مجله اینترنتی دیپروتد

ریشه های عمیق اجتماعی و اقتصادی

04/30 1396
دیپروتد تقویت روحیه کتاب خوانی 
از گذشته کمتر به مطالعه کتاب علاقه داشتم و بعد از شروع مطالعه یعنی چهار یا پنج صفحه که ادامه می دهم خسته می شوم و دیگر ادامه نمی دهم و این باعث شده که تا در درس های دانشگاه هم پیشرفت مطلوب نداشته باشم. لطفا راهنمایی ام کنید که چه کار کنم تا روحیه کتاب خوانی ام را تقویت کنم؟


این چند نکته را مد نظر داشته باشید:

- موضوع های مورد علاقه تون رو بشناسید و سعی کنید بیشتر علاقه هاتون رو هدفمند کنید. مثلا خواندن رمان خوب است اما اگر صرفا به رمان علاقه داشته باشید و مطالعه کنید شاید اطلاعات علمی کافی بدست نیاورید. امام علی (ع) می فرماید: جستن دانشی را نیکو می شمارند که موجب اصلاح وجود آدمی گردد . «دانشی که تو را اصلاح نکند گمراهی است .»

- برای مطالعه، برنامه آهسته و پیوسته و با جدیت داشته باشید. مثلا مقید باشید روزی پنج صفحه را حتما مطالعه کنید حتی اگر خسته بودید به این تعهد خود عمل کنید.

- علل کاهلی در این امر را بشناسید در این خصوص لازم است کمی به عقب برگردید و علل را شناسایی کنید.

- بهتر است زمان خاصی را برای مطالعه در نظر بگیرید تا به این امر شرطی شوید و عادت کنید.

- روش های مطالعه را خوب بشناسید و به هر نوع که علاقه بیشتری دارید روی آورید. مثلا اگر مطالعه در اینترنت یا در تبلت یا ... را می پسندید آن را ادامه دهید.

- گاهی اوقات از مکان های استثنایی و هیجان انگیز استفاده کنید تا مطلبی که مطالعه می کنید همراه آن خاطره در ذهن شما ماندگار شود; مثلا در یک شب بارانی با یک چتر و یک چراغ قوه زیر باران بروید و مطلب را مطالعه کنید و یا در یک مکان تاریخی و قدیمی به تفکر و مطالعه در مورد مطلب مورد علاقه خود بپردازید.

با کتاب آنچنان شاد و مهیج برخورد کنید که گویی به دوست داشتنی ترین دوست خود رسیده اید. حتی با آن شوخی کنید و حرف بزنید.
دیپروتد تقویت روحیه کتاب خوانی 

- کیفیت مطالعه را بالا ببرید. به روخوانی سطحی در حالت پراکندگی فکر قناعت نکنید. با مفهوم و معنای مطلب ارتباط برقرار سازید تا آنچه را که مورد نیاز است به خوبی درک کنید.

- گاه مقرر ساختن یک پاداش مشروط برای مطالعه حجم خاصی از کتاب به هیجان و لذت مطالعه می افزاید و نوعی اثر تشویقی بر فرد می گذارد. این پاداش ها می تواند دیدن یک برنامه تلویزیونی، رفتن به مکانی خاص، انجام یک فعالیت مورد علاقه یا حتی خوردن یک خوراکی محبوب باشد; مشروط بر آن که میزان تعیین شده مطالعه شده باشد!

- اگر تنوع موضوعی شما را از مطالعه منصرف می کند در یک زمان به یک موضوع بپردازید.

- با کتاب آنچنان شاد و مهیج برخورد کنید که گویی به دوست داشتنی ترین دوست خود رسیده اید. حتی با آن شوخی کنید و حرف بزنید.

- با افرادی که اهل مطالعه هستند معاشرت و مباحثه کنید. شک نکنید این امر شما را در جهت مطالعه ثابت قدم می کند.

- از اجرای برنامه های روزانه فقط برنامه ی همان روز را انجام دهید و مطلقاً به این که چند صفحه نخوانده باقی مانده فکر نکنید.کهتری, مرکز مشاوره تبیان, ریشه های عمیق, DRJ
منبع :
لینک :
کد مطلب: 63
تاریخ و زمان انتشار: 30 تیر 1396, 09:45
لینک کوتاه مطلب:
https://deeprooted.ir/63
تقویت روحیه کتاب خوانی

ارسال نظر

نام:*
ایمیل:*
متن نظر:
دو کلمه نمایش داده شده در تصویر را وارد کنید: *
 
سمت نو
اخبار

رویدادها
کسب و کار های نوپا

TED

معرفی کتاب

سبک زندگی

معرفی سایت