مجله اینترنتی دیپروتد

مجله اینترنتی دیپروتد

ریشه های عمیق اجتماعی و اقتصادی

شنبه، 31 شهریور 1397


06/23 1397
با اعلام ترامپ ، تعرفه‌های ۲۵ درصدی بر بیش از هزار قلم کالا اعمال خواهد شد که چین هدف اصلی این تعرفه‌هاست . با اعلام این خبر ، شاخص بورس شانگهای با ۳ . ۶ درصد و شاخص بورس هنگ کنگ با ۲ . ۵ درصد کاهش مواجه شدند .
 با توجه به اینکه چین سومین شریک بزرگ آمریکاست و عمده صادرات آمریکا به چین مربوط به محصولات بخش کشاورزی و هوافضاست ، در صورت تلافی چین ، این دو بخش در اقتصاد آمریکا با مشکلات عدیده‌ای مواجه خواهند شد .
 در عین حال ، اعمال تعرفه از جانب آمریکا در وهله اول قیمت محصولات مصرفی برای مصرف‌کنندگان آمریکایی را افزایش خواهد داد و این خود را در افزایش نرخ تورم نشان خواهد داد و شرایط پیچیده‌ای را بوجود خواهد آورد . در عین حال ، اعمال تعرفه روی هر محصول ، قیمت محصول مورد نظر را در گام نخست در سطح بین‌المللی با افت شدید همراه خواهد کرد . باید دید که محصولات مورد نظر آمریکا چه محصولاتی هستند .
 قطارهای سریع السیر و روبات دو کالای اصلی وارداتی آمریکا از چین است که در گام نخست تعرفه ۲۵ درصدی بر آنها اعمال خواهد شد .
 طبق اعلام کاخ سفید ، ده بخش اصلی اقتصاد و صنعت چین مورد هدف آمریکا برای اعمال تعرفه‌های تجاری جدید است . از جمله این بخش‌ها می‌توان به بخش تجهیزات دریایی ، تجهیزات ریلی ، بخش روباتیک ، ابزارآلات الکتریکی و صنعت داروسازی این کشور اشاره کرد .
 این رفتار جدید دولت آمریکا ، تغییری اساسی در استراتژی این کشور در قبال چین است . استراتژی دولت آمریکا از زمان نیکسون به بعد ، حمایت از کشور چین بعنوان یک " شریک استراتژیک " بود که در دکترین جدید دولت ترامپ ، چین بعنوانی " رقیبی قدرتمند و خطرناک " برای امپراتوری عظیم‌الشان دولت آمریکا قلمداد شده که باید جلوی آن گرفته شود .حسین صبوری
منبع : ناظر اقتصاد
لینک :
کد مطلب: 3742
تاریخ و زمان انتشار: 23 شهریور 1397, 07:00
لینک کوتاه مطلب: https://deeprooted.ir/3742
جنگ تجاری آمریکا و چین
دسته بندی: دورنما || تگ های مطلب :
نظرات: 0 1397/06/23
سمت نو
اخبار

رویدادها
کسب و کار های نوپا

TED

معرفی کتاب

سبک زندگی

معرفی سایت