مجله اینترنتی دیپروتد

ریشه های عمیق اجتماعی و اقتصادی

دسته بندی
دیپروتد دورنما دیپروتد راهکار و ترفند استارت اپ علوم اخبار دانش رویداد کتاب خوانی


آگهی
فروشگاه اینترنتی صنایع دستی صبنگو
مطالب
08/27 1397
علی اصغر سمیعی تحلیلگر مسائل اقتصادی وقتی قیمت ارز بالا می‌رود سوال می‌کنند که «چرا بالا رفت؟» جواب ساده است؛ نرخ تورم و بهره در کشور ما با کشورهای حوزه پول‌های قدرتمند، فاصله‌ای جدی دارد. افزایش حجم نقدینگی و پرداخت بهره‌های بالا توسط بانک‌ها و البته عدم تامین ارز مورد نیاز بازار توسط بانک مرکزی و سایر دارندگان ارز، از جمله دلایل بالا رفتن نرخ ارز است.

اما دلیل کاهش نرخ ارز چیست؟ در حالی که مطمئنا نرخ تورم و بهره در کشور پایین‌تر از نرخ تورم و بهره در کشورهای حوزه پول‌های قدرتمند نیامده و حجم نقدینگی و نرخ بیکاری هم کاهش نیافته‌اند، بنابراین جز تزریق حجم عظیمی از ارز چه دلیل دیگری می‌ماند؟ اگر در حالتی خوشبینانه بگوییم که مردم این ارز را وارد بازار کرده باشند، مانعی ندارد، ولی وقتی بانک مرکزی برای کنترل بازار عرضه را بیش از تقاضا کند، مسلما کاری غیراقتصادی است.

نکته خطرناک‌تر در این زمینه دستکاری بازار و ایجاد تقاضای کاذب است که به هر روی نیت خیری برای آن نمی‌توان در نظر گرفت. با این حال ملت ایران تجربه اینگونه بازی‌ها با نرخ ارز را در گذشته هم داشتند. اولین بار که من به یاد دارم بعد از اعلام آتش بس و پایان جنگ تحمیلی در سال ۶۷ بود که بدون هیچ علت مشخصی و تنها به بهانه پایان‌یافتن جنگ تحمیلی توسط دست‌های پیدا و پنهان در مدتی بسیار کوتاه قیمت دلار از بالای ۱۴۰ تومان به حدود ۵۰ تومان رسید و ظرف کمتر از یک سال باز به همان قیمت قبلی برگشت و البته همراه با نوسانات ویرانگر و تلاطمات مخرب، بانک مرکزی وقت تنها تماشاچی و گاهی استقبال‌کننده از کاهش مصنوعی قیمت ارز بود.

این اتفاق به نوعی دیگر هم در سال ۷۳ افتاد و دلار که تا حدود 700 تومان بالا رفته بود و در حال افت به طور طبیعی بود به حدود ۴۰۰ تومان رسید که البته بعدا با کمترشدن جو امنیتی باز به قیمت‌های واقعی یعنی حدود ۵۰۰ تا ۶۰۰ تومان نزدیک شد. در زمان دولت اصلاحات هم قیمت تا ۹۵۰ تومان پیش رفت، ولی با کنترل قیمت توسط دولت تا حدود ۸۰۰ تومان پایین آمد و این قیمت تا مهر سال ۸۹ که صحبت از تحریم‌های ظالمانه مطرح شد ادامه داشت و این یعنی جمع‌شدن فنر قیمت‌ها که با آمدن تحریم‌ها در سال ۸۹ و سوء‌مدیریت دولت وقت باز فنر نرخ ارز رها شد و قیمت‌ها ظرف دو سال بعدی تا 4000 تومان هم بالا رفت.

با روی کار آمدن دولت تدبیر و امید بار دیگر سیاست پایین نگه‌داشتن نرخ ارز به به سیاست واقعی سازی و بالا بردن نرخ ترجیح داده شد. امسال هم قیمت‌ها از بالای ۱۹هزار تومان به کانال ۱۴هزار تومان و فعلا هم به حدود ۱۲هزار تومان کاهش یافته است. حال مسئولانی که مشغول تزریق ارز به بازار هستند باید بتوانند که حداقل تا یک سال می‌توانند قیمت‌ها را در این حدود نگه دارند که به دلیل تفاوت نرخ تورم داخلی و خارجی این امر بعید به نظر می‌رسد.

منبع: آرمان

 علی اصغر سمیعی تحلیلگر مسائل اقتصادی

منبع : پانا - آرمان
لینک : http://www.pana.ir/news/871313
کد مطلب: 8864
تاریخ و زمان انتشار: 27 آبان 1397, 15:42
واژگان کلیدی:
پیوند کوتاه نوشتار:
https://deeprooted.ir/8864
نوشتار های پیشین نویسنده:
 • رشد منفی اقتصاد ایران جیب چه کسانی را پر می‎کند؟
 • همه باید آزادانه از فضای مجازی استفاده کنند
 • گزیده اقتصادی روزنامه‌ها
 • 30 شعار تبلیغاتی برتر در دنیای تبلیغات
 • تشکیل نیروی فضایی ایلات متحده آمریکا
 • در برابر سوال باید پاسخ دهیم
 • بررسی مؤسسه‌های غیرمجاز با سود کلان
 • تورم ایران ریشه در تقاضا دارد
 • آبتین وب فروشگاه اینترنتی قند رژیمی کامور
  دلایل افت قیمت ارز
  دسته بندی: گزارش || تگ های مطلب :
  نظرات: 0 1397/08/27
  سمت نو
  اخبار

  رویدادها
  کسب و کار های نوپا

  TED

  معرفی کتاب

  سبک زندگی

  معرفی سایت
  داغ ترین ها