سلکوکسیب چیست ؟

سلکوکسیب (Celebrex یا Celecoxib) 
سلکوکسیب (Celebrex یا Celecoxib) نوعی داروی ضدالتهاب غیر استروئیدی است که با کاهش هورمون هایی که باعث التهاب در بدن می شوند ، از التهاب بدن می کاهد . سلکوکسیب برای درمان درد و یا التهاب ناشی از بسیاری از بیماری ها مورد استفاده قرار میگیرد . مانند : آرتریت ، اسپوندیلیت آنکیلوزان ، درمان درد قاعدگی و پریود ، آرتریت روماتوئید نوجوانان ، درمان پولیپ های ارثی در روده بزرگ و …
توجه : سلکوسیب به شدت می تواند خطر حمله قلبی و یا سکته مغزی را افزایش دهد . به ویژه اگر به صورت طولانی مدت مصرف شود و یا فرد مصرف کننده ، بیماری قلبی و عروقی داشته باشد و یا بالای 55 سال سن داشته باشد . استفاده از سلکوکسیب قبل از جراحی قلب ممنوع است . در صورتی که از این دارو استفاده می کنید ، قبل از عمل قلب ، به پزشک خود اطلاع دهید .

سلکوکسیب می تواند باعث خونریزی معده و روده شود . در صورتی که سن بالایی دارید و یا به زخم معده و روده مبتلا هستید ، قبل از مصرف این دارو با پزشک خود مشورت کنید . در صورتی که به سلکوکسیب حساسیت دارید ، نباید ازاین دارو استفاده کنید .

در صورتی که هر کدام از شرایط زیر را دارید قبل از مصرف این دارو با پزشک خود مشورت کنید :

 در صورتی که دچار خونریزی معده و روده هستید و یا سابقه خونریزی معده و روده و زخم معده دارید
 اگر به سلکوکسیب و سایر داروهای ضدالتهاب غیر استروئیدی حساسیت دارید
 اگر دچار بیماری قلبی و عروقی هستید
 در صورتی که به دیابت مبتلا هستید
 اگر فشار خون بالا دارید
 در صورتی که کلسترول بد خون شما بالا است
 در صورتی که سیگار می کشید
 اگر سابقه حمله قلبی و سکته مغزی دارید
 در صورتی که دچار اسم و تنگی نفس هستید
 اگر هرگونه بیماری کلیوی و کبدی دارید
 اگر باردار هستید و یا تصمیم به حاملگی دارید
 در صورتی که در دوران شیردهی هستید و به نوزاد خود شیر می دهید .

مصرف سلکوکسیب در بارداری

سلکوکسیب در رده C بارداری قرار دارد و مصرف این دارو در دوران بارداری باید فقط با تجویز پزشک باشد . مصرف سلکوکسیب در سه ماهه آخر بارداری می تواند به جنین آسیب برساند .

مصرف سلکوکسیب در شیردهی

این دارو از طریق شیر مادر به بدن نوزاد منتقل می شود و می تواند برای کودک مضر باشد . در صورتی که به نوزاد خود شیر می دهید ، قبل از مصرف سلکوکسیب با پزشک خود مشورت کنید.
نحوه مصرف سلکوکسیب

نحوه و میزان مصرف هر دارویی توسط پزشک تعیین می شود و شما باید طبق تجویز و دستور دکتر رفتار کنید . سلکوکسیب را می توان با غذا و یا بدون مصرف غذا استفاده کرد . در صورتی که مصرف سلکوکسیب باعث سوزش سردل و شکم درد می شود ، می توانید دارو را با غذا مصرف کنید . در صورتی که مجبور هستید از این دارو به مدت طولانی استفاده کنید ممکن است برای جلوگیری از عوارض جانبی احتمالی ، نیاز به آزمایش های پزشکی و تشخیصی منظم داشته باشید .
در صورت فراموش کردن مصرف سلکوکسیب چه کنم ؟

در اکثر اوقات این دارو در برنامه مشخصی قرار نمی گیرد و معمولا زمانی که احساس درد می کنید باید از این دارو استفاده کنید ولی اگر پزشک شما ، زمان مشخصی برای مصرف دارو تعیین کرده است و شما مصرف یک وعده از داروی خود را فراموش کرده اید ، به محض یاداوری ، دوز خود را مصرف کنید . اگر به زمان مصرف بعدی نزدیک می شوید ، دوز فراموش شده را رها کنید.
در صورتی که بیش از حد سلکوکسیب مصرف کرده باشم چه کنم ؟

در صورتی که به اشتباه و یا به قصد خودکشی با سلکوکسیب ، مقدار زیادی از این دارو مصرف کرده اید ، سریعا با اورژانس تماس بگیرید . اوردوز و مسمومیت با سلکوکسیب می تواند عوارض جانبی شدیدی در پی داشته باشد و حتی باعث مرگ شود . خودکشی نمایشی با سلکوکسیب روش مناسبی برای جلب توجه نیست .
توجه: در دوره مصرف سلکوکسیب ، الکل مصرف نکنید . مصرف الکل در زمان مصرف سلکوکسیب می تواند خطر ابتلا به زخم معده و خونریزی معده را افزایش دهد .

در دوره مصرف سلکوکسیب ، از مصرف آسپیرین خودداری کنید. همچنین بسیاری از داروهای سرماخوردگی و مسکن می تواند حاوی آسپرین باشد . مصرف سایر داروهای ضدالتهاب غیر استروئیدی در دوره مصرف این دارو باید زیر نظر پزشک باشد .
عوارض مصرف سلکوکسیب

سلکوکسیب مانند سایر داروها می تواند عوارض جانبی در پی داشته باشد . پزشک شما به این دلیل این دارو را برای شما تجویز کرده است زیرا معتقد است فواید مصرف سلکوکسیب بیشتر از عوارض جانبی آن است . شما ممکن است هیچکدام از این عوارض را مشاهده نکنید و یا چندین عارضه به صورت همزمان در شما بروز کند . در صورتی که با مصرف سلکوکسیب هرگونه علائمی از حساسیت در خود مشاهده کردید سریعا با اورژانس تماس بگیرید . برخی از نشانه های آلرژی به سلکوکسیب عبارتند از : خشک شدن گلو و دهان ، تورم لب و زبان ، تنگی نفس ، عطسه ، سرفه ، گرفتگی گوش ، خارش بدن و …

در صورتی که با مصرف سلکوکسیب هرگونه علائم حمله قلبی و یا سکته مغزی در خود مشاهده کردید سریعا با اورژانس تماس بگیرید . علائمی مانند : درد قفسه سینه همراه با تنگی نفس ، گسترش درد به فک و بازو ، حالت تهوع و استفراغ ، سردرد و سرگیجه و ….

احتمال حمله قلبی و سکته مغزی با مصرف سلکوکسیب در کسانی که دچار بیماری های قلبی هستند و یا سن بالایی دارند ، وجود دارد .
سایر عوارض جانبی مصرف سلکوکسیب عبارتند از :

 تورم بدن / جمع شدن آب زیر پوستی / افزایش سایز دور شکم و پهلوها / افزایش وزن / ایجاد غبغب / پف کردن پلک و تورم زیر چشم / بزرگ شدن سینه در زنان و مردان
 خونریزی معده / وجود خون در مدفوع / خونریزی روده
 تهوع / استفراغ / درد معده / سوزش سردل / درد شکم / از دست دادن اشتها / زرد شدن پوست و چشم ها
 مشکلات کلیوی / تغییر رنگ ادرار / سوزش در زمان دفع ادرار / قطره قطره شدن ادرار / تکرر ادرار / بوی بد / کاهش فشار ادرار
 تنگی نفس / کم آوردن نفس در هنگام بالا رفتن از پله و پایین آمدن از شیب ها / درد قفسه سینه /
 افزایش ضربان قلب
 تاری دید / سیاهی رفتن چشم / سرگیجه / مشکل در تشخیص رنگ / دیدن هاله نور در اطراف اجسام نورانی
 خونریزی غیر طبیعی پریود / افزایش خون قاعدگی / تغییر روزهای دوره قاعدگی / خونریزی از واژن در بین دوره قاعدگی
 سوزن سوزن شدن دست ها و پاها / گزگز کردن / مورمور شدن
 خونریزی از لثه / زخم در دهان و لب

تداخل دارویی سلکوکسیب

این دارو می تواند با برخی از داروهایی که در حال مصرف کردن هستید تداخل ایجاد کرده و باعث بروز عوارض جانبی ناخواسته شود . ممکن است با تغییر زمان مصرف برخی از داروها ، بتوان از برخی از این تداخلات جلوگیری کرد . برای این منظور با پزشک خود مشورت کنید و در زمان تجویز سلکوکسیب ، تمام داروهایی که در حال مصرف کردن هستید را به پزشک خود گزارش دهید .
برخی از داروهایی که با سلکوکسیب تداخل دارند عبارتند از :

 فلوکونازول / لیتیم / رقیق کننده های خون مانند وارفارین، کومادین / داروهای قلب و فشار خون مانند کاپتوپریل و اتنولول
 داروهای کاهش چربی خون و کاهش کلسترول خون مانند آتورواستاتین و …
 داروهای مسکن مانند استامینوفن / ایبوپروفن / ترامادول / متادون /
 سایر داروهای ضدالتهاب غیر استروئیدی
 سیتریزین / لوراتادین / متفورمین / ایمی پرامین / آسپیرین / فلوکونازول / فوروزماید
 متوترکسات /
 و ….

سلکوکسیب با گریپ فروت تداخل دارد .


جستجو در سایت
تبلیغات
درباره ما

مجله اینترنتی دیپروتد نشریه مجازی بر بستر اینترنت به مسائل آموزشی و مقالات پیرامون کسب وکار های نوپا یا استارت آپ ها و سبک زندگی است فعالیت و محتوای مطالب ارائه شده در سایت همه بیشتر در حوزه مدیریت، کارآفرینی ، روانشناسی ،اقتصادی و فناوری اطلاعات است نام اصلی دیپروتد "ریشه های عمیق " با مجوز رسمی از هیات نظارت برمطبوعات مشغول به فعالیت است

ما را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید