معرفی شغل گرافیست

معرفی شغل گرافیست اگر شما ایده های خلاقانه زیاد و ذوق هنری کافی دارید،
شغل گرافیست مناسب شماست
 گرافیک هنر ارتباط دادن یک پیام از طریق تصویر به مخاطب است.
طراحی گرافیک، بکارگیری تکنیک های مختلف خلق آثار دوبعدی بر روی سطوح مختلف نظیر کاغذ، دیوار، بوم، فلز، چوب، پارچه، پلاستیک، نمایشگر رایانه، سنگ و … است که در جهت رساندن پیامی خاص به بیننده انجام بپذیرد.
 از جملهٔ این تکنیکها می‌توان به: عکاسی، اچینگ، نقاشی، روشهای مختلف چاپ اشاره نمود.  

  گرافیست کسی است که بر مبنای سفارشی که به او می دهند و با تکیه بر هنر خود، پیام یا ایده ای را به کمک تصویر و حروف به مخاطب انتقال می دهد. کار طراحی گرافیک، حیطه‌ها و تخصصهای مختلفی دارد :

 ارتباط بصری؛ مانند طراحی پوستر، طراحی جلد، طراحی نشان (Logo)، طراحی صفحات وب و...

 تصویرسازی؛ مانند تصویرسازی برای کتابهای کودک، کتابهای علمی و آموزشی، تصویرسازی برای نشریات، طراحی نقشه و …

 گرافیک محیطی؛ طراح گرافيك محيطي با طراحي يك نقشه مناسب كه محل استقرار هر يك از بخش های یک محیط را با طرح و رنگ مناسب به خوبي نشان مي دهد، نقش مهمي در راهنمایی افراد دیگر در استفاده از آن محیط دارد.


  یک گرافیست علاوه بر خلاقیت و ذوق هنری بالا، باید توان خوبی در استفاده از رایانه و مهارت ارتباطی مناسبی داشته باشد. کسب علم و تخصص لازم برای طراحی گرافیک از طریق دوره های آموزشی و یا رشته های دانشگاهی مرتبط موجود امکان پذیر است.

 به طور کلی می توان گفت یک گرافیست موفق باید علم تخصصی گرافیک، مهارت کار با نرم افزارهای گرافیکی و اطلاع از جدیدترین اطلاعات و اخبار مرتبط را داشته و با مباحث جامعه شناسی و روانشناسی آشنا باشد.

  وظایف گرافیست

 صحبت درباره نیازها و خواسته های مشتری و مشخص کردن ویژگی های سفارش او

 انتخاب بهترین و مناسب ترین روش، مواد و سبک متناسب با سفارش مشتری

 ایجاد طرح های اولیه کار برای نشان دادن به مشتری

 استفاده از نرم افزارهای تخصصی رایانهی برای آماده کردن طرح ها

 تولید نسخه نهایی با رعایت کردن ویژگی های دقیق نوشتاری، اندازه و رنگ

 انجام کار با در نظر گرفتن بودجه و زمان اختصاص یافته به آن


 مهارت و توانمندی های مورد نیاز گرافیست:

  تخیل و خلاقیت؛ از ارکان اصلی ایده پردازی و انجام کارهای هنری می باشد.

 داشتن ذوق هنری و مهارت در طراحی

 داشتن اطلاعات کافی از حیطه ها و تخصص های مرتبط مانند روش های چاپ و عکاسی

 توانایی مدیریت زمان و انجام کار مطابق با بودجه و زمانبندی آن

 آگاهی از آخرین تغییرات و اطلاعات در حوزه گرافیک

 مهارت خوب ارتباطی

 توان بازاریابی خوب

 مهارت در کار با رایانه و استفاده از نرم افزارهای گرافیکی؛  زیرا رایانه امروزه رکن اصلی کارهای گرافیکی بوده و به توسعه آن کمک بسیاری کرده است.  امروزه نرم افزارهای رایانه ای یکی از مهم ترین ابزارهای اصلی کارگرافیست است که یاری گر او در رسیدن به اهدافش می باشد. اگر به بررسی اجمالی آگهی های استخدامی گرافیست بپردازید، متوجه خواهید شد اکثر کارفرماها، شرکت ها و سازمان ها یکی از شرایط جذب گرافیست را تسلط بر نرم افزارهای مربوط به حوزه گرافیک قرار داده اند.

  تحصیلات لازم برای ورود به  شغل گرافیست:

برای ورود به شغل گرافیست علاقه مندان باید در کنار ویژگی های شخصی، دانش و تخصص لازم را کسب کنند. برخی از گرافیست ها به صورت تجربی وارد این کار شده اند. یعنی با دیدن دوره های آموزشی مرتبط در آموزشگاه های آزاد، طراحی گرافیکی را شروع کرده اند که برخی از آنها نیز به دلیل علاقه و پشتکار زیاد خود موفق هستند.

دانش آموزان علاقه مند می توانند پس از مقطع راهنمایی وارد هنرستان در رشته گرافیک شده و در صورت تمایل در دانشگاه آن را ادامه دهند.

در دانشگاه های مختلف کشور در گروه هنر رشته گرافیک (یا ارتباط تصویری) در مقطع کارشناسی و کارشناسی ارشد وجود دارد که علاقه مندان به گرافیک می توانند وارد این رشته ها شده و آموزش رسمی ببینند.

البته ذکر این نکته قابل تامل است که تجربه در کار گرافیک بسیار نقش مهمی را ایفا می کند. دانشجویان رشته گرافیک باید سعی کنند در حین تحصیل هم با انجام کارها و پروژه هایی توان و تجربه خود را افزایش دهند.


 آینده شغلی، بازارکار و فرصت های استخدامی گرافیست:

 گرافیست ها در برخی سازمان ها از جمله صدا و سیما و وزارت ارشاد، شرکت های تبلیغاتی، چاپخانه ها، مراکز آموزشی و بسیاری از شرکت های بزرگ ،که واحد بازاریابی و فروش دارند، کار می کنند. از آنجا که کسب تجربه برای موفق شدن در این شغل بسیار مهم است، گاهی نیاز است گرافیست برای کسب تجربه های کاری متنوع محل کار خود را عوض کند.

امکان کار به صورت مستقل و پروژه ای برای گرافیست به میزان زیادی فراهم است. بسیاری از گرافیست ها با گرفتن سفارش از مشتری، در زمان تعیین شده کار را آماده و به مشتری تحویل می دهند.

  درآمد و حقوق گرافیست:

گرافیست هایی که در استخدام سازمان یا شرکتی به خصوص در بخش خصوصی هستند، درآمدهای متفاوتی دریافت می کنند.

در جدیدترین پژوهش صورت گرفته در اواخر سال 1392 توسط تعدادی از متخصصان شغلی کشور، گروه های مختلف شغلی از نظر درآمدی مورد بررسی قرار گرفته اند. بر این اساس متوسط حقوق و درآمد گرافیست نیز استخراج شده است.

برای گرافیست حداقل، حداکثر و متوسط درآمد ماهیانه ذکر شده است. یک گرافیست در اواخر سال 1392، حداقل درآمد 640000 تومان، حداکثر درآمد 1940000 تومان و متوسط درآمد ماهیانه 1000000تومان را داشته است.

  برخی از شخصیت های مناسب شغل گرافیست بر اساس شخصیت شناسی MBTI :

 INFJ    
این تیپ شخصیتی در خلق آثار منحصر به فرد با کمک خلاقیت و ایده های خود توانا است. او با هنر می تواند خود را ابراز و اغلب بر دیگران تاثیر بگذارد. کار به صورت مستقل و داشتن کنترل روی آن، از موارد مهم برای این تیپ شخصیتی می باشد.

 ENFP
 این تیپ شخصیتی از فرآیندهای خلاق و چالشی لذت می برند به خصوص اگر با دیگران در ارتباط باشند. هر چه شرایط و محیط کار منعطف تر باشد، برای آنها مطلوبتر است. آنها به تنهایی و مستقل هم به خوبی می توانند کار کنند ولی باید با دیگران تبادل نظر داشته باشند.

  INFP
این تیپ شخصیتی دوست دارد خود و نظراتش را به شکلی خلاقانه ابراز کند و در کار خود آزادی فردی و انعطاف پذیری داشته باشد. بسیاری از INFP ها خود را هنرمند می دانند حتی اگر از این راه امرار معاش نکنند. برخی از آنها معتقدند هنرمندی ویژگی است که در وجود آنها است.

 INTJ
این تیپ شخصیتی از کارهای خلاق و بکر لذت می برد و از شم خود در خلق آثار خود استفاده می کند.

 INTP
این تیپ شخصیتی از کار خلاق لذت برده و دوست دارد با اشخاص مختلف با زمینه های متفاوت کار کند. او معمولا کار به تنهایی را دوست دارد و ترجیح می دهد با گروه های کوچک که دارای ذوق و استعداد خوب هستند، کار کند.

 ISFP
این تیپ شخصیتی کار با دست و استفاده از حواس پنجگانه خود در کار را دوست دارد. او به کارهای منعطف و بدور از ساختار و مقررات زیاد علاقه دارد.

  برخی از گرافیست های معروف و مشهور ایرانی:

 مرتضی ممیز : پدر گرافیک نوین ایران، گرافیست، مدیر هنری و گرافیک بسیاری از نشریات ادبی و فرهنگی،طراح صحنه و لباس چهارده نمایش و دو فیلم سینمایی، از موسسان رشته گرافیک در دانشگاه و...

 قباد شیوا : از بنیان گذاران گرافیک معاصر ایران و برنده جوایز بسیاری در حوزه گرافیک

 رضا عابدینی : طراح و گرافیست و دارنده چند جایزه بین المللی

 آیدین آغداشلو : گرافیست، نقاش، نویسنده و منتقد فیلم

 فرشید مثقالی : تصویرگر کتاب‌های کودک و نوجوان از جمله خروس زری، پیرهن پری و  ماهی سیاه کوچولوو برندهٔ جایزهٔ هانس کریستین آندرسن ( جایزه ای که هر دوسال یکبار به مولفان ادبیات کودک داده می شود و به آن نوبل کوچک می گویند)جستجو در سایت
تبلیغات
درباره ما

مجله اینترنتی دیپروتد نشریه مجازی بر بستر اینترنت به مسائل آموزشی و مقالات پیرامون کسب وکار های نوپا یا استارت آپ ها و سبک زندگی است فعالیت و محتوای مطالب ارائه شده در سایت همه بیشتر در حوزه مدیریت، کارآفرینی ، روانشناسی ،اقتصادی و فناوری اطلاعات است نام اصلی دیپروتد "ریشه های عمیق " با مجوز رسمی از هیات نظارت برمطبوعات مشغول به فعالیت است

ما را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید