مجله اینترنتی دیپروتد

ریشه های عمیق اجتماعی و اقتصادی

11/8 1397
در دیدار سرپرست سازمان توسعه تجارت ایران با معاون وزیر صنایع اولیه مالزی مطرح شد:
تجارت ترجیحی میان ایران و مالزی مبتنی بر تهاتر و توازن ارزی

 سرپرست سازمان توسعه تجارت ایران با معاون وزیر صنایع اولیه مالزی و هیات همراه دیدار و در خصوص ابعاد مختلف توسعه همکاری‌ها دوجانبه گفتگو کرد.

به گزارش روابط عمومی سازمان توسعه تجارت ایران، محمدرضا مودودی در این دیدار ابراز امیدواری کرد که روابط خوب ایران و مالزی با توجه به تغییر قدرت در این کشور احیا شده و توسعه یابد.

وی با اشاره به استقامت اقتصاد ایران در برابر تحریم های ظالمانه آمریکا اظهار داشت: در شرایط فعلی گرچه آمریکا تلاش دارد رابطه تجاری ایران با دنیا را محدود و خدشه دار کند اما به دلیل گستردگی و تنوع همسایگان ایران این نقشه آمریکا عملی نخواهد شد.

او افزود: رشد صادراتی خوبی را در ۹ ماهه امسال که مصادف با تحریم‌ها بود، تجربه کردیم و قطعاً اگر اهمیت مدیریت منابع ارزی و دیگر محدودیت ها نبود، رقم صادرات از مقدار کنونی فراتر می‌رفت.

مودودی در خصوص برقراری رابطه تعرفه ترجیحی میان ایران و مالزی گفت: پیش‌تر و در مذاکرات دور قبل مقرر شده بود که دو کشور حداقل ۱۰۰ قلم کالا را برای مذاکره در لیست تجارت ترجیحی ارائه دهند، اما معتقدیم مهم‌تر از تعداد اقلام آن است که بتوانیم تراز پرداخت را به گونه ای مدیریت کرده و در تجارت ترجیحی بگنجانیم که شکل تهاتر به خود بگیرد و نیاز اتکا به روابط بانکی را که در شرایط فعلی دشوار شده برطرف کنیم.

سرپرست سازمان توسعه تجارت ایران افزود: در این خصوص می‌توانیم خط اعتباری از سوی دو کشور برای ایجاد این ارتباط تعریف کنیم و آن را در قالب تهاتر دنبال کنیم.

وی با اشاره به روغن پالم به عنوان اصلی ترین محصول صادراتی مالزی بیان کرد: این محصول سالانه میلیاردها دلار به کشورهای دنیا، حتی کشورهای توسعه یافته، صادر می شود، اما متاسفانه در ایران تصویر ذهنی نامناسبی در خصوص روغن پالم ایجاد شده و ضرورت دارد برای برقراری صادرات این کالا به کشور ابتدا اطمینان و امنیت روانی به مردم داده شود که پالم روغن سالمی بوده و استفاده از آن برای تولید برخی محصولات ضروری است.

مودودی تغییر تفکر جامعه نسبت به این روغن را مستلزم کار کارشناسی، علمی، تحقیق و انتشار پژووهش هایی دانست که برای تغییر رویکرد موجود مؤثر خواهد بود.

شمس الاسکندر، معاون وزیر صنایع اولیه مالزی، نیز در این نشست گفت: به ظرفیت تجاری ایران اعتقاد داریم و آماده انجام مذاکرات هدفمند در راستای رسیدن به توافق به منظور برقراری تعرفه ترجیحی هستیم.

سفیر مالزی در ایران ضمن با اهمیت برشمردن تقویت و اصلاح تجارت طرفین، افزود: با تحریم یا بدون تحریم ما با ایران همکاری می کنیم و برای این هدف باید راهکاری برای تجارت بدون روابط بانکی پیدا کنیم که می‌توان روی تجارت متقابل، خط اعتباری یا ترکیبی از این دو به تفاهم رسید.

منبع : روابط عمومی سازمان توسعه تجارت ایران
لینک :
کد مطلب: 9296
تاریخ و زمان انتشار: 8 بهمن 1397, 00:24
واژگان کلیدی:
پیوند کوتاه نوشتار:
https://deeprooted.ir/9296
نوشتار های پیشین نویسنده:
 • صنعت،‌ معدن و تجارت، طلایه دار اقتصاد کشور
 • ملت ایران اجازه نخواهد داد کسی عزت آن‌ها را خدشه دار کند
 • برای عبور از شرایط دشوار کشور نیازمند تعقل، نوآوری و خلاقیت هستیم
 • نمی توانیم زندگی مردم را از تحولات فناوری و ارتباطی جدا کنیم
 • شناخت درست و فرهنگ سازی، تنها راه مدیریت و پیشگیری از مشکلات فناوری
 • زلزله کرمانشاه را لرزاند - آخرین وضعیت
 • زمینه همکاری ایران و سوئیس برای توسعه استارتاپ‌ها فراهم است
 • زمین‌لرزه ۷.۳ ریشتر غرب‌کشور
 • تجارت ترجیحی میان ایران و مالزی مبتنی بر تهاتر و توازن ارزی

  ارسال نظر

  نام:*
  ایمیل:*
  متن نظر:
  دو کلمه نمایش داده شده در تصویر را وارد کنید: *
   
  سمت نو
  اخبار

  رویدادها
  کسب و کار های نوپا

  TED

  معرفی کتاب

  سبک زندگی

  معرفی سایت