مجله اینترنتی دیپروتد

ریشه های عمیق اجتماعی و اقتصادی

دسته بندی
دیپروتد دورنما دیپروتد راهکار و ترفند استارت اپ علوم اخبار دانش رویداد کتاب خوانی


آگهی
فروشگاه اینترنتی صنایع دستی صبنگو
مطالب
08/29 1397
این سوالی است که همگی ما با موضوع آن حداقل یک انشاء در دوران مدرسه نوشته ایم. البته این سوال مختص ما ایرانیان نیست بلکه کمابیش سایر مردمان جهان نیز با آن درحال کلنجار رفتن هستند.
ولی سوال این است که چرا یک پاسخ مشخص و مورد قبول همگانی برای آن یافت نمی شود و هر کسی با اندک استدلالی می تواند نظر موافق یا مخالف خود را به کرسی بنشاند؟!
به نظر من ، پاسخ این سوال را باید در هرم معروف مازلو پیدا کرد. سلسله مراتب نیازهای مازلو غالباً به صورت یک هرم نشان داده می‌شود. در سطوح پائین‌تر هرم ، ابتدائی‌ترین و پایه‌ای‌ترین نیازها و در بالاترین سطح هرم ، نیازهای پیچیده‌تر قرار دارند.

مازلو نیازهای اساسی انسان را در یک هرم جای داده است که دارای 5 طبقه شامل "نیازهای زیستی" ، "نیازهای امنیتی" ، "نیازهای اجتماعی" ، "ارج" ، و "خودشکوفایی" است. طبقات پایین‌تر هرم نیازهای حیاتی‌تر و ساده‌تر و طبقات بالاتر نیازهای پیچیده‌تر ولی کمتر حیاتی را نشان می‌دهند. نیازهای طبقه‌های بالاتر فقط وقتی مورد توجه فرد قرار می‌گیرند که نیازهای طبقه‌های پایین‌تر برطرف شده باشند.

هرگاه فردی به طبقه‌ بالاتر حرکت کرد ، نیازهای طبقه پایین‌تر چندان مورد توجه اصلی او نخواهد بود. اگر هم به صورت موردی به یک نیاز در طبقه‌های پایین‌تر نیاز پیدا کند به صورت موقتی اولویت آن نیاز را بالا می‌برد ولی هرگز به صورت دائمی به طبقه پایین‌تر باز نمی‌گردد. به عنوان مثال یک شخص موفق از لحاظ تجاری که کارش را نیز دوست دارد در صورتی که مبتلا به سرطان شود (نیاز طبقه پایین: سلامتی) وقت و انرژی زیادی را برای بهبود یافتن صرف می‌کند ، اما همچنان به کار و موقعیت‌اش به عنوان یک فرد موفق خواهد بالید و احتمالا در صورت توان به کارش باز خواهد گشت. هرم سلسله مراتب نیازهای مازلو یا به طور خلاصه هرم مازلو ، نظریه آبراهام مازلو نظریه پرداز کلاسیک در مورد نیازهای انسان است.

ثروت عمدتا نیازهای زیستی و بخشی از نیازهای امنیتی اشخاص را تامین می کند و نیازهای ماورای آنها ، بیش از آنکه وابسته به ثروت باشد به علم وابستگی بیشتری دارد. از اینروست که پاسخ دهندگان به سوال "علم بهتر است یا ثروت" بسته به موقعیتی که برای تامین نیازهای خود در آن قرار دارند ، پاسخهای متفاوتی را به این سوال می دهند. به عبارت ساده تر ، شخصی که نیازهای زیستی مانند مسکن و تغذیه را نتوانسته تامین نماید ، احتمالا پاسخش ترجیح ثروت بر علم خواهد بود و متقابلا شخصی که در وضعیتی قرار دارد که توانسته نیازهای زیستی و امنیتی خود را تامین کند ، پاسخش احتمالا ترجیح علم بر ثروت خواهد بود.
منبع :
لینک :
کد مطلب: 8666
تاریخ و زمان انتشار: 29 آبان 1397, 07:00
واژگان کلیدی:
پیوند کوتاه نوشتار:
https://deeprooted.ir/8666
نوشتار های پیشین نویسنده:
 • موقعیت جغرافیایی نرم پایان در شاهنامه
 • امشاسپندان، صفات عالي اورمزد
 • لغت‌ شهنامه
 • حماسه ارمنی دلاوران ساسون و شاهنامه
 • بازار سرمایه در هفته گذشته
 • کمی مطالعه خواندنی ها
 • بازار سرمایه هفته گذشته
 • خوانش و شرح شاهنامه
 • آبتین وب فروشگاه اینترنتی قند رژیمی کامور
  علم بهتر است یا ثروت؟
  سمت نو
  اخبار

  رویدادها
  کسب و کار های نوپا

  TED

  معرفی کتاب

  سبک زندگی

  معرفی سایت
  داغ ترین ها