مجله اینترنتی دیپروتد

ریشه های عمیق اجتماعی و اقتصادی

دسته بندی
دیپروتد دورنما دیپروتد راهکار و ترفند استارت اپ علوم اخبار دانش رویداد کتاب خوانی


آگهی
فروشگاه اینترنتی صنایع دستی صبنگو
مطالب
09/4 1397
لایحه منع خشونت علیه زنان در قوه قضائیه بررسی می شود عضو فراکسیون زنان مجلس شورای اسلامی گفت: لایحه منع خشونت علیه زنان در قوه قضائیه در دست بررسی است و مراحل نهایی را می گذراند.

  سیده حمیده زرآبادی شنبه شب در نشستی به مناسبت روز جهانی مقابله بالایحه منع خشونت علیه زنان در قوه قضائیه بررسی می شود خشونت علیه زنان در مشهد گفت: این لایحه در دولت دهم مطرح شد، اما به دلایلی مسکوت ماند و در آغاز دولت یازدهم از سوی معاون رئیس جمهوری در امور زنان و خانواده پیگیری شد.

 نماینده مردم قزوین، آبیک و البرز در مجلس شورای اسلامی افزود: در بررسی این لایحه توسط قوه قضائیه، از 91 ماده آن، 41 ماده حذف شده و باقی مفاد آن به تصویب رسیده که شامل سه بخش پیشگیری، حفاظتی و حمایتی است.

زرآبادی با بیان اینکه در این لایحه به بخش های جرم انگاری نیز پرداخته شده است گفت: مجلس شورای اسلامی در حال پیگیری است تا قوه قضائیه هر چه سریعتر این لایحه را نهایی و ارسال کند تا مجلس بتواند با تصویب آن بخشی از مشکلات ناشی از خشونت علیه زنان را حل کند.

او به ارائه دلایل خشونت علیه زنان پرداخت و افزود: یکی از مهمترین این دلایل شرایط خانوادگی از قبیل سن، تعداد فرزندان و محل تولد زن و دلیل دوم مسائل یا شرایط اجتماعی مانند اعتیاد، تحصیلات و شغل همسر است که به خشونت علیه زنان دامن می زند.

این نماینده در تشریح راهکارهای کاهش خشونت علیه زنان اظهار داشت: به کارگیری فقه پویا در حوزه زنان یکی از راهکار های مهم در این زمینه است، اما برخی این موضوع را الگوبرداری از غرب می دانند؛ در حالی که این الگوبرداری از قوانین اسلامی است و پیامبر اسلام (ص) نیز پرچمدار منع خشونت علیه زنان هستند.

زرآبادی تصریح کرد: قوانین باید به اقتضای نیاز روز باشد اما در حوزه زنان تاکنون در انطباق قوانین با شرایط روز جامعه از فقه پویا بهره نگرفته ایم.

این نماینده مجلس دیگر راهکار برای کاهش خشونت علیه زنان را پذیرش جامعه دانست و افزود: در برخی اظهار نظرها مشاهده می شود که شدیدترین موضع گیری ها در این موضوع از سوی خود زنان انجام می گیرد و این مساله نشان دهنده ضعف تربیتی و آموزشی در این حوزه و عدم پذیرش جامعه است.

وی اظهار داشت: مساله دیگر سیاسی کردن مسائل زنان است، در حالی که موضوع زنان یک مساله انسانی است و نمی توان با آن برخورد سیاسی داشت.

زرآبادی گفت: سلامت روان زنان که بخش اعظم آن شامل قانون های حمایتی و حفاظتی در جامعه می شود، در لایحه منع خشونت علیه زنان گنجانده شده و امیدوارم هر چه سریعتر قوه قضادیه این لایحه را به مجلس ارائه دهد.

عضو هیات مدیره کانون وکلای دادگستری استان البرز نیز در این نشست به نقش سمن ها در منع خشونت علیه زنان پرداخت و گفت: خشونت فقط فیزیکی نیست، بلکه دامنه بسیار گسترده ای دارد و در این میان سمن ها و تشکل های مردم نهاد که برخاسته از مردم هستند می توانند نقش موثری در منع خشونت در جامعه داشته باشند.

هما داوودی گرمارودی عدم آموزش همگانی حقوق به زبان ساده و نبود کلینیک های حقوقی را از خلاء های عمده در این زمینه دانست و گفت: تحقق این موارد در کشور بسیار محدود بوده است؛ در حالی که کشورهای دیگر در این زمینه پیشرفت خوبی داشته اند.منبع : خبرگزاری صدا و سیما، مرکز خراسان رضوی
لینک :
کد مطلب: 8908
تاریخ و زمان انتشار: 4 آذر 1397, 14:02
واژگان کلیدی:
پیوند کوتاه نوشتار:
https://deeprooted.ir/8908
نوشتار های پیشین نویسنده:
 • گزیده اقتصادی روزنامه‌ها
 • زلزله کرمانشاه را لرزاند - آخرین وضعیت
 • بیکاری علت اصلی مشکلات اجتماعی است؛ ایجاد شغل وظیفه ملی است
 • از فيلترينگ تا ساماندهي پيام‌رسان‌هاي اجتماعي
 • کرونا مهمان ناخوانده جهان
 • دکتر بدرالزمان قریب گرکانی در سن ۹۱سالگی از دنیا رفت
 • اثاثیه از بین رفته مردم، با حضور فعال بخش تولید باید تامین شود
 • لایحه تامین امنیت زنان در برابر خشونت قابل اصلاح است
 • آبتین وب فروشگاه اینترنتی قند رژیمی کامور
  لایحه منع خشونت علیه زنان در قوه قضائیه بررسی می شود
  دسته بندی: اخبار || تگ های مطلب :
  نظرات: 0 1397/09/4
  سمت نو
  اخبار

  رویدادها
  کسب و کار های نوپا

  TED

  معرفی کتاب

  سبک زندگی

  معرفی سایت
  داغ ترین ها