چرا تولید در ایران پا نمی گیرد

 چرا تولید در ایران پا نمی گیرد .
بطور کلی کشورهای صنعتی واردکننده مواد خام و اولیه و کشورهای غیرصنعتی واردکننده کالاهای تولیدی مصرفی هستند .
 تا زمانی که اقتصاد ایران بخواهد با صادرات منابع ( نفت ، گاز و معادن ) و همچنین مواد اولیه و خام تولید شده با رانت منابع ، درآمد ارزی به دست بیاورد ، در مقابل ناچار است که کالاهای مصرفی وارد کند . معادله صادرات مواد خام و اولیه با واردات کالاهای مصرفی بسته می شود .
 معضل بزرگ این است که واردکنندگان مهم مواد اولیه و خام از ایران ، کشورهای تولیدکننده ( با هزینه ارزان ) مانند چین و هند هستند و نه تنها تولیدکنندگان ضعیف ایرانی که تولیدکنندگان قدرتمند جهانی هم توان تحمل پایینی در برابر کالاهای صادراتی آنها دارند .
 بنابراین با استمرار اقتصاد تک محصولی متکی به رانت منابع و در غیاب وجود نهادها و ساختارهای پشتیبان تولید داخی ، تحقق رشد بخش تولید دور از انتظار است .
 چالش کلیدی امروز ایران این است که با توجه به جمعیت و وسعت و استمرار روند فروش منابع ، به نقطه ای رسیده که دیگر تداوم آن امکان پذیر نیست . /احسان سلطانی
جستجو در سایت
تبلیغات
درباره ما

مجله اینترنتی دیپروتد نشریه مجازی بر بستر اینترنت به مسائل آموزشی و مقالات پیرامون کسب وکار های نوپا یا استارت آپ ها و سبک زندگی است فعالیت و محتوای مطالب ارائه شده در سایت همه بیشتر در حوزه مدیریت، کارآفرینی ، روانشناسی ،اقتصادی و فناوری اطلاعات است نام اصلی دیپروتد "ریشه های عمیق " با مجوز رسمی از هیات نظارت برمطبوعات مشغول به فعالیت است

ما را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید