مجله اینترنتی دیپروتد

مجله اینترنتی دیپروتد

ریشه های عمیق اجتماعی و اقتصادی

پنج شنبه، 25 مرداد 1397


05/21 1397
نویسنده در این مقاله کوشیده است تا با معرفی کتاب علوم البلاغة عند العرب و الفرس ارزش آن را در میان سایر کتب مشابه روشن،  و با نقد ساختارِ صوری و محتوایی، جایگاه کتاب را در میان پژوهش‌های بلاغت اسلامی و ایرانی ارزیابی کند. نویسنده‌ی کتاب در هر دو زمینه عالی عمل کرده و به هدف ذکر شده در مقدمه‌ی کتاب که بررسی تاریخ تطور بلاغت فارسی و عربی در کنار هم و نشان دادن تأثیر و تأثر این دو عرصه در تقابل با یکدیگر است، رسیده است. ساختار نقد و بررسی این مقاله در نگاه کلی چنین است:
نخست بررسى صوری،‏ دوم بررسی میزان رعایت قواعد عمومی ویرایش و نگارش و در بخش سوم، اثر محتوایى‏ به لحاظ محتوایی بررسی شده است.
پس از این سه بخش، «محاسن کتاب»، «میزان انطباق محتواى اثر با عنوان و فهرست»، «میزان روزآمدى داده‏ها و اطلاعات اثراز جهت ارجاع به منابع جدید»، «نمونه‏هایى از نوآورى»، «نظم منطقى و انسجام مطالب در کل اثر»، «نحوه نقد و بررسی‌ها در این اثر و میزان رعایت بی‌طرفی علمی درتحلیل‌ها»، «میزان سازواری محتوای علمی و پژوهشی اثر با مبانی و پیش‌فرض‌های مورد قبول اثر به ویژه سازواری محتوای علمی اثر با مبانی و اصول دینی و اسلامی» عنوان شده است.منبع :
لینک :
کد مطلب: 3998
تاریخ و زمان انتشار: 21 مرداد 1397, 21:51
لینک کوتاه مطلب: https://deeprooted.ir/3998
ارزیابی و نقد کتاب «علوم‌البلاغة عند العرب و الفرس»
دسته بندی: غیر رسمی || تگ های مطلب :
نظرات: 0 1397/05/21
سمت نو
اخبار

رویدادها
کسب و کار های نوپا

TED

معرفی کتاب

سبک زندگی

معرفی سایت