ریشه های عمیق عادت های ما
معلمی فرزانه که همراه یکی از شاگردانش در جنگلی قدم می زد ، جلوی یک نهال کوچک ایستاد.

معلم ، نهال کوچکی را که تازه از زمین روییده بود ، نشان داد و به شاگردش گفت :  “آن نهال را از زمین بیرون بکش.” پسرک جوان آن را با انگشتانش راحت بیرون کشید. بعد ، معلم به نهالی که کمی محکم تر به نظر می رسید و ارتفاعش تا زانوهای پسرک بود ، اشاره کرد و گفت :  “حالا این یکی را بیرون بکش.”

پسرک با کمی تلاش آن نهال را هم از بیرون کشید. معلم گفت :  “حالا نوبت این یکی ست” و با سرش به درخچه ی کاملا رشد یافته و سرسبزی که هم قد خود پسرک بود ، اشاره کرد. پسرک با تلاش زیاد و با تمام قدرت اش و در ضمن ، استفاده از سنگ و چوب برای اهرم کردن زیر ریشه های آن درختچه ، بالاخره موفق شد و آن را بیرون کشید.

بعد ، معلم گفت :  ” حالا دوست دارم این یکی را از زمین بیرون بکشی.” پسرک جوان ، نگاه معلمش را دنبال کرد و متوجه یک درخت بلوط تنومند و بسیار بلند شد که به سختی می توانست نوکش را ببیند. از آنجایی که تلاش و تقلای زیادش در بیرون کشیدن نهال های به مراتب کوچک تر قبلی را درک کرده بود ، خیلی ساده به معلمش جواب داد :  “متاسفم ، از پس این یکی بر نمی آیم.”

معلم گفت :  “پسرم ، تو همین الان قدرتی را که عادت ها روی زندگی ات خواهند داشت ، نشان دادی! هر چه این عادت ها قدیمی تر باشند ، بزرگ تر می شوند ، ریشه های شان عمیق تر می شود و سخت تر از ریشه بیرون می آیند. بعضی از آنها خیلی بزرگ می شوند و ریشه های عمیقی پیدا می کنند طوری که حتی جرات نمی کنی برای از بین بردن شان تلاش کنی.”

منبع :  (اثر مرکب آغاز جهشی در زندکی ، موفقیت و درآمد شما ، دارن هاردی)


جستجو در سایت
تبلیغات
درباره ما

مجله اینترنتی دیپروتد نشریه مجازی بر بستر اینترنت به مسائل آموزشی و مقالات پیرامون کسب وکار های نوپا یا استارت آپ ها و سبک زندگی است فعالیت و محتوای مطالب ارائه شده در سایت همه بیشتر در حوزه مدیریت، کارآفرینی ، روانشناسی ،اقتصادی و فناوری اطلاعات است نام اصلی دیپروتد "ریشه های عمیق " با مجوز رسمی از هیات نظارت برمطبوعات مشغول به فعالیت است

ما را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید