مجله اینترنتی دیپروتد

مجله اینترنتی دیپروتد

ریشه های عمیق اجتماعی و اقتصادی

یکشنبه، 27 آبان 1397


ریشه های افراط گرایی و آینده سیاسی خاورمیانه

 همانطور که فواد عجمی در سال ۲۰۰۳ گفته بود که مشکلات خاورمیانه تمام شدنی نیست. آرامش و صلح پایدار در خاورمیانه به خواب و خیال شباهت دارد. جهل و تعصب و عدم توسعه یافتگی سیاسی و فرهنگی و ترویج ایدئولوژی های خشونت آمیز آمیخته با مذهب از بخش عمده خاورمیانه جهنمی بزرگ ساخته است که به این سادگی رهایی از هزینه های آن ممکن نیست. هزینه ای که جهالت و تعصب بخشی از جامعه و اختلافات فرقه ای تاریخی آن و دخالتهای نا متوازن خارجی آن را ایجاد کرده است. مردم هر روز را که شروع می کنند انتظار شنیدن اخبار ناگوار از منطقه خاورمیانه را دارند اخبار انفجار و حمله و تخریب خبرهای خیلی عادی خاورمیانه شده است.


دسته بندی: مقاله
تاریخ: 03 آبان 1397 نظرات: 0

تکنولوژی چگونه دست‌های ما را تغییر می‌دهد؟

تکنولوژی چگونه دست‌های ما را تغییر می‌دهد؟ ما همیشه دست‌هایمان را مشغول نگه داشته‌ایم ، این چیز جدیدی نیست. دست‌های انسان همیشه مشغول بوده است. اگر والدین زمانی مشغول بافندگی و ورق‌زدنِ روزنامه بوده‌اند ، اکنون مشغول انگشت‌زدن به صفحه‌نمایش گوشی‌ها و وب‌گردی هستند.عصر جدیدِ اینترنت ، گوشی‌های هوشمند و رایانه‌های شخصی تأثیراتی بنیادین بر هویت ما و چگونگی ارتباط ما با یکدیگر داشته است. به نظر می‌رسد در سایۀ فناوری دیجیتال که تاروپود زندگی روزمره را شکل می‌دهد ، مرزهای قدیمیِ زمان و مکان از بین رفته است. می‌توانیم بی‌درنگ با فواصل خیلی دور و خیلی نزدیک ارتباط برقرار کنیم؛ مثلاً با خویشاوندان خود در قاره‌ای دیگر تماس اسکایپی داشته باشیم یا به همکلاسی خود در نیمکت کناری پیامک بفرستیم. ویدئوها و عکس‌ها به‌محض لمس‌کردنِ صفحه‌نمایش ، روانۀ دنیای وب می‌شوند و رسانه‌های اجتماعی جزئیات ریزِ زندگی عمومی و خصوصی افراد را منتشر می‌کنند. در قطار ، اتوبوس ، رستوران و خودرو ، کار مردم همین شده است: انگشت‌زدن به گوشی ، صحبت‌کردن با گوشی ، وب‌گردی ، کلیک‌کردن و انگشت‌کشیدن روی صفحه‌نمایش.


دسته بندی: مقاله
تاریخ: 25 مهر 1397 نظرات: 0

آیا در عصر اینترنت همچنان به پانوشت نیاز داریم؟

آیا در عصر اینترنت همچنان به پانوشت نیاز داریم؟
چندی پیش ، سه روزِ کامل وقت گذاشتم تا ارجاعات متنیِ کتابی را برای انتشارات دانشگاه آکسفورد آماده کنم؛ حدود دویست نقل‌قول در بیش از ۱۸۰ صفحه. آیا در عصر اینترنت همچنان به پانوشت نیاز داریم؟ در عصر اینترنت آیا واقعاً نیاز داریم پانوشت بزنیم تا به نقل‌قول‌های داخل متن ، ارجاع دهیم؟ آیا کتابی که قرار است آن را جدی بگیریم ، باید ما را به صفحات کهنۀ ‌کتابی در حال نابودی هدایت کند که در اعماق کتابخانه‌ای آشفته نگه‌داری می‌شود؟ حال‌آنکه همان مطلب را می‌توان به‌آسانی با جست‌وجوی گوگل پیدا کرد. آیا در این کار که زمانی یکی ‌از فعالیت‌های دانشگاهی ضروری بوده ، نوعی شیءپرستی وارد شده است؟


دسته بندی: مقاله
تاریخ: 24 مهر 1397 نظرات: 0

اینترنت هیچگاه قاتل فرهنگ نیست

اینترنت هیچگاه قاتل فرهنگ نیست گذرانِ زندگی از راه هنر همیشه سخت بوده و هنوز هم سخت است. کتاب ‌ فروپاشیِ فرهنگ ، اثر اسکات تیمبرگ ، با روایتی شخصی و تلخ از رکودِ بزرگ آغاز می‌شود. تیمبرگ ، خبرنگارِ هنریِ نشریۀ لس‌آنجلس‌تایمز بود ، در سال ۲۰۰۸ از این نشریه اخراج می‌شود.دسته بندی: مقاله
تاریخ: 22 مهر 1397 نظرات: 0

معرفی کسب و کارهای نوپا

معرفی کسب و کارهای نوپا کسب و کارهای نوپا (استارت‌آپ‌ها) به زعم اریک، عبارت هستند از نهادهایی که توسط کارآفرینان به منظور کمک به خلق تولیدات و خدمات جدید، در شرایط عدم اطمینان فزاینده به وجود می‌آیند (Eric, 2011).
نویسنده‌ای دیگر، کسب و کارهای نوپا را شرکتی کوچک می‌داند، که هدف تبدیل شدن به مدل کسب و کار قابل تکرار و قابل گسترش و قیاس پذیر را دنبال می‌کند (Calopa, Horvat, & Lalic, 2014). گراهام نیز نوپا را چنین تعریف می‌کند: کسب و کاری که به منظور رشد سریع طراحی شده است (Graham, 2004).