--- کپسول سلکوکسیب برای چیست

مجله اینترنتی دیپروتد

ریشه های عمیق اجتماعی و اقتصادی

دسته بندی
دیپروتد دورنما دیپروتد راهکار و ترفند استارت اپ علوم اخبار دانش رویداد کتاب خوانی


آگهی
فروشگاه اینترنتی صنایع دستی صبنگو
مطالب
02/29 1397
کپسول سلکوکسیب Celecoxib
کپسول سلکوکسیب برای چیست و چگونه مصرف می شود؟
کپسول سلکوکسیب (Celecoxib) از داروهای ضد التهابی است که در درمان بیماری‌هایی مانند استئوآرتریت، آرتریت روماتوئید، دیسمنوره و نقرس تجویز می‌شود.
این روزها با گسترش علم پزشکی داروهایی که هر روزه روانه بازار می‌شوند تنوع و گستردگی بسیاری پیدا کرده‌اند. به همین منظور لازم است قبل از اقدام به مصرف هر دارویی درباره موارد مصرف و یا عوارض احتمالی آن که ممکن است بعد از مصرف برای فرد بیمار به وجود آید آشنا شویم. یکی از این داروها کپسول سلکوکسیب است که در ادامه به بررسی آن خواهیم پرداخت.

کپسول سلکوکسیب چیست؟
کپسول سلکوکسیب (Celecoxib) داروهای ضد التهاب غیر استروئیدی است که در درمان بسیاری از بیماری‌ها مانند استئوآرتریت، آرتریت روماتوئید، دیسمنوره، نقرس، آرتریت‌ها، تب و ... به کار می‌رود. از سلکوکسیب می‌توان در دردهای ناشی از کشیدگی و کوبیدگی عضلات، رگ به رگ شدن و پیچیدن مفاصل، درد ناشی از التهاب و یا کشیدگی تاندون و لیگامان‌ها و درد و تورم بورسیت‌ها استفاده کرد.
از این دارو می‌توان برای کاهش دردهای استخوان و درد بعد از جراحی هم استفاده کرد. سلکوکسیب در درمان قاعدگی‌های دردناک و در درمان پولیپ‌های متعدد روده بزرگ و رکتوم هم بکار برده می‌شود.
سلکوکسیب بصورت کپسول‌های 100 و 200 میلی‌گرمی در دسترس است. دفع این دارو از طریق ادرار و مدفوع است.

موارد مصرف، عوارض و تداخل دارویی
 موارد مصرف
     استئوآرتریت
 آرتریت روماتوئید
 دیسمنوره
 نقرس
 آرتریت
 نقرس
 پیچیدگی مفصل
 کشیدگی تاندون
 عوارض     ناراحتی‌های گوارشی مانند معده درد یا تجمع گاز در معده، افزایش فشار خون، سردردهای شدید، تورم دست و پاها، افزایش وزن ناگهانی، حساسیت‌های پوستی (نادر)، تب شدید، خارش بدن، اختلال در تنفس، تورم لب‌ها و دهان و همچنین تورم غدد لنفاوی
 تداخل دارویی
     کاپتوپریل و انالا پریل، قرص لازیکس، سیدوفوویر، لیتیوم، قرص لوزارتان و والسارتان

مقدار و نحوه مصرف سلکوکسیب
سلکوکسیب را دقیقا همانطور که پزشک تجویز کرده است مصرف کنید. مقدار مجاز مصرف این دارو در طی روز ۲۰۰ تا ۴۰۰ میلی‌گرم است. یک ساعت پس از مصرف تاثیراتش ظاهر می‌شود و تا مدت ۸ ساعت در بدن می‌ماند. اگر یک وعده مصرف دارو را فراموش کردید به محض یادآوری آن را مصرف کنید. البته اگر تا زمان مصرف بعدی مدت کمی مانده بود صبر کنید و مصرف آن را نیز دو برابر نکنید.

توجه: قطع مصرف سلکوکسیب در مواردی که برای درمان‌های کوتاه مدت مورد استفاده قرار گرفته بود بعد از بهبودی می‌توان مصرف آن را قطع کرد اما در موارد استفاده طولانی مدت قطع مصرف باید با نظر و تشخیص پزشک صورت گیرد.

توجه: افرادی که دچار خونریزی معده یا ناراحتی‌های گوارشی هستند ممکن است بعد از مصرف این دارو دچار عوارض بیشتری شوند و مشکلات گوارشی‌شان تشدید شود. یکی از نشانه‌ها برای تشخیص خونریزی دستگاه گوارش بعد از مصرف کپسول سلکوکسیب، سیاه شدن رنگ مدفوع است. در صورت مشاهده آن مصرف دارو را قطع کرده و به پزشک مراجعه کنید.

موارد منع مصرف

    افراد مبتلا به بیماری‌های آسم و مشکلات تنفسی

    مبتلایان به بیماری‌های قلبی، نارسایی‌های حاد قلبی، یا بیماری قلبی مادرزادی

    افراد مبتلا به بیماری‌های دستگاه گوارش از جمله التهاب روده یا خونریزی معده
    نکاتی که در ارتباط با مصرف این دارو باید بدانید

    همراه با سلکوکسیب دیگر داروهای ضد التهابی غیر استروئیدی را مصرف نکنید.
    سلکوکسیب را همراه با شیر یا بعد از غذا مصرف کنید تا احتمال عوارض گوارشی آن کم شود.
    اگر به مدت طولانی از سلکوکسیب استفاده می‌کنید باید هر چند وقت یک‌بار آزمایش خون بدهید.
    همراه با سلکوکسیب الکل مصرف نکنید.
    قبل از مصرف داروهای ضد درد، داروهای ضد آلرژی و داروهای ضد سرماخوردگی حتما با داروساز مشورت کنید. بعضی از این داروها حاوی انواعی از ترکیبات ضد التهابی غیر استروئیدی هستند که مصرف همزمان آنها با سلکوکسیب می‌تواند خطرناک باشد.
    سلکوکسیب پوست را به تابش نور آفتاب حساس می‌کند. پس از کلاه و لباس پوشیده و کرم‌های ضد آفتاب استفاده کنید.
    توصیه می‌شود که تا حد امکان از مصرف این دارو حین بارداری جلوگیری شود.
    تاکنون عوارضی از مصرف این دارو و تاثیر نا مطلوب آن بر جنین گزارش نشده است با ایحال توصیه می‌شود که در دوران شیردهی از مصرف آن دوری شود.
    مصرف این دارو باعث احساس سرگیجه یا خواب‌آلودگی می شود لذا در هنگام رانندگی یا فعالیت‌هایی که نیاز به هوشیاری بالا دارند از مصرف داروی سلکوکسیب خودداری کنید.
    دوز مصرف این دارو در افراد میانسال باید کم باشد تا از بروز عوارض و حساسیت‌های دارویی پیشگیری شود.
    قطع مصرف دارو بايد به طور تدريجی صورت گيرد.


منبع :
لینک :
کد مطلب: 972292517
تاریخ و زمان انتشار: 29 اردیبهشت 1397, 07:30
واژگان کلیدی: doroxib, دروکسیب, خواص, قرص, عوارض, مصرف, سلکوکسیب, سلکسیب, کپسول, سلبرکس, خارجی, celecoxib, باکلوفن, متوکاربامول, سلکوکسیب چیست, سلکوکسیب برای دندان درد, سلکوکسیب برای چیست, سلکوکسیب دیسک کمر, سلکوکسیب 100, سلکوکسیب قرص, سلکوکسیب مرفین دارد؟, سلکوکس, Celecoxib Drug, Celecoxib, کپسول سلکوکسیب, arcoxia, celebra, celebrex celecoxib, celebrex, celecoxib 100 mg, celecoxib 100, celecoxib 100mg, celecoxib 200 mg para que sirve, celecoxib 200 mg, celecoxib 200 para que sirve, celecoxib 200, celecoxib 200mg, celecoxib capsules, celecoxib dosage, celecoxib dose, celecoxib drug class, celecoxib drug study, celecoxib drug, celecoxib para que sirve, celecoxib precio, celecoxib side effects, celecoxib used for, celecoxib uses, diclofenac, dosis celecoxib, meloxicam, para que es celecoxib, para que sirve el celecoxib, que es celecoxib, thuoc celecoxib, thuốc celecoxib, tramadol, what is celecoxib, سلکوکسیب کپسول 100, قرص سلکوکسیب, کپسول سلکوکسیب 100 برای چیست, کپسول سلکوکسیب 200 برای چیست, کپسول سلکوکسیب 200, کپسول سلکوکسیب برای چیست, کپسول سلکوکسیب چیست, کپسول سلکوکسیب ۱۰۰, کپسول سلکوکسیب ۲۰۰, کپسول گاباپنتین, سلکوکسیب 200 برای چیست, کپسول سلکوکسیب 200 برای چی خوبه, کپسول سلکوکسیب 200 برای دندان درد, کپسول سلکوکسیب ۱۰۰ برای چیه, کپسول سلکوکسیب۲۰۰ برای چیست, کپسول سلکوکسیب نی نی سایت, دروکسیب برای چیست, خواص دروکسیب, قرص دروکسیب برای چیست, عوارض دروکسیب, قرص دروکسیب 200 برای چیست, موارد مصرف دروکسیب, دروکسیب ۲۰۰, قرص سلکوکسیب 200 برای چی خوبه, قرص سلکوکسیب 200 برای چیست, سلکسیب 100 میلی, کپسول سلبرکس خارجی, داروی celecoxib, متوکاربامول 500 چیست, مشکلات تنفسی به انگلیسی, مشکلات تنفسی کرونا, مشکلات تنفسی نوزادان, مشکلات تنفسی کودکان در خواب, مشکلات تنفسی در خواب, مشکلات تنفسی عروس هلندی, مشکلات تنفسی در کرونا, مشکلات تنفسی بعد از عمل بینی, دروکسیب چیست, دروکسیب سلکوکسیب, دروکسیب قرص, دروکسیب 200
پیوند کوتاه نوشتار:
https://deeprooted.ir/2517
نوشتار های پیشین نویسنده:
 • مقالات برتر کارآفرینی کوتاه
 • رانیتیدین چیست؟
 • هیدروکسی کلروکین
 • ویروس کرونا چیست و راه های پیشگیری از آن
 • ترندهای جستجو های دیپروتد در سال 2019
 • زومتا
 • دارو چیست
 • استامینوفن
 • آبتین وب فروشگاه اینترنتی قند رژیمی کامور
  کپسول سلکوکسیب برای چیست
  سمت نو
  اخبار

  رویدادها
  کسب و کار های نوپا

  TED

  معرفی کتاب

  سبک زندگی

  معرفی سایت
  داغ ترین ها