مجله اینترنتی دیپروتد

ریشه های عمیق اجتماعی و اقتصادی

دسته بندی
دیپروتد دورنما دیپروتد راهکار و ترفند استارت اپ علوم اخبار دانش رویداد کتاب خوانی


آگهی
فروشگاه اینترنتی صنایع دستی صبنگو
مطالب
09/27 1397
منشا تشکیل بسیاری از پرونده ها، ناآگاهی است مدیرکل پیشگیری های مردمی و مشارکت های مدنی معاونت اجتماعی و پیشگیری از وقوع جرم قوه قضاییه با پیشگیرانه دانستن افزایش اطلاعات حقوقی گفت: منشا تشکیل بسیاری از پرونده ها، ناآگاهی است.

 سیدعلی اصغر رفاهی در کارگاه آموزشی پیشگیری از خشونت ویژه سمن ها اظهارکرد: اگر  بسیاری از متهمان و شاکیان از قوانین آگاهی نسبی می داشتند چه بسا، پای آنان به دادگاه ها باز نمی شد.

وی ادامه داد: متاسفانه حجم زیادی از پرونده ها در دادگاه ها مربوط به امور ملکی است که در این پرونده ها معمولا شاکیان که مالباخته هستند درباره خرید ملک اطلاعات حقوقی ندارند و به همین دلیل فروشندگان از این وضعیت سوء استفاده کرده و کلاهبرداری می کنند.

** آموزش پیشگیری و رسیدگی به پرونده ها اهمیت یکسان دارند

این مستشار قضایی با مهم خواندن آموزش پیشگیری گفت: برگزاری کارگاه های آموزشی به اندازه رسیدگی به پرونده های قضایی برای ما مهم است.چون معتقدیم هر چه آموزش و یادگیری بیشتر باشد به همان اندازه پیشگیری بیشتر خواهد شد و در نتیجه ورود پرونده ها به دستگاه قضایی کاهش خواهد یافت.

رفاهی با بیان اینکه از همان اول انقلاب و همزمان با تصویب قانون اساسی، پیشگیری باید همراه با دیگر وظایف قوه قضاییه اجرا می شد، گفت: اگر پنج بند اصل 156 قانون اساسی که وظیفه قوه قضاییه در آن آمده است، باهم جلو می رفت، امروز در زمینه پیشگیری موفق تر بودیم.

وی ادامه داد: 2 بند از پنج بند اصل 156 قانون اساسی مربوط به رسیدگی به پرونده ها، تعقیب و مجازات است بند سوم به مطالبه گری و نظارت قوه قضاییه اختصاص دارد که سازمان بازرسی کل کشور یک نمونه از نظارت قوه قضاییه است.

مدیرکل پیشگیری های مردمی و مشارکت های مدنی خاطرنشان کرد: دیوان عدالت اداری سیستم نظارت بر عمکلرد دستگاه های اجرایی و دیوان عالی کشور نیز سیستم نظارت بر دادگاه های بدوی و تجدیدنظر است.

به گفته وی بند دوم اصل 156 قانون اساسی به احیای حقوق عامه اختصاص دارد که مسئولان عالی قضایی در نشست دوشنبه ها با ریاست رئیس قوه قضاییه در حال بحث روی آیین نامه ای با همین عنوان و برای مشخص کردن مصادیق بارز حقوق عامه هستند.

رفاهی درباره بند پنجم اصل 156 قانون اساسی گفت:دراین بند اقدام برای پیشگیری از جرم و اصلاح مجرمان قید شده است و قوه قضاییه تولیت پیشگیری از جرم را برعهده دارد. معاونت اجتماعی و پیشگیری از وقوع جرم درآغاز دوره دوم ریاست آیت الله آملی لاریجانی ایجاد شد و این معاونت در مدت زمان کوتاه حیات خود به موفقیت های خوبی در کاهش و پیشگیری از وقوع جرم دست یافته است.

در این کارگاه یک روزه اعضای سمن ها با موضوع چگونگی پیشگیری از مظاهر اولویتی خشونت شامل ایراد ضرب وجرح عمدی، توهین، تهدید و تخریب آشنا می شوند. سوم و بیست و یکم آذرماه دو کارگاه آموزشی دیگر با همین موضوع درمحل معاونت برگزار شده است.

منبع : واحد اطلاع رسانی معاونت اجتماعی و پیشگیری از وقوع جرم قوه قضاییه
لینک :
کد مطلب: 9023
تاریخ و زمان انتشار: 27 آذر 1397, 14:24
واژگان کلیدی:
پیوند کوتاه نوشتار:
https://deeprooted.ir/9023
نوشتار های پیشین نویسنده:
 • زلزله کرمانشاه را لرزاند - آخرین وضعیت
 • گزیده اقتصادی روزنامه‌ها
 • متهمان بزرگ اقتصادی کجا هستند؟‌
 • لایحه تامین امنیت زنان در برابر خشونت قابل اصلاح است
 • قهرمان دادگاه‌های مفاسد اقتصادی کیست؟‌
 • آیت الله هاشمی شاهرودی دار فانی را وداع گفت
 • دکتر بدرالزمان قریب گرکانی در سن ۹۱سالگی از دنیا رفت
 • بیکاری علت اصلی مشکلات اجتماعی است؛ ایجاد شغل وظیفه ملی است
 • آبتین وب فروشگاه اینترنتی قند رژیمی کامور
  منشا تشکیل بسیاری از پرونده ها، ناآگاهی است
  سمت نو
  اخبار

  رویدادها
  کسب و کار های نوپا

  TED

  معرفی کتاب

  سبک زندگی

  معرفی سایت
  داغ ترین ها