مجله اینترنتی دیپروتد

مجله اینترنتی دیپروتد

ریشه های عمیق اجتماعی و اقتصادی

یکشنبه، 30 اردیبهشت 1397


قانون پل طلایی

  اگر کسی در مذاکره به شما دروغ گفت و شما متوجه شدید که او دروغ می‌گوید، نباید این مسئله را مطرح کنید. در مذاکره مفهومی داریم به نام «پل طلایی». این مفهوم که یک قانون خیلی قدیمی ‌چینی است، می‌گوید اگر دشمن به شما حمله کرد و از پلی بر روی رودخانه‌ای گذشت، پل پشت سرش را خراب نکنید؛ چون وقتی دشمن بداند دیگر راه برگشتی ندارد، انرژی و تلاشش برای شکست دادن شما مضاعف خواهد شد. در عوض بروید و پل پشت سرش را از طلا بسازید تا اگر خواست عقب‌نشینی کند، احساس کند که روی این پل طلایی، حتی عقب‌نشینی هم افتخار است. پس ما، نه تنها نباید طرف مذاکره‌مان را ضایع کنیم، بلکه حتی موظف هستیم کمک کنیم که او خطایش را به شیوه آبرومندانه‌ای بپوشاند و عقب‌نشینی کند. در این صورت، رابطه قابل‌ ترمیم خواهد بود. مطرح کردن دروغ و خیانت دیگران، تنها در حالتی معنا پیدا می‌کند که تصمیم گرفته باشیم دیگر تحت هیچ شرایطی به دوستی و همکاری با آنان ادامه ندهیم. نه تنها مثال های متعدد سیاسی و تجاری، بلکه حتی مثال های خانوادگی هم در این زمینه وجود دارد.


دسته بندی: بازار
تاریخ: 22 فروردین 1397 نظرات: 0

هر سال ، سال نو اما کو عادت های نو

دوستی داشتم که روزی 15 ساعت کار میکرد . در دو شیفت و وقت سر خاراندن نداشت ، همیشه به حالش غبطه میخوردم که چرا من نمیتوانم مثل او تلاش کنم .با تمام این سختکوشی هایش یک سوال مهم برای من شده بود که چرا با این همه تکاپو و کار و تلاش آنچنان توفیقی در زندگی اش به دست نیاورده و از همه جالب تر با داشتن دو شغل و داشتن تعداد زیادی سرگرمی روحیه چندان خوبی ندارد وقتی که به نتایج تمام تلاش هایش نگاه کردم دیدم که او دست به کارهایی میزند و تلاش هایی را انجام میدهد که در حقیقت هیچ اثری در زندگی اش نمیگذارند . جالب تر از آن ، نه تنها او ، بلکه با جمعیت زیادی از انسان هایی زندگی میکنم که سخت تلاش می کنند ، اما دریغ از موفقیت و شادمانی .آنجا متوجه سه نکته مهم شدم دسته بندی: بازار
تاریخ: 05 فروردین 1397 نظرات: 0

3 نکته درباره بهبود رتبه ریسک اعتباری ایران

3 نکته درباره بهبود رتبه ریسک اعتباری ایران حمید بیگلری، صاحب‌نظر ایرانی و قائم‌مقام پیشین مجموعه مالی «سیتی‌گروپ»، در شماره 257 تجارت‌فردا درباره بهبود رتبه ریسک اعتباری ایران می‌گوید: هر نوع ارتقای رتبه اتفاق مثبتی قلمداد می‌شود و باید به خاطر این موفقیت، که نه‌تنها یک رتبه، بلکه منجر به ارتقای دو پله‌ای ایران در طبقه‌بندی ریسک کشوری OECD در دو سال اخیر شده است، به دولت آقای روحانی تبریک گفت. به‌منظور واکاوی دلایل این ارتقای رتبه باید نکات زیر را مدنظر قرار داد. نخست آنکه؛ ارتقای رتبه ایران در سال 2016، ناشی از اجرای پیمان برجام بوده است. دوم آنکه؛ ارتقای اخیردو دلیل دارد؛ اول بر پایه رعایت مفاد برجام از سوی ایران و اقدامات مسوولیت‌مدارانه آن در قبال تعهدات خود، آن هم در شرایط تهدیدکننده دولت ترامپ نسبت به این معاهده است. دوم این ارتقا ناشی از بهبود عمومی برخی از شاخص‌های اقتصادی نظیر نرخ تورم و نرخ رشد اقتصادی ایران بوده باشد. با وجود همه اینها، هنوز برای شادی کردن زود است. ارتقای جایگاه ریسک ایران نباید به خودی‌خود مورد تحلیل قرار بگیرد بلکه باید در مقایسه با سایر کشورها و با در نظر گرفتن روند تاریخی جایگاه ایران در این رده‌بندی بررسی شود. در این راستا، نخست آنکه طبقه‌بندی ریسک کشوری OECD دربردارنده هشت جایگاه است که دامنه آن از جایگاه صفر (بهترین) تا هفت (بدترین) گسترده است. حدود 200 کشور در این طبقه‌بندی لحاظ شده‌اند که از میان آنها 93 کشور در طبقات انتهایی یعنی شش و هفت جای گرفته‌اند و 15 کشور جایگاه پنجم را به خود اختصاص داده‌اند. از‌ این‌رو هرچند ایران از رده ششم به پنجم ارتقای جایگاه یافته است، کماکان فاصله زیادی تا کشورهای با رتبه اعتباری بسیار بالا وجود دارد و این رده، ایران را در میانه لیست کشورهای مورد بررسی قرار می‌دهد. به‌منظور آگاهی از میزان نسبی بودن جایگاه ایران در قبال سایر کشورها، باید گفت ایران در کنار کشورهای بنگلادش، ویتنام و تونس در این جایگاه قرار گرفته است. هرچند این صحیح است که کشوری مانند برزیل نیز در جایگاه پنجم قرار دارد. ولی باید در نظر داشت که این کشور از بیش از یک دهه قبل تا سال 2016، در جایگاه سوم قرار داشت اما به دلیل فساد گسترده و بحران سیاسی روسای جمهور قبلی که هنوز هم ادامه دارد، با تنزل رتبه روبه‌رو شده است.


دسته بندی: بازار
تاریخ: 29 اسفند 1396 نظرات: 0

بهترين زمان براي فروش كدام است

بهترین زمان برای فروش، بعد از فروش است.شما وقتی از فروش موفق برخوردار میشود عزت نفستان بالا می رود. وقتی با مشتری بعدی برخورد میكنید حس مثبت و عزت نفستان را منتقل میكنید.كسانی كه بعد از فروش موفق استراحت میكنند بهترین زمان فروش را از دست میدهند.موفقیت تولید موفقیت میكند.این روند موفقیت آنقدر ادامه پیدا میكند كه دیگر هیچ عاملی شما را متوقف نمیكند.

دسته بندی: بازار
تاریخ: 16 اسفند 1396 نظرات: 0

بورس نیویورک

بورس نیویورک از لحاظ حجم معاملات بازار بورس نیویورک بیشترین حجم را به خود اختصاص میدهد پس جا دارد به طور کاملتری در مورد آن توضیح دهیم:بازار بورس نیویورک بطور رسمی، برای اولین بار در ساختمانی اجاره‌ای، واقع در پلاک ۴۰ وال استریت توسط بیزینسمن های نیویورکی شروع به کار کرد. در آن زمان ریاست این بازار را فردی به نام آنتونی استکهلم در دست داشت و هر روز صبح لیستی از اوراق که قابل خرید و فروش بودند را اعلام می‌کرد.در آن زمان برای ورود به هیئت مدیره بورس نیویورک نیاز به داشتن رای دیگر اعضا داشتند. علاوه بر این ورود به بازار مستلزم پرداخت پول برای خریدن جایگاه بود. در ۱۸۱۷ هر جایگاه ۲۵ دلار و در ۱۸۲۷ هر جایگاه ۱۰۰ دلار ارزش داشت.پس از آنکه ساختمان اولیه واقع در پلاک 40 خیابان وال استریت در آتش‌سوزی  بزرگ ‌سال ۱۸۳۵ تخریب شد، در بین سال‌های ۱۸۹۶ میلادی تا ۱۹۰۱ ارزش بازار بورس نیویورک 6 برابر شد و همین امر موجب شد تا مقامات بورس نیویورک به فکر مکان تازه‌ای برای ارتقا برنامه‌های خود باشند به همین جهت طی فراخوانی از هشت طراح برجسته آمریکایی، شرکت طراحی نئوکلاسیک را انتخاب کردند، تا ساختمان جدید را برای آنها طراحی و تجهیز نماید.