معرفی شغل خبرنگاری
معرفی شغل خبرنگاری اگر شما به رویدادها و رویدادهای سیاسی، اجتماعی و یا ورزشی علاقه مندید، شغل روزنامه نگاری (خبرنگاری) مناسب شماست.

 روزنامه نگار که اغلب خبرنگار نامیده می شوند، به تحقیق و نوشتن برای روزنامه های ملی و یا محلی می پردازد. او هر خبر و رویدادی که برای گروه های مختلف مخاطبان جذاب باشد را پوشش می دهد، از جلسات شوراهای شهر و روستا و جشن های مدرسه برای روزنامه های محلی تا انتخابات و رویدادهای جهانی برای روزنامه های ملی و سراسری.

روزنامه نگار باید ذهنی پژوهشگر داشته و از تحقیق و بررسی موضوعات مختلف لذت ببرد. معمولا داشتن تحصیلات دانشگاهی برای داوطلبان شغل روزنامه نگاری یا خبرنگاری لازم است. داشتن تجربیات مرتبط مانند کارهای داوطلبانه و نوشتن مقاله برای روزنامه ها و مجلات نیز در یافتن شغل مناسب و موفق شدن در آن مفید می باشد.

  در ویکی پدیا (دانشنامه آزاد جهانی) خبرنگار را اینگونه تعریف کرده اند:

" خبرنگار کسی است که با اتکا به ذوق و استعداد شخصی، پس از گذارنیدن دورهٔ آموزش تخصصی و همچنین با توجه به مسئولیت اجتماعی که این پیشه بر گردن او می‌گذارد، وظیفه بدست‌آوردن، آماده‌کردن، گردآوری و سامان‌دادن اخبار و انتقال آنها را با وسایل ارتباط جمعی(مطبوعات، رادیو، تلویزیون و خبرگزاری) به مخاطبان بر گردن دارد.

  وظایف روزنامه نگار (خبرنگار)

 تحقیق و بررسی یک رویداد و اتفاق به محض وقوع و سعی در پوشش خبری وقایع آن

 مصاحبه با افراد به صورت تلفنی یا حضوری و ارتباط با افراد جدید برای افزایش منابع خبری

 تنظیم خبر نیز اولویت بندی مفاهیم خبری براساس اهمیت هر مفهوم است که خبرنگار در این زمینه بخشی از کار را برعهده دارد.

 شرکت در کنفرانس های خبری به منظور دریافت آخرین اخبار و اطلاعات از مطالب ارائه شده در کنفرانس که معمولا توسط مقام های سیاسی  و دولتی یک کشور و در برخی از موارد توسط شرکت ها و برندهای مطرح در بازار برگزار می شود

 گزارش جلسات و مصاحبه ها با کمک ابزارهای ضبط صدا و یا از راه خلاصه نویسی جهت درج در روزنامه یا پخش از رادیو و تلویزیون

 جستجوی اخبار و رویدادهای جدید به منظور پیگیری آنها و تهیه اخبار جدید و جذاب برای مخاطبان خود

 نوشتن مقالات به شیوه ای جذاب برای مخاطبان


  مهارت و توانمندی های مورد نیاز خبرنگاری:

 بداهه گویی؛ مهارت ممتاز گفتاری و زبانی

 چیرگی بر احساسات

 بیان مناسب؛ داشتن سلامت گفتاری و صدای مناسب و لحن خبری و غیر مصنوعی

 آشنایی با نگارش و تنظیم خبر

 مهارت عالی نوشتاری

 مهارت ارتباطی؛ ارتباط با همه چیز و همه کس، تقریباً بدون محدودیت.

 مهارت خوب گوش دادن و پرسشگری

 ذهن پوینده و علاقه زیاد به افراد، مکان ها و رویدادها

 علاقه به امور و رویدادها جاری در همه سطوح و داشتن حس کنجکاوی برای پیگیری امور


 مهارت تحقیق و جستجو

 اعتماد به نفس

 توانایی جمع آوری سریع اطلاعات و نوشتن آنها در به شکل جذاب و قابل فهم برای همه

 صبر و تحمل زیاد

 رعایت بی طرفی در نوشتن مطالب

 مهارت های فناوری اطلاعات

تحصیلات لازم برای ورود به شغل خبرنگاری (روزنامه نگاری):

برای ورود به شغل روزنامه نگاری باید در رشته علوم ارتباطات اجتماعی تحصیل کنید. البته برخی روزنامه نگاران (خبرنگاران) در رشته های دیگر تحصیل کرده و با گذراندن دوره های آموزشی روزنامه نگاری و خبرنگاری در دانشکده خبر و برخی آموزشگاه های آزاد توانایی و دانش لازم را کسب می کنند. البته کسب تجربه نیز در این شغل بسیار مهم است.


 آینده شغلی، بازارکار و فرصت های استخدامی روزنامه نگار:

رقابت در این شغل به خصوص در روزنامه های سراسری بسیار زیاد است. شما می توانید کار خود را در یک روزنامه محلی آغاز کنید. با کسب تجربه بیشتر نیز می توانید وارد حوزه های گسترده تر و روزنامه های سراسری شوید. البته کار در صدا و سیما نیز برای خبرنگاران فراهم است و می توانند در این سازمان مشغول شوند.

  درآمد روزنامه نگار (خبرنگار):

 بر اساس مصاحبه با خبرنگاران مختلف می توان چنین برداشت کرد که میانگین حقوق و دستمزد شاغلین این حوزه نسبت به میانگین مشاغل با توجه به سختی کار آنها، پایین است. در عین حال امنیت شغلی خبرنگاران نسبت به بسیاری از مشاغل پایین تر است زیرا به عنوان مثال در صورت تعطیلی یک روزنامه، در لحظه تمامی پرسنل آن بیکار می شوند و باید وارد مذاکره با سایر رسانه ها شوند.


  شخصیت های مناسب این شغل بر اساس شخصیت شناسی MBTI :

  ENFJ
این تیپ شخصیتی در برقراری ارتباط بسیار متبحرند. آنها از فرآیند جمع آوری اطلاعات از طریق ملاقات با اشخاص و مصاحبه لذت می برند.

 ENFP
این تیپ شخصیتی از فرآیندهای خلاق و چالشی لذت می برند به خصوص اگر با دیگران در ارتباط باشند. هر چه شرایط و محیط کار منعطف تر باشد، برای آنها مطلوبتر است.

 INFP
این تیپ شخصیتی دوست دارد خود و نظراتش را به شکلی خلاقانه ابراز کند و در کار خود آزادی فردی و انعطاف پذیری داشته باشد.

 INTJ
این تیپ شخصیتی از کارهای خلاق و بکر لذت می برد و از شم خود در خلق عبارات استفاده می کند.

 ENTP
 این تیپ شخصیتی دوست دارد با سایر اشخاص خلاق درگیر و همکار باشد. او از دنیای متغیر و در حال تحول اطلاعات و ارتباطات لذت می برد و از مهارت های ارتباطی خوب خود در کارش بهره فراوان می گیرد.  برخی از خبرنگاران معروف ایرانی

 مرتضی غرقی : خبرنگار صدا و سیما با سی سال سابقه خبرنگاری به ویژه در خارج از کشور. در حوادث و مکان هایی از جمله جنگ بوسنی، بحران میکونوس در المان، عراق به هنگام حمله امریکا به این کشور و جبهه های جنگ لیبی وسقوط قذافی حضور داشته و خبر تهیه کرده است.

 میترا لبافی : نویسنده، مترجم و خبرنگار صدا و سیما

 احسان ناظم بکایی : نویسنده مجله همشهری جوان

 دکتر عاطفه میرسیدی : پزشک خبرنگار


جستجو در سایت
تبلیغات
درباره ما

مجله اینترنتی دیپروتد نشریه مجازی بر بستر اینترنت به مسائل آموزشی و مقالات پیرامون کسب وکار های نوپا یا استارت آپ ها و سبک زندگی است فعالیت و محتوای مطالب ارائه شده در سایت همه بیشتر در حوزه مدیریت، کارآفرینی ، روانشناسی ،اقتصادی و فناوری اطلاعات است نام اصلی دیپروتد "ریشه های عمیق " با مجوز رسمی از هیات نظارت برمطبوعات مشغول به فعالیت است

ما را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید