چهار عامل موثر در خلاقیت و نوآوری
1. PRODUCT (محصول)

محصول نتیجه فرایند خلق یا نوآوری است و می تواند یک شئ فیزیکی، خدمت و یا ارتقا هر یک از این ها، یک فرایند برای افزایش اثر بخشی و یا کارائی، یک روش نوآورانه تر بازاریابی یا روش بهتر مدیریت باشد و محصول برای اینکه یک خلاقیت واقعی باشد باید داری ارزش باشد.

چگونه می توان فهمید که یک چیز دارای ارزش قابل ملاحظه ای است؟

 گاهی به وسیله تجزیه و تحلیل، گاهی به وسیله درک مستقیم و شهود؛ ارزش، یک امر نسبی است که هم به سیستم های ارزشی شخص یا سازمان ارزیاب و هم به زمانی که خلاقیت صورت می گیرد بستگی دارد.


2. POSSIBILITIES (احتمالات)

برای روی دادن نوآوری باید امکانات لازم برای خلاقیت و نوآوری وجود داشته باشد، اگر در شرایط مطلوبی به سر نبرید هر قدر هم که دارای استعداد خلاق باشید و هر قدر هم از دانش و مهارت بالایی برخوردار باشید قادر به خلق نوآوری نخواهید بود.

تا فرهنگ سازمانی با گسترده ترین معنا از نوآوری حمایت نکند خلاقیت روی نخواهد داد.

شواهد نشان می دهد که نوآوری سازمان از مدیریت دقیق سازمانی نشأت می گیرد که این موضوع را می توان از مدیریت هفت S سازمانی به خوبی درک کرد.

هفت S عبارتند از: راهبرد، ساختار، سیستم ها (مدیریت)، سبک (رهبری)، کارمندیابی، مهارت ها و فرهنگ سازمانی.


3. PERSONAL CREATIVITY
 (خلاقیت شخصی)

افزایش خلاقیت فردی تلاش دوجانبه ای را می طلبد: 1- افزایش استفاده از نیمکره سمت راست مغز (در مورد آدمهای چپ دست نیمکره سمت چپ) به منظور بالا بردن شهود و درک مستقیم.
2- رهاسازی خود از قید و بندهای اجتماعی بودن که خلاقیت را محدود کرده است.


4. PROCESSES (فرایندها)

 تکنیک های متعددی را می توان برای افزایش خلاقیت حل مسأله در یک سازمان بکار برد؛ این فرایندها در جهت افزایش خلاقیت ها در تمام مراحل فرایند حل مسأله سوق دارند.
جستجو در سایت
تبلیغات
درباره ما

مجله اینترنتی دیپروتد نشریه مجازی بر بستر اینترنت به مسائل آموزشی و مقالات پیرامون کسب وکار های نوپا یا استارت آپ ها و سبک زندگی است فعالیت و محتوای مطالب ارائه شده در سایت همه بیشتر در حوزه مدیریت، کارآفرینی ، روانشناسی ،اقتصادی و فناوری اطلاعات است نام اصلی دیپروتد "ریشه های عمیق " با مجوز رسمی از هیات نظارت برمطبوعات مشغول به فعالیت است

ما را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید