مجله اینترنتی دیپروتد

ریشه های عمیق اجتماعی و اقتصادی

دسته بندی
دیپروتد دورنما دیپروتد راهکار و ترفند استارت اپ علوم اخبار دانش رویداد کتاب خوانی


آگهی
فروشگاه اینترنتی صنایع دستی صبنگو
مطالب
04/20 1399
خرچنگ نعل اسبی
هر لیتر خون خرچنگ نعلی پانزده هزار دلار قیمت دارد
خون آبی؛ خرچنگی که جان میلیون‌ها نفر را نجات می‌دهد
 
خیلی‌ها نمی‌دانند که سلامتشان بسته به خون آبی نوعی خرچنگ است انگار ترکیب عنکبوت است با یک شپش غول‌پیکر. خرچنگ نعلی (نعل اسبی) یکی از قدیمی‌ترین جانوران دنیاست که بیش از ۴۵۰ میلیون سال بروی کره زمین زندگی می‌کند و از دایناسورها هم قدیمی‌تر است.

خرچنگ‌ نعلی را از بهار می‌توان در اقیانوس اطلس دید و اوج تخم‌ریزی آن در ماه‌های مه و ژوئن، در زمان مد کامل و هنگام قرص ماه و هلال نو است.این "فسیل‌های زنده" که هنوز در اقیانوس‌های اطلس، هند و آرام زندگی می‌کنند هر سال جان میلیون‌ها نفر را نجات می‌دهند.

استخراج خون:

دانشمندان از دهه هفتاد میلادی از خون این خرچنگ استفاده می‌کنند تا از استریل بودن لوازم پزشکی و داروهای وریدی مطمئن شوند.

وجود باکتری‌های مضر در لوازم پزشکی می‌تواند کشنده باشد اما خون خرچنگ نعلی به سموم باکتری‌ها بسیار حساس است.

از خون این خرچنگ برای اطمینان از استریل بودن تمام چیزهایی استفاده می‌شود که وارد بدن بیمار می‌شوند، از واکسن و سرم وریدی گرفته تا ایمپلنت‌های پزشکی.

تجارت بزرگ:

به گزارش کمیسیون ماهیگیری دریایی اقیانوس اطلس آمریکا که ماهیگیری در ایالت‌های آمریکا را که در ساحل اقیانوس اطلس هستند هماهنگ می‌کند،، سالانه حدود نیم میلیون خرچنگ نعلی برای زیست پزشکی از اقیانوس صید می‌شوند. خون این جانور یکی از گران‌ترین مایع‌های دنیاست و یک لیتر آن تا ۱۵ هزار دلار به فروش می‌رسد.

خون آبی‌رنگ:

رنگ آبی خون خرچنگ نعلی به دلیل وجود مس است. در انسان اتم‌های آهن در هموگلوبین همان نقش را دارند ( حمل اکسیژن) و رنگ خون ما را قرمز می‌کنند. البته این رنگ آبی خون این جانور نیست که نظر دانشمندان را جلب کرده. در خون این خرچنگ یک ماده شیمیایی وجود دارد که با ایجاد لخته دور باکتری‌ها آنها را گیر می‌اندازد. این ماده که حتی در اندازه بسیار کم هم می‌تواند باکتری‌ها را شناسایی کند بعنوان عامل لخته‌کننده برای تست لیمولوس امبوسایت لایزیت (Limulus Amebocyte Lysate) از گونه‌های آمریکایی و برای تکیپلوس امبوسایت لایزیت (Tachypleus Amebocyte Lysate) از نمونه‌های آسیایی خرچنگ نعلی گرفته می‌شود.

سرنوشت خرچنگ‌ها:

پوسته این خرچنگ‌ها را نزدیک به قلبشان سوراخ می‌کنند و حدود ۳۰ درصد خونشان کشیده و بعد به طبیعت بازگردانده می‌شوند. تحقیقات نشان می‌دهند که ۱۰ تا ۳۰ درصد این خرچنگ‌ها بعد از این کار از بین می‌روند و زاد و ولد ماده‌هایی که زنده می‌مانند سخت می‌شود.
خرچنگ نعل اسبی 
راه جایگزین چیست؟

در حال حاضر فقط چهار گونه خرچنگ نعلی در دنیا باقی مانده و هر چهار گونه در خطر انقراض هستند؛ به دلیل صید بیش از حد برای زیست‌پزشکی، استفاده از آنها به عنوان طعمه ماهی و همچنین از بین رفتن و آلودگی محیط زیست طبیعی خرچنگ‌ها.

دانشمندان می‌گویند با زیاد شدن جمعیت کره زمین و طول عمر بشر، تقاضا برای تست‌های لیمولوس امبوسایت لایزیت و کیپلوس امبوسایت لایزیت هم زیاد خواهد شد.

فعالان محیط زیست معتقدند که تست‌های صناعی روشی اخلاقی‌تری برای شناسایی سموم باکتری‌هاست ولی شرکت‌های داروسازی می‌گویند ابتدا باید ثابت شود که جایگزین‌های صناعی می‌توانند در عالم واقع سموم را شناسایی کنند.


خیلی‌ها نمی‌دانند که سلامتشان بسته به خون آبی نوعی خرچنگ است انگار ترکیب عنکبوت است با یک شپش غول‌پیکر. خرچنگ نعلی (نعل اسبی) یکی از قدیمی‌ترین جانوران دنیاست که بیش از ۴۵۰ میلیون سال بروی کره زمین زندگی می‌کند و از دایناسور‌ها هم قدیمی‌تر است.

به گزارش سایت خبری ساعد نیوز به نقل از برترین ها، خیلی ها نمی دانند که سلامتشان بسته به خون آبی نوعی خرچنگ است انگار ترکیب عنکبوت است با یک شپش غول پیکر. خرچنگ نعلی (نعل اسبی) یکی از قدیمی ترین جانوران دنیاست که بیش از ۴۵۰میلیون سال بروی کره زمین زندگی می کند و از دایناسور ها هم قدیمی تر است.
هر لیتر خون خرچنگ نعلی پانزده هزار دلار قیمت دارد

خرچنگ نعلی را از بهار می توان در اقیانوس اطلس دید و اوج تخم ریزی آن در ماه های مه و ژوئن، در زمان مد کامل و هنگام قرص ماه و هلال نو است. این «فسیل های زنده» که هنوز در اقیانوس های اطلس، هند و آرام زندگی می کنند هر سال جان میلیون ها نفر را نجات می دهند.
استخراج خون
خرچنگ نعل اسبی 
دانشمندان از دهه هفتاد میلادی از خون این خرچنگ استفاده می کنند تا از استریل بودن لوازم پزشکی و دارو های وریدی مطمئن شوند. وجود باکتری های مضر در لوازم پزشکی می تواند کشنده باشد، اما خون خرچنگ نعلی به سموم باکتری ها بسیار حساس است.

از خون این خرچنگ برای اطمینان از استریل بودن تمام چیز هایی استفاده می شود که وارد بدن بیمار می شوند، از واکسن و سرم وریدی گرفته تا ایمپلنت های پزشکی.

تجارت بزرگ

به گزارش کمیسیون ماهیگیری دریایی اقیانوس اطلس آمریکا که ماهیگیری در ایالت های آمریکا را که در ساحل اقیانوس اطلس هستند هماهنگ می کند، سالانه حدود نیم میلیون خرچنگ نعلی برای زیست پزشکی از اقیانوس صید می شوند. خون این جانور یکی از گران ترین مایع های دنیاست و یک لیتر آن تا ۱۵هزار دلار به فروش می رسد.
خون آبی رنگ

رنگ آبی خون خرچنگ نعلی به دلیل وجود مس است. در انسان اتم های آهن در هموگلوبین همان نقش را دارند (حمل اکسیژن) و رنگ خون ما را قرمز می کنند. البته این رنگ آبی خون این جانور نیست که نظر دانشمندان را جلب کرده. در خون این خرچنگ یک ماده شیمیایی وجود دارد که با ایجاد لخته دور باکتری ها آن ها را گیر می اندازد. این ماده که حتی در اندازه بسیار کم هم می تواند باکتری ها را شناسایی کند بعنوان عامل لخته کننده برای تست لیمولوس امبوسایت لایزیت (Limulus Amebocyte Lysate) از گونه های آمریکایی و برای تکیپلوس امبوسایت لایزیت (Tachypleus Amebocyte Lysate) از نمونه های آسیایی خرچنگ نعلی گرفته می شود.
سرنوشت خرچنگ ها

پوسته این خرچنگ ها را نزدیک به قلبشان سوراخ می کنند و حدود ۳۰ درصد خونشان کشیده و بعد به طبیعت بازگردانده می شوند. تحقیقات نشان می دهند که ۱۰ تا ۳۰ درصد این خرچنگ ها بعد از این کار از بین می روند و زاد و ولد ماده هایی که زنده می مانند سخت می شود.

راه جایگزین چیست؟

در حال حاضر فقط چهار گونه خرچنگ نعلی در دنیا باقی مانده و هر چهار گونه در خطر انقراض هستند؛ به دلیل صید بیش از حد برای زیست پزشکی، استفاده از آن ها به عنوان طعمه ماهی و همچنین از بین رفتن و آلودگی محیط زیست طبیعی خرچنگ ها.

دانشمندان می گویند با زیاد شدن جمعیت کره زمین و طول عمر بشر، تقاضا برای تست های لیمولوس امبوسایت لایزیت و کیپلوس امبوسایت لایزیت هم زیاد خواهد شد.

فعالان محیط زیست معتقدند که تست های صناعی روشی اخلاقی تری برای شناسایی سموم باکتری هاست، ولی شرکت های داروسازی می گویند ابتدا باید ثابت شود که جایگزین های صناعی می توانند در عالم واقع سموم را شناسایی کنند.


مشاهده گونه نادر خرچنگ نعل اسبی در رشتخوار

ایسنا/خراسان رضوی رئیس اداره محیط زیست رشتخوار گفت: گونه آبزی که چند روز قبل در روستای سعدآباد رشتخوار توسط اهالی مشاهده شده، گونه خرچنگ نعل اسبی با عمری 300 میلیون ساله است.

جواد گلچین در گفت‌وگو با ایسنا عنوان کرد: پس از اینکه چند روز قبل توسط اهالی روستای سعدآباد گزارشی از مشاهده یک گونه آبزی نادر گزارش شد، روز دوشنبه 22 اردیبهشت‌ماه کارشناسان اداره محیط زیست شهرستان در محل حضور یافته و به بررسی و شناسایی نوع آن پرداختند.

وی گفت: در بررسی‎های به عمل آمده مشخص شد این گونه آبزی، خرچنگ نعل اسبی بوده که عمری از زمان دایناسورها دارد، این گونه آبزی در هر کجایی که تخم گذاشته باشد با جاری شدن آب متولد می‌‏شود.

رئیس اداره محیط زیست رشتخوار مطرح کرد: خرچنگ نعل‌اسبی که قبلا نیز در منطقه مشاهده شده، مشهور به «فسیل زنده» گونه‌ای جانور آبزی است که در چرخه زیست محیطی تاثیر بسزایی دارد.

وی اظهار کرد: بدن این جانور شامل سه بخش جلویی(سرسینه‌گاه) که شبیه نعل اسب است، بخش شکمی که با یک لولا به بخش جلویی متصل است و همچنین بخش دم می‌شود.
منبع :
لینک :
کد مطلب: 9863
تاریخ و زمان انتشار: 20 تیر 1399, 15:21
واژگان کلیدی:
پیوند کوتاه نوشتار:
https://deeprooted.ir/9863
نوشتار های پیشین نویسنده:
 • بیماری سهمناک طاعون
 • رانیتیدین چیست؟
 • افک چیست
 • ترندهای جستجو های دیپروتد در سال 2019
 • زومتا
 • معده درد عصبی
 • زندگی در دانمارک
 • مروری بر راهکارهای کشورهای جهان در برابر زلزله از آمریکا تا ژاپن
 • آبتین وب فروشگاه اینترنتی قند رژیمی کامور
  خرچنگ نعل اسبی
  سمت نو
  اخبار

  رویدادها
  کسب و کار های نوپا

  TED

  معرفی کتاب

  سبک زندگی

  معرفی سایت
  داغ ترین ها