مجله اینترنتی دیپروتد

ریشه های عمیق اجتماعی و اقتصادی

محمدرضا شجریان برنده ی یک جایزه ی بین المللی شد

محمد رضا شجریان خسرو آواز محمدرضا شجریان برنده ی یک جایزه ی بین المللی شد جایزه بزرگ «خداوندگاری موسیقی» به محمدرضا شجریان
موسسه بین المللی موسیقی آقاخان(Aga Khan Development Network) که قرار است روز ۱۱ فروردین در مراسمی در لیسبون پایتخت پرتغال ، جایزه استاد شجریان را به وی اعطا کند، روز جمعه با انتشار گزارشی در پایگاه اینترنتی خود، این هنرمند را استادی بی بدیل در عرصه موسیقی دانست که علاوه بر داخل ایران در موسیقی جهانی هم تاثیر گذار بوده است.بنیاد آقاخان جوایز موسیقی خود را به هدف تقدیر از خلاقیت، پشتکار و تعهد در موسیقی مردم جهان اسلام و سرزمین‌هایی که مسلمانان در آن حضور پررنگی دارند پایه نهاده است. این بنیاد غیرانتفاعی در اهدا این جوایز به زمینه‌های مختلف اجرا، خلق، حفظ ، احیا و اشاعه توجه می‌کند.


خشایار الوند درگذشت

خشایار الوند درگذشت خشایار الوند نویسنده سریال پایتخت بر اثر سکته قلبی درگذشت.الهام غفوری تهیه کننده سریال پایتخت در گفتگو با خبرگزاری فارس درباره خبر درگذشت مرحوم خشایار الوند نویسنده این سریال گفت: متاسفانه این خبر صحت دارد و دقایقی پیش با خبر شدیم که آقای الوند بر اثر سکته قلبی درگذشت.همچنین برزو ارجمند بازیگر تئاتر، سینما و تلویزیون صبح امروز در پستی اینستاگرامی درگذشت این فیلمنامه نویس را اعلام کرد.وی در پست اینستاگرامی خود نوشته بود: غیرقابل باوره، خشایار جانم روحت شاد. سلام من و به پدرم و عارف برسون... پ ن: خشایار الوند نویسنده آثاری چون قهوه تلخ و پایتخت درگذشت. تسلیت به خانواده مهربانش».خشایار الوند متولد 1346، فیلمنامه‌نویس ایرانی و برادر سیروس الوند سیروس الوند کارگردان سینما و تلویزیون است.


زندگینامه فردوسی

بیوگرافی فردوسی شاعر (زندگینامه دانشمندان)
در زندگی نامه فردوسی اینگونه آمده است که : حکیم ابوالقاسم فردوسی در سال ۳۲۹ هجری قمری برابر با ۳۱۹ خورشیدی در روستای پاژ در شهرستان توس در خراسان متولد شد. نام او همه جا ابوالقاسم فردوسی شناخته شده‌ می باشد. نام کوچک او را در بن‌ مایه‌ های کهن‌ تر “حسن” نیز نوشته‌ اند. پدرش از دهقانان توس بود که ثروت و موقعیت قابل توجهی داشت. وی از همان زمان که به کسب علم و دانش می پرداخت، به خواندن داستان هم علاقه مند گردید.زندگینامه محمد قریب

زندگینامه: محمد قریب (۱۲۸۸ - ۱۳۵۳)
مرحوم دکتر محمد قریب در سال ۱۲۸۸ در یک خانواده مذهبی در تهران متولد شد. وی در سال ۱۳۰۶ شمسی در زمره اولین گروه دانشجویان ایرانی بودند که برای ادامه تحصیل در رشته پزشکی به فرانسه رفت. وی در سال 1314 نخستین ایرانی بود که توانست در کنکور انترنی بیمارستان پاریس موفق شود. وی در سال 1315 ازدواج کرد ود ر سال 1317 به ایران بازگشت .

نظام وفا آرانی

 استاد ˈ نظام وفا آرانی ˈ ، شاعر برجسته معاصر است که ˈ نیمایوشیج ˈ پدر شعر نو ایران، مجموعه ˈ افسانه ˈ خود را به وی تقدیم کرده است اما نام او امروز در زادگاه خویش غریب است.

 نظام وفا فرزند میرزا محمود در سال ۱۲۶۷ خورشیدی در آران به دنیا آمد و تحصیلاتش را در اصفهان آغاز کرد و پس از اتمام دوره صرف و نحو و مقدمات، هم چنین معانی و بیان و بدیع، ادبیات فارسی و عربی، فقه اصول و کلام را آموخت. نظام وفا مدتی در حوزه علمیه قم و مدتی در تهران تحصیل کرد و در این مدت زبان فرانسوی را کامل آموخت. نظام وفا در تهران به آزادیخواهان پیوست و زمانی که محمد علیشاه مجلس را به توپ بست، همراه با آزادیخواهان از مجلس دفاع کرد. نظام وفا پس از کناره گیری از سیاست به تدریس پرداخت. او شاعری شوریده حال بود و رنج ها و مصائبی که متحمل شده بود در سروده هایش به خوبی مشهود است. نظام وفا از استادان نیما یوشیج بود و نیما بخشی از منظومه زیبای خود را به نام افسانه‏ را به وی تقدیم کرده است. معراج دل و حدیث دل از آثار نظام وفا به شمار می‏روند.