مجله اینترنتی دیپروتد

ریشه های عمیق اجتماعی و اقتصادی

دسته بندی
دیپروتد دورنما دیپروتد راهکار و ترفند استارت اپ علوم اخبار دانش رویداد کتاب خوانی


آگهی
فروشگاه اینترنتی صنایع دستی صبنگو
مطالب
10/9 1397
قرص رانیتیدین چیست؟ (نحوه مصرف و عوارض رانیتیدین)
قرص رانیتیدین (Ranitidine) یکی از داروهای مربوط به رفلاکس معده است که اکثر افراد آن را میشناسند. با طریقه مصرف و عوارض رانیتیدین آشنا شوید.
 قرص رانیتیدین (Ranitidine) دارویی است که کاربرد اصلی آن در درمان زخم معده و گاستریت معده است. این دارو در درمان کوتاه مدت زخم‌های فعال دوازدهه یا زخم‌های فعال و خوش‌خیم معده، حالات مرضی ترشح بیش از حد اسید معده مانند نشانگان زولینگر -الیسون و درمان رفلاکس معده یا برگشت محتویات معده به مری که سوزش سر دل را سبب می شود مورد استفاده قرار می‌گیرد و می تواند قبل یا بعد از غذا مصرف شود.

رانیتیدین به شکل قرص، شربت و آمپول ساخته می‌شود. قرص با میزان کمتر از ۱۵۰ میلی‌گرم بدون نسخه پزشکی است.

قرص رانیتیدین - عوارض رانیتیدین - اثر رانیتیدین

رانیتیدین و مقادیر مصرف خوراکی
بزرگسالان:
در درمان قرحه خوش‌خیم گوارشی، قرحه ناشی از مصرف داروها، بازگشت محتویات معده به مری و سوءهاضمه مزمن مقدار ۱۵۰ میلی گرم ۲ بار در روز صبح و شب یا ۳۰۰ میلی گرم موقع خواب برای مدت ۸-۴ هفته مصرف می‌شود.در درمان نشانگان زولینگر-الیسون ۱۵۰ میلی گرم ۳ بار در روز تا حداکثر g/day۶ در مقادیر منقسم مصرف می‌شود.

کودکان:
در درمان قرحه گوارشی mg/day۴-۲ دوبار در روز تا حداکثر mg/day۳۰۰ مصرف می‌شود. مقدار مصرف نگهدارنده تا ۱۵۰ میلی گرم در شب است.

تزریقی:
برای کاهش اسید معده قبل از اعمال جراحی یا زایمان مقدار ۱۵۰-۵۰ میلی گرم ۲-۵/۰ ساعت قبل از القای بیهوشی به صورت عضلانی یا تزریق آهسته وریدی مصرف می‌شود.

مکانیسم اثر
رانیتیدین دارویی است که با مهار گیرنده‌های H۲ هیستامین نوع دو سلول‌های جانبی ترشح اسید معده را کم می‌کند و به درمان ناراحتی‌های ناشی از افزایش اسید معده کمک می‌کند.

اثرات قرص رانیتیدین
اثر کاهنده فشار خون:
آتنولول با انسداد گیرنده های بتا – آدرنرژیک موجب کاهش فشار خون می شود.این دارو با کاهش جریان سمپاتیک از CNS و با مهار آزاد شدن رنین باعث کم شدن برون ده قلبی می شود. به گزارش اسان طب آتنولول با مقادیر مصرف کم بطور انتخابی گیرنده های ß1 را در قلب مهار می کند. آتنولول اثر کمی بر روی گیرنده های ß2 نایژه ها و عضلات صاف عروق دارد.

اثر ضد آنژین صدری:
آتنولول با کاهش انقباضات میوکارد و با کم کردن ضربان قلب ( اثرات اینو تروپیک منفی) به درمان آنژین صدری پایدار مزمن کمک کرده و بنابراین باعث کاهش مصرف اکسیژن میوکارد می شود.

اثر حمایت قلبی:
مکانیسم این اثر که طول عمر بیماران مبتلا به انفارکتوس میوکارد را زیاد می کند ، مشخص نشده است. این دارو دفعات ضربانهای زودرس بطنی ، درد قفسه سینه و بالارفتن آنزیمها را کاهش می دهد.

قرص رانیتیدین - عوارض رانیتیدین - مکانیسم اثر رانیتیدین

عوارض قرص رانیتیدین
قرص رانیتیدین قرصی است که همه کسانی‌ که مشکل معده دارند آن را می شناسند. اما متاسفانه برخی افراد مثل نقل و نبات آن را می‌خورند و نمی‌دانند چه عوارض وحشتناکی دارد. از جمله عوارض قرص رانیتیدین می‌توان به:

 درد قفسه سینه
 تب
 گلو درد
 احساس کوتاه شدن تنفس
 سرفه با خلط سبز یا زرد
 سریع کبود شدن یا خونریزی کردن
 احساس ضعف غیر عادی
 کند یا تند شدن سرعت ضربان قلب
 مشکلات بینایی
 سرخی و تاول پوستی
 کاهش اشتها
 زردی پوست و چشم
 کاهش توانایی جنسی.
 خستگی ، خواب آلودگی
 برادیکاردی
 کمی فشار خون
 CHF
 بیماری عروق محیطی
 بثورات پوستی
 تهوع ، استفراغ ، اسهال
 کدر شدن ادرار و مدفوع اشاره کرد. در صورت بروز علائم نارسایی قلبی، باید مصرف دارو قطع شود.


تداخل دارویی
برخی داروها با قرص رانیتیدین تداخل دارند و ازاین رو خودسرانه مصرف رانیتیدین را حتی به شکل تک دوز نباید انجام دهید. شایع ترین نمونه‌ها کتوکونازول، داروهای ضددیابتی خوراکی، نیفیدیپین و فنی توئین است. جذب این دارو در حضور آنتی‌اسیدها کاهش می‌یابد. با وجود آنکه رانیتیدین در مقایسه با سایمتیدین یک مهار کننده ضعیف‌کننده‌تر آنزیم‌های کبدی است، با این وجود در مصرف همزمان سایر داروها با این دارو باید احتیاط کرد.

مصرف رانیتیدین در بارداری
در دوران بارداری و شیردهی منع زیادی در مورد مصرف قرص رانیتیدین وجود ندارد، اما باز هم در اولین ملاقات، پزشکتان را از این موضوع باخبر کنید.

منبع :
لینک :
کد مطلب: 9082
تاریخ و زمان انتشار: 9 دی 1397, 15:23
واژگان کلیدی:
پیوند کوتاه نوشتار:
https://deeprooted.ir/9082
نوشتار های پیشین نویسنده:
 • رانیتیدین چیست؟
 • هیدروکسی کلروکین
 • ویروس کرونا چیست و راه های پیشگیری از آن
 • اثرات و عوارض قرص رانیتیدین
 • دارو چیست
 • قرص موتیدون در چه مواردی تجویز می شود؟
 • استامینوفن
 • رانیتیدین
 • آبتین وب فروشگاه اینترنتی قند رژیمی کامور
  قرص رانیتیدین چیست؟
  سمت نو
  اخبار

  رویدادها
  کسب و کار های نوپا

  TED

  معرفی کتاب

  سبک زندگی

  معرفی سایت
  داغ ترین ها