مجله اینترنتی دیپروتد

ریشه های عمیق اجتماعی و اقتصادی

10/28 1397
یک فعال هنری گفت: هنرمندان پرفورمنس آرت در پی به نمایش گزاردن مفاهیم، در قالب فرهنگ و سنت خود یا مکانی که در آن به خلق اثر می‌پردازند، هستند.

تارا گودرزی در گفت‌وگو با ایسنا درباره هنر «پرفورمنس» اظهار کرد: دهه ۶۰ قرن بیستم سرآغاز هنر پرفورمنس آرت در جهان بوده و خاستگاه آن را هنرهای تجسمی می‌دانند.

وی ادامه داد: در واقع هنرمند هنرهای تجسمی، پرفورمنس آرت را روشی بی‌واسطه برای آنچه که می‌خواهند به مخاطب عرضه کنند، می‌یابند.

گودرزی افزود: در ایران این هنر را در سه شکل می‌توان پیگیر بود؛ اجراهایی که طبیعت به عنوان مکان اصلی برای آنها انتخاب شده و هنرمندانی که اجراهایشان اغلب در طبیعت اتفاق می‌افتد، خود را «هنرمند محیطی» معرفی می‌کنند.

این هنرمند لرستانی اضافه کرد: گروه دوم، پرفورمنس‌هایی هستند که در گالری به نمایش درمی‌آیند و پرداختن به مسائل انسانی و اجتماعی در این اجراها بارز است.

وی خاطرنشان کرد: گروه سوم اجراهایی که در خیابان‌ها و مکان‌های عمومی اتفاق می‌افتد و مخاطبان اصلی مردم از هر قشری هستند و در این اجراها اغلب نگرانی‌های اجتماعی و محیطی به نمایش گذاشته می‌شود.
نمونه‌ای از پرفورمنس آرت

گودرزی در پاسخ به این سوال که پرفورمنس چگونه می‌تواند به انتقال مفاهیم و فرهنگ منجر شود، یادآور شد: لرستان پشتوانه تاریخی و فرهنگی بسیار غنی دارد و مردم این سرزمین به این خودباوری دست پیدا کرده‌اند که همزمان با پیشرفت در عرصه‌های معاصر باید از داشته‌های تاریخی و فرهنگی خود حفاظت کنند و این خودباوری در تمامی فعالیت‌های مردم این منطقه تأثیرگذار بوده است.

این هنرمند لرستانی گفت: همچنین مسائل سنتی و فرهنگی حاکم بر جامعه هنرمند بی‌تأثیر بر انتخاب متریال و مدیوم آثارش نخواهد بود.

وی خاطرنشان کرد: پرفورمنس آرت در زمره هنرهای معاصر در پی به نمایش گزاردن مفاهیم، در قالب فرهنگ و سنت خود یا مکانی که در آن به خلق اثر می‌پردازند هستند و این انتخاب قالب باعث می‌شود تا خود هنرمند و در پی آن مخاطبان هنر وی در پی شناخت بیشتر سنت و فرهنگی باشند که از آن برای خلق اثر بهره گرفته شده است.منبع :
لینک :
کد مطلب: 9110
تاریخ و زمان انتشار: 28 دی 1397, 05:14
واژگان کلیدی:
پیوند کوتاه نوشتار:
https://deeprooted.ir/9110
نوشتار های پیشین نویسنده:
 • سئو چیست؟
 • توضیحات یک متخصص زلزله درباره زلزله مصنوعی در ایران
 • مروری بر راهکارهای کشورهای جهان در برابر زلزله از آمریکا تا ژاپن
 • نکاتی برای جذب دنبال کنندگان در شبکه‌های اجتماعی از نگاه علم
 • انتشار اخبار جعلی توییتر کار کیست؟
 • طراحی فرش در گذر زمان
 • چرا بیت کوین با طرح پانزی کاملا در تضاد است؟
 • 18 حقیقت جالب در مورد آدولف هیتلر، رهبر آلمان نازی
 • پرفورمنس آرت چیست؟
  سمت نو
  اخبار

  رویدادها
  کسب و کار های نوپا

  TED

  معرفی کتاب

  سبک زندگی

  معرفی سایت