شهر زمینی نوش آباد
دیپروتد شهر زمینی نوش آباد 
شهر زیر زمینی نوش آباد یکی از آثار به جای مانده از زمان ساسانیان است که در  نزدیکی کاشان و در غرب شهرستان آران و بیدگل واقع شده است.  

نوش آباد شهری سه طبقه و کاملا دست ساز است که طبقه اول آن در عمق سه متری و طبقه سوم در عمق ۱۶ متری از سطح زمین ساخته شده و ارتفاع هر طبقه حدود ۱۸۰ سانتی متر است.

 یکی از نکات جالب توجه این شهر که  به آن اویی نیز می گویند، سیستم تهویه آن است. در این شهر همه وسایل لازم برای زندگی وجود داشته و آب و انبار آذوقه در دسترس بوده است. قرار گیری محلی برای نصب چراغ های پیه سو در زیر سقف ها و به فاصله یک متر از هم، تامین روشنایی شهر را بر عهده داشت.

برخی از چراغ های پیه سوز کشف شده در این مجموعه، بیش از هفت صد سال قدمت دارد. ساختار پیچیده ی این شهر به گونه ای طراحی شده است که امکان استتار و دفاع در برابر دشمن را در هر شرایطی فراهم می کند .

 اگرچه تاریخ ایجاد شهر به دوران ساسانی می رسد اما به نظر می رسد در دوره های بعد تکامل یافته و در زمان سلجوقیان ، صفویان و حتی قاجار نیز مورد استفاده قرار گرفته است.
0
جستجو در سایت
تبلیغات
درباره ما

مجله اینترنتی دیپروتد نشریه مجازی بر بستر اینترنت به مسائل آموزشی و مقالات پیرامون کسب وکار های نوپا یا استارت آپ ها و سبک زندگی است فعالیت و محتوای مطالب ارائه شده در سایت همه بیشتر در حوزه مدیریت، کارآفرینی ، روانشناسی ،اقتصادی و فناوری اطلاعات است نام اصلی دیپروتد "ریشه های عمیق " با مجوز رسمی از هیات نظارت برمطبوعات مشغول به فعالیت است

ما را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید