فنلاند قطب شرکت های نوپا
فنلاند قطب شرکت های نوپا
منطقه نوردیک سریعترین منطقه رشد شرکت های نوپا در اروپا و یکی از سریعترین مناطق جهان در این حوزه می‌باشد. در پنج سال گذشته در فنلاند یک فضای پر طراوت و پر جنب و جوشی از نظر رشد شرکت های نوپا ظهور نموده و در این کشور یک روند رو به جلو از نظر فعالیت های کارآفرینی به منصه ظهور رسیده است. این امر همچنین موجب افزایش علاقه سرمایه گذاران بین المللی و شرکت های جهان برای همکاری با شرکت های نوپای مستعد فنلاندی شده است.

فنلاند برای شرکت های نوپا، یک محیط تجاری سهل و ساده و آزاد، همراه با فضایی جهت حمایت خلاقانه و شبکه ای کارآفرینان از یکدیگر، ایجاد نموده است.  شهر هلسینکی، پایتخت فنلاند به عنوان مرکز استارتاپی شمال اروپا به شمار می رود، بخصوص در ماه نوامبر هر سال، به هنگام برپایی کنفرانس سرمایه گذار- استارتاپ اسلاش (Slush) که موقعیت عالی برای آموختن از تجربه منحصر به فرد فنلاند در حوزه استارتاپ محسوب می‌شود.
اسلاش ها در طی چند سال برگزاری خود از ملاقات ها و جلسات 300 نفره شروع شد و امروزه به یک جشنواره استارتاپی تمام عیار با حضور 20،000 نفر از بیش از 100 کشور تبدیل شده است.

اولین شرکت های نوپا در فنلاند در اوایل دهه 1990 ظهور نمودند. در انتهای دوره حباب دات کام (رشد و استفاده بیش از حد از اینترنت بخصوص در امریکا) در اوایل سال 2000 ، اولین موج استارتاپی در فنلاند شروع شد اما این موج چند سال بعد شدت گرفت. فنلاند اکنون صدها شرکت نوپا دارد که در بخش های گسترده ای فعالیت می‌کنند.

یکی از موتورهای رشد صحنه استارتاپی فنلاند، صنعت بسیار موفق بازی‌های رایانه ای این کشور بوده است. امروزه فضای تجاری استارتاپی در این کشور بسیار متنوع بوده و از بازی‌های رایانه ای، خدمات نرم افزاری و دیجیتالی تا اینترنت اشیاء، فناوری‌های حوزه سلامت، صنایع انرژی و محیط زیست را شامل می‌شود.  

دولت فنلاند منابع مالی و خدمات مختلفی را به شرکت های نوپای مبتکر که در مراحل اولیه فعالیت هستند ارائه می نماید و از دانشگاه‌ها برای تجاری سازی ایده‌هایشان حمایت بعمل می آورد. برای مثال آژانس سرمایه گذاری فعالیت های نوآوری فنلاند (Tekes)  خدمات مالی خوبی به شرکت هایی که در مراحل اولیه توسعه تجاری می‌باشند، ارائه نموده است. شرکت های نوپا می توانند درخواست کمک مالی کمتر برای پی بردن به نیازهای مشتری و بازار داشته باشند و کمک های مالی بیشتری جهت تحقیق وتوسعه و بزرگتر کردن تجارت این شرکت ها، ارائه می‌شود.

ویزگی‌های منحصر به فرد صحنه استارتاپی فنلاند

    محیط تجاری کارآمد و مورد حمایت دولت و مراکز تحقیق و توسعه؛
    برخورداری از یک سیستم آموزشی دارای شهره جهانی؛ سیستم آموزشی در فنلاند از ابتدایی تا عالی رایگان می‌باشد.
    فراوانی شتاب دهنده‌ها، جهت خوراک دادن به شرکت های نوپای فعال در حوزه‌های مختلف؛
    برخورداری از یک مخزن قوی از متخصصان باتجربه و با استعداد در حوزه نرم افزاری و فناوری اطلاعات؛
    خدمات حمایتی و مالی دولت به استارتاپ ها؛
    برگزاری سالانه کنفرانس سرمایه گذار – استارتاپ اسلاش به عنوان بهترین پنجره موجود برای محیط استارتاپی در منطقه نوردیک؛
    برخورداری از کیفیت و استاندارد بالای زندگی همراه با خدمات عمومی حمایت کننده از توازن کار – زندگی؛معرفی چند شرکت نوپای موفق فنلاند

    Supercell شرکت بازی رایانه ای مطرح جهانی، که معروفترین نرم بازهای بازی این شرکت Clash of Clans و Hayday می‌باشد.
    Enevo، یکی از شرکت های پیشگام در صحنه استارتاپی فنلاند و خالق بازی رایانه ای the Angry Birds می‌باشد. این شرکت با توجه به ماموریتی که جهت تولید بازی‌ها، انیمیشن‌ها و سایر برنامه‌های ریانه ای سرگرم کننده دارد به عنوان یک شرکت جهانی به شمار می رود.
    Framery ، یک شرکت پیشگام در ایجاد و توسعه فضاهای کار عایق در برابر صدا، محصول کیوسک تلفن این شرکت می تواند بسیاری از مشکلات دفاتر و ادارات باز را حل کند.
    Wirepas، یکی از ستاره‌های در حال رشد در حوزه اینترنت اشیاء می‌باشد. Wirepas  از طریق پروتکل ارتباطات رادیویی متمرکز خود، استفاده از قابلیت اتصال گوشی‌های تلفن همراه را به راحتی و بصورت قابل اعتماد فراهم می‌کند.
    Yousician، یک شرکت آموزش موسیقی است که از طریق یک نرم افزار نوآورانه به افراد نواختن گیتار، پیانو و دیگر آلات موسیقی آموزش می دهد.
    Blueprint Genetics، یک متخصص در حوزه تشخیص ژنتیکی است که بیش از 400 نوع آزمایش پزشکی از قلب و عروق تا ریه را ارائه می دهد.
    Indoor Atlas، فناوری این شرکت از حسگرهای داخلی گوشی هوشمند و تغییرات طبیعی در زمینه‌های ژئومغناطیسی به عنوان نقشه جهت مشخص کردن نقاط داخل منازل استفاده می‌کند
جستجو در سایت
تبلیغات
درباره ما

مجله اینترنتی دیپروتد نشریه مجازی بر بستر اینترنت به مسائل آموزشی و مقالات پیرامون کسب وکار های نوپا یا استارت آپ ها و سبک زندگی است فعالیت و محتوای مطالب ارائه شده در سایت همه بیشتر در حوزه مدیریت، کارآفرینی ، روانشناسی ،اقتصادی و فناوری اطلاعات است نام اصلی دیپروتد "ریشه های عمیق " با مجوز رسمی از هیات نظارت برمطبوعات مشغول به فعالیت است

ما را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید