امروز: دوشنبه، 2 بهمن 1396

Deep Rooted Journal

مجله ریشه های عمیق اجتماعی و اقتصادی


05/30 1396
these chinese cities are ghost  در گوشه و کنار چین، صدها شهر وجود دارد که تقریبا همه ملزومات یک زندگی مدرن شهری را در خود دارد: مجتمع‌های آپارتمانی بسیار بلند، آب‌نماهای شیک و زیبا، آسمان‌خراش‌ها و حتی هنرهای عمومی. یعنی همه چیز در آن‌ها یافت می‌شود به‌جز یک فاکتور خیلی مهم: انسان‌ها.
این شهرهای تقریبا خالی از سکنه و اسرارآمیز بخشی از برنامه عظیم چین برای انتقال 300 میلیون شهروند ساکن در مناطق حومه‌ای به مکان‌های داخل شهر است. مکان‌هایی مانند منطقه "کانگباشی" در "اردوس" در حال حاضر به‌طور کامل تکمیل شده و آماده پذیرش ساکنان جدید خود است.
یکی از عکاسان مشهور به‌نام "کای کائمرر" مجذوب پروژه‌های شهری چین شد و در سال 2015 به این کشور سفر کرد تا به اکتشاف و جمع‌آوری اطلاعات در خصوص این مکان‌ها بپردازد. مجموعه گردآوری شده وی تحت‌عنوان "شهرهای متولد نشده" روایت‌گر نوع جدیدی از توسعه شهری است. وی در گفت‌وگو با بیزنس اینسایدر گفت: "برخلاف جایی مانند آمریکا که معمولا شهرها در آن به‌عنوان مکانی کوچک حیات پیدا می‌کنند و در طول زمان بر اساس صنایع محلی رشد پیدا می‌کنند، شهرهای جدید چینی‌ها از همان ابتدا و قبل از معرفی به شهروندان به‌صورت کامل و با درنظر گرفتن همه موارد ممکن ساخته و آماده بهره‌برداری می‌شوند."
اگر شما هم علاقه‌مند به تماشای این شهرهای در حال حاضر متروکه و اسرارآمیز هستید بد نیست نگاهی به عکسها زیر داشته باشید:
these chinese cities are ghost these chinese cities are ghost
these chinese cities are ghost
these chinese cities are ghost
these chinese cities are ghost 
به‌عقیده کائمرر، از دید یک عکاس معماری، ایده شهر مدرن ارواح به‌شکل عجیبی جذاب است
این شهرها از همان ابتدا به‌صورت کامل و مدرن ساخته می‌شوند. به‌همین دلیل، یک دوره کوتاه بین فاز نهایی توسعه و ساکن شدن شهروندان جدید وجود دارد که برای عکاسی فوق‌العاده است.
these chinese cities are ghost
these chinese cities are ghost
these chinese cities are ghost
these chinese cities are ghost
these chinese cities are ghost 
این عکس‌ها در سال 2015 گرفته شده‌اند. کائمرر می‌گوید: "تازگی خاص و منحربه‌فرد این شهرها بود که من را شیفته خود کرد." خیلی از اوقات، این شهرهای جدید مانند قمرهای یک شهر قدیمی‌تر دیده می‌شوند کائمرر شب‌ها را در شهرهای پرجمعیت و شلوغ چین سپری می‌کرد. وی برای تهیه این مجموعه‌، 80 روز متوالی دو بار در روز عکاسی می‌کرد یک‌بار قبل از طلوع خورشید و یک‌بار بعد از غروب خورشید. او می‌گوید: "این مکان‌ها فوق‌العاده امن هستند و خوشبختانه زمان عکاسی از این شهرها هیچ مشکل حقوقی و قانونی برای من پیش نیامد." به‌دلیل تازه بودن این شهرها، کائمرر از آن‌ها به‌عنوان «سوررئال» و «توهم‌زا» نام می‌برد.

به گفته کائمرر، "وقتی وارد یک شهر تازه تأسیس می‌شوید از روی نوع معماری، ساخت‌وسازها و چشم‌اندازی که در اطراف خود می‌بینید احساس می‌کنید در یک زمان متفاوت هستید. حسی که در شهرهای قدیمی‌تر نمی‌بینید."از زمان شروع ساخت این شهرها حدود 15 تا 25 سال طول می‌کشد تا پروژه نهایی شود. در واقع، این شهرها برای آینده دور ساخته شده‌اند.
بیزنس‌اینسایدر
منبع : بیزنس‌اینسایدر
لینک : http://1y1.ir/79S
کد مطلب: 10100100

ارسال نظر

نام:*
ایمیل:*
متن نظر:
کد را وارد کنید: *
reload, if the code cannot be seen