مجله اینترنتی دیپروتد

ریشه های عمیق اجتماعی و اقتصادی

دسته بندی
دیپروتد دورنما دیپروتد راهکار و ترفند استارت اپ علوم اخبار دانش رویداد کتاب خوانی


آگهی
فروشگاه اینترنتی صنایع دستی صبنگو
مطالب
10/9 1397
قرص موتیدون در چه مواردی تجویز می شود؟ 
قرص موتیدون در چه مواردی تجویز می شود؟
قرص موتیدون (Motidon) در مواردی که معده اسید زیادی ترشح کند به عنوان یک کاهنده اسید معده و به منظور درمان زخم معده و رفلاکس معده تجویز می‌شود. این دارو عوارض نسبتا کمی دارد. تهوع و سوزش معده برخی از عوارض قرص موتیدون می‌باشد.یکی از مهم‌ترین دلایل ابتلا به بیماری‌های گوارشی همچون زخم معده و رفلاکس معده داشتن تغذیه نادرست می‌باشد. داروهای مختلفی در خصوص رفع مشکلات گوارشی و یا اصطلاحا سوزش معده وجود دارند که از جمله آن‌ها می‌توان به قرص موتیدون اشاره کرد. در ادامه قصد داریم با موارد مصرف و عوارض احتمالی این دارو بیشتر آشنا شویم. 
قرص موتیدون در چه مواردی تجویز می شود؟
قرص موتیدون (Motidon) در مواردی که معده اسید زیادی ترشح کند به عنوان یک کاهنده اسید معده و به منظور درمان زخم معده و رفلاکس معده تجویز می‌شود. این دارو عوارض نسبتا کمی دارد. تهوع و سوزش معده برخی از عوارض قرص موتیدون می‌باشد.
یکی از مهم‌ترین دلایل ابتلا به بیماری‌های گوارشی همچون زخم معده و رفلاکس معده داشتن تغذیه نادرست می‌باشد. داروهای مختلفی در خصوص رفع مشکلات گوارشی و یا اصطلاحا سوزش معده وجود دارند که از جمله آن‌ها می‌توان به قرص موتیدون اشاره کرد. در ادامه قصد داریم با موارد مصرف و عوارض احتمالی این دارو بیشتر آشنا شویم.
قرص موتیدون چیست؟
قرص موتیدون (Motidon) برای درمان زخم معده (جراحات دردناکی که در جداره داخلی معده و یا قسمت آغازین روده کوچک وجود دارد و یک ساعت بعد از خوردن غذا درد آن شروع می‌شود) و همچنین به منظور درمان رفلاکس معده تجویز می‌شود. درواقع این دارو در شرایطی که معده اسید خیلی زیادی ترشح می‌کند به کار می‌رود و میزان این اسید را کاهش می‌دهد.

چنانچه دچار سوزش و یا رفلاکس معده هستید بد نیست برخی از روش‌های خانگی را که در لینک‌های زیر به توضیح آن‌ها پرداخته‌ایم برای درمان این مشکل مورد توجه قرار دهید.

نام‌های تجاری، موارد مصرف، عوارض و تداخل دارویی:
نام‌های عمومی
     Domperidone
 موارد مصرف      درمان زخم معده و سوزش معده
 درمان رفلاکس معده
 عوارض      سوزش معده و یا استفراغ، سردرد، ضربان سریع قلب، افزایش ادرار، عصبانیت، لرزش و اشکال در به خواب رفتن
 تداخل دارویی      دیگر داروهای کاهنده اسید معده، داروهای درمان کننده رفلاکس معده
مقدار و نحوه مصرف
میزان دقیق مصرف و همچنین چگونگی مصرف آن باید توسط پزشک تعیین گردد. موتیدن به صورت محلول و یا قرص تجویز می‌شود که معمولاً یک بار در روز هنگام خواب در شب و یا دو یا چهار بار در روز باید آن را استفاده کرد. خیلی از اوقات قرص موتیدون به صورت قرص جویدنی و یا کپسول تجویز می‌شود که معمولاً یک یا دو بار در روز و 15 تا 60 دقیقه قبلاً از خوردن و آشامیدن باید مصرف شود.

نکاتی که در ارتباط با مصرف این دارو باید بدانید

 اگر شما طی مصرف این دارو هنگام خوردن غذا احساس درد دارید و یا استفراغ همراه با خون و یا مدفوع سیاه و یا خونی دارید حتما با پزشک خود مشورت کنید.
 اگر باردارید، قصد بارداری دارید و یا نوزاد شیرخوار دارید حتما موارد را به اطلاع پزشک خود برسانید.
 در صورتیکه سوزش معده همراه با سبکی سر، تعریق و سرگیجه دارید قبل از مصرف این دارو موارد را به اطلاع پزشک خود برسانید.
 چنانچه تهوع یا استفراغ داشته و یا در محدوده قفسه سینه احساس درد می‌کنید قبل از مصرف موتیدن با پزشک صحبت کنید.
 مصرف آن طی این دوران باید تحت نظر پزشک متخصص انجام گیرد.
 مصرف این دارو در دوران شیردهی توصیه نمی‌گردد.
 قبل از مصرف این‌ دارو، چنانچه از داروهای دیگری استفاده می‌نمایید، پزشک خود را مطلع سازید.
 بهتر است این دارو را با یک لیوان پر از آب و با معده خالی نیم تا یک ساعت قبل از غذا یا 2 ساعت بعد از غذا میل نمایید. هرچند مصرف آن به همراه غذا هم مانعی ندارد.
 دارو را هر روز در زمان‌های مشخص و مطابق با دستور پزشک مصرف کنید.
 در صورتی که یک نوبت از مصرف دارو را فراموش کردید، به محض به یاد آوردن فوراً آن را میل کنید. ولی اگر تقریباً زمان نوبت مصرف بعدی فرا رسیده باشد، نوبت مصرف نشده را فراموش کرده و برنامه عادی خود را از سر بگیرید. از دو برابر کردن مقدار دارو خودداری کنید.

قرص موتیدون - عکس قرص موتیدون - داروی موتیدون - داروی زخم معده
مراقبت‌ها و توصیه‌های پرستاری

 توجه داشته باشید که این دارو باعث افزایش پرولاکتین (به صورت وابسته به مقدار) می‌گردد.
 مقدار مصرف این دارو در افراد مسن بالاتر از 60 سال و همچنین در کودکان با سن کم و نوزادان تازه متولد شده به میزان کمی باید تجویز شود.


منبع :
لینک :
کد مطلب: 9083
تاریخ و زمان انتشار: 9 دی 1397, 15:24
واژگان کلیدی: قرص موتیدون, قرص موتیدون برای چیست, قرص موتیدون عبیدی, قرص موتیدون چیه, قرص موتیدون 10 میلی گرم, قرص موتیدون برای چیه, قرص موتیدون برای چی خوبه, قرص موتیدون دومپریدون برای چیست, قرص موتیدون یا دمپریدون, قرص موتیدون واسه چیه, قرص موتیدون ویکی پدیا, قرص موتیدون عوارض, قرص موتیدون چه کاربردی دارد, قرص موتیدون دومپریدون برای چیه, قرص موتیدون برای معده, قرص موتیدون در شیردهی, کاربرد قرص موتیدون, عوارض قرص موتیدون دومپریدون, فواید قرص موتیدون, قرص موتیدون دومپریدون چیست, مصرف قرص موتیدون برای چیست, قرص موتیدون عبیدی برای چیست, قرص موتیدون برا چیست, قرص موتیدون 10 چیست, عوارض قرص موتیدون عبیدی, قرص موتیدون دکتر عبیدی, قرص موتیدون برا چیه, قرص موتیدون دومپریدون 10 میلی گرم, قرص موتیدون برای چی خوب است, زمان مصرف قرص موتیدون, نحوه استفاده از قرص دومپریدون, بهترین زمان مصرف موتیدون, قیمت موتیدون, قیمت قرص دومپریدون, همه چیز در مورد قرص دومپریدون, موتیدون دومپریدون برای چیست
پیوند کوتاه نوشتار:
https://deeprooted.ir/9083
نوشتار های پیشین نویسنده:
 • رانیتیدین چیست؟
 • هیدروکسی کلروکین
 • ویروس کرونا چیست و راه های پیشگیری از آن
 • پنتوپرازول چیست
 • دارو چیست
 • متفورمین
 • استامینوفن
 • رانیتیدین
 • آبتین وب فروشگاه اینترنتی قند رژیمی کامور
  قرص موتیدون در چه مواردی تجویز می شود؟
  سمت نو
  اخبار

  رویدادها
  کسب و کار های نوپا

  TED

  معرفی کتاب

  سبک زندگی

  معرفی سایت
  داغ ترین ها