در ایران متوقف شد؟

تلگرام چگونه در ایران متوقف شد؟ شرق : عصر روز گذشته خبرگزاری وابسته به قوه قضائیه خبری با این تیتر منتشر کرد: «دستور قضائی درخصوص مسدودسازی پیام‌رسان تلگرام صادر شد».
روزنامه شرق در گزارشی نوشته است :به زبان ساده این یعنی دستور قضائی برای فیلترکردن پیام‌رسان تلگرام در ایران. بر اساس جزئیات خبر منتشرشده، بازپرس شعبه دوم دادسرای فرهنگ و رسانه تهران اعلام کرد: «کلیه ارائه‌دهندگان خدمات دسترسی به اینترنت کشور خصوصا شرکت ارتباطات زیرساخت و اپراتور‌های تلفن و دارندگان پروانه ارائه خدمات ارتباطات ثابت مکلف هستند از تاریخ ۱۰/۰۲/۹۷ نسبت به اعمال مسدودسازی کامل وب‌سایت و اپلیکیشن شبکه اجتماعی تلگرام اقدام نمایند». بند پایانی این دستور نیز به این شرح است: «متذکر می‌گردد اعمال مسدودسازی باید به‌ نحوی اجرا شود که محتوای شبکه مذکور با هیچ نرم‌افزاری (اعم از فیلترشکن و نظایر آن) در کشور قابل دسترس نباشد تخلف از اجرای این دستور مستوجب تعقیب کیفری خواهد بود». این خبر در شرایطی منتشر شده است که تا لحظه تنظیم و آماده‌سازی این مطلب (۹ شب) تلگرام هنوز فیلتر نشده بود. 


دسته بندی: گزارش
تاریخ: 11 اردیبهشت 1397 نظرات: 0