مجله اینترنتی دیپروتد

ریشه های عمیق اجتماعی و اقتصادی

دسته بندی
دیپروتد دورنما دیپروتد راهکار و ترفند استارت اپ علوم اخبار دانش رویداد کتاب خوانی


آگهی
فروشگاه اینترنتی صنایع دستی صبنگو
مطالب
10/9 1397

متوپرولول
Metoprolol
موارد مصرف متوپرولول
متوپرولول در درمان آنژین صدری مزمن،کنترل زیادی خون( به تنهایی یا همراه با سایر داروهای کاهنده فشار خون ) وپیشگیری از انفارکتوس مجدد میوکارد مصرف می‌شود.
مکانیسم اثر متوپرولول
مسدد گیرنده های بتا آدرنرژیک. در دوز پایین، گیرنده های بتا-۱ اختصاصی قلبی را مهار می کند. اثر ناچیز یا بدون اثر بر روی گیرنده های بتا-۲ دارد.
فارماکوکینتیک متوپرولول
حدود 95 درصد دارو از مجرای گوارش جذب می‌شود. پیوند این دارو به پروتئین کم است. متابولیسم دارو کبدی و نیمه‌عمر آن 7-3 ساعت می‌باشد. زمان لازم برای رسیدن به اوج اثر از راه خوراکی 4-6 ساعت و از راه تزریق وریدی 20 دقیقه است. دفع دارو از راه کلیه ( 10-3 درصد دارو به صورت تغییرنیافته دفع می‌شود )
منع مصرف متوپرولول
این دارو در شوک قلبی، نارسایی آشکار قلب، بلوک قلبی درجه دو یا سه دهلیزی-بطنی، برادی کاردی سینوسی و کاهش فشار خون سیستولیک به کمتر از 100 میلی‌متر جیوه( برای پیشگیری از انفارکتوس مجدد میوکارد )‌نباید مصرف شود.
عوارض جانبی متوپرولول
برادی کاردی علامتی ( سرگیجه )، اسپاسم برونش( اشکال در تنفس یا خس خس سینه )، نارسایی احتقانی قلب( تورم مچ پا و اندام‌های تحتانی، تنگی نفس )، افسردگی روانی و کاهش گردش خون محیطی( سردی دست‌ها و پاها ) با مصرف این دارو گزارش شده است.
تداخلات دارویی متوپرولول
مقدار مصرف انسولین و داروهای خوراکی پایین‌آورنده قند خون، هنگام مصرف همزمان با این دارو باید تنظیم گردد تا از کاهش بیش از حد قند خون جلوگیری شود. در صورت مصرف همزمان داروهای مسدودکننده گیرنده بتا-آدرنرژیک با داروهای مسدودکننده کانال‌ها کلسیمی یا کلونیدین، اثرات کاهش فشار خون ممکن است تشدید شود. مصرف همزمان داروهای مهارکننده مونوآمین اکسیداز با این دارو ( مانند فورازولیدون و پروکاربازین ) به علت امکان افزیش شدید فشار خون، توصیه نمی‌شود. در صورت مصرف همزمان این دارو با آمین‌های مقلد سمپاتیک که دارای فعالیت بتا-آدرنرژیک هستند، ممکن است اثرات هر دو دسته دارو کاهش یابند. گزانتین‌ها در صورت مصرف همزمان با این دارو ممکن است موجب مهار اثرات درمانی هر دودسته دارو شوند. همچنین، کلیرانس تئوفیلین افزایش می‌یابد.
هشدار ها متوپرولول
1- مصرف این دارو در موارد زیر باید با احتیاط فراوان صورت گیرد: سابقه آلرژی، آسم نایژه‌ای، آمفیزم یا برونشیت غیر آلرژیک، نارسایی احتقانی قلب، دیابت، پرکاری تیروئید، افسردگی روانی یا سابقه ابتلاء به آن.
2- مقدار مصرف این دارو در سالمندان باید بر اساس پاسخ بیمار تعیین شود. زیرا از یک طرف به علت کاهش حساسیت این بیماران به اثر دارو ممکن است افزایش مقدار مصرف لازم باشد و از طرف دیگر به علت کاهش توانایی متابولیسم و دفع دارو، کاهش مقدار مصرف ممکن است ضرورت یابد.
3- در بیماران مبتلا به عیب کار کلیه، مقادیر مصرف متوپرولول باید کاهش یابد.
4- در صورت بروز افسردگی ناشی از این دارو، مصرف آن باید قطع شود.
5- اگر بعد از یک دوره درمان طولانی با این دارو قطع مصرف آن ضرورت پیدا کند، باید به تدریج و حداقل طی سه روز تا دو هفته مصرف دارو قطع شود. در طول این مدت، بیمار باید از فعالیت‌های شدید بدنی پرهیز کند تا خطر بروز انفارکتوس میوکارد یا آریتمی به حداقل برسد. اگر پس از قطع مصرف دارو، علایم قطع مصرف بروز کرد، باید مصرف دارو را به طور موقت مجدداً شروع نمود و به دنبال بهبود بیمار، مصرف دارو را با احتیاط قطع کرد.
6- در طول مصرف این دارو، پیگیری عملکرد قلب، تعیین نبض، اندازه‌گیری فشار خون و ثبت نوار قلبی و اندازه‌گیری ضربان قلب ضروری است.
توصیه های دارویی متوپرولول
1- هیچ یک از نوبت‌های مصرف این دارو نباید فراموش شود، به خصوص اگر روزی یک بار مصرف می‌شود.
2- این دارو، زیادی فشار خون را درمان نمی‌کند، بلکه آن را کنترل می‌نماید. مصرف آن ممکن است تا پایان عمر ضروری باشد.
3- مصرف دارو حتی در صورت احساس بهبودی باید ادامه یابد.
4- در صورتی که یک نوبت دارو فراموش شود، به محض به یاد آوردن آن نوبت باید مصرف شود. ولی اگر تا زمان مصرف نوبت بعدی 4 ساعت باقمیانده باشد، از مصرف آن نوبت باید خودداری شده و مقدار مصرف بعدی نیز دوبرابر نگردد.
5- در بیماران مبتلا به دیابت، با مصرف این دارو علائم کمی قند خون ممکن است پوشانده شود یا غلظت قند خون افزایش پیدا کند یا کاهش قند خون طولانی شود.
6- از مصرف این دارو با سایر داروها، به ویژه داروهای مقلد سمپاتیک که نیاز به نسخه پزشک ندارند، باید خودداری شود.
7- قبل از قطع مصرف دارو، باید با پزشک مشورت شود.
8- به علت احتمال بروز سرگیجه، خواب‌آلودگی و منگی، هنگام رانندگی یا کار با وسایلی که نیاز به هوشیاری دارند، باید احتیاط نمود.
منبع :
لینک :
کد مطلب: 9058
تاریخ و زمان انتشار: 9 دی 1397, 14:56
واژگان کلیدی:
پیوند کوتاه نوشتار:
https://deeprooted.ir/9058
نوشتار های پیشین نویسنده:
 • هیدروکسی کلروکین
 • رانیتیدین چیست؟
 • اثرات و عوارض قرص رانیتیدین
 • استامینوفن
 • ویروس کرونا چیست و راه های پیشگیری از آن
 • قرص رانیتیدین چیست؟
 • دارو چیست
 • متفورمین
 • آبتین وب فروشگاه اینترنتی قند رژیمی کامور
  متوپرولول
  سمت نو
  اخبار

  رویدادها
  کسب و کار های نوپا

  TED

  معرفی کتاب

  سبک زندگی

  معرفی سایت
  داغ ترین ها