مجله اینترنتی دیپروتد

ریشه های عمیق اجتماعی و اقتصادی

11/10 1397
ستاری در نشست هم‌اندیشی با نمایندگان مجلس: اقتصاد دانش‌بنیان ایران پیشتاز عرصه ارزش‌آفرینی است

به اعتقاد معاون علمی و فناوری رییس‌جمهوری اقتصاد دانش‌بنیان در ایران رشد نمایانی تجربه کرده است و ایجاد زیست‌بوم مساعد برای سرعت‌بخشی به این روند نیازمند هم‌دلی و همکاری تمامی دستگاه‌ها از جمله مجلس شورای اسلامی است.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی دولت به نقل از مرکز ارتباطات و اطلاع‌رسانی معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری، سورنا ستاری معاون علمی و فناوری رییس‌جمهوری در نشست صمیمی با جمعی از نمایندگان مجلس شورای اسلامی با اشاره به این‌که رشد فزاینده استارتاپ‌ها و ارائه یک خدمت تازه در هر روز تحول جدی در نگاه جامعه به دانشگاه، پژوهش و فناوری را کلید زده است ابراز امیدواری کرد با همکاری و همدلی نمایندگان محترم مجلس شورای اسلامی، روند تحول و جریان‌سازی فرهنگ اقتصاد دانش‌بنیان با شتاب بیش‌تری ادامه پیدا کند.


ایجاد محیط مساعد

رئیس ستاد فرهنگ‌سازی اقتصاد دانش بنیان، برداشتن موانع و مساعد کردن محیط کسب و کارهای دانش‌بنیان و استارتاپی را رسالت اصلی معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری با هم‌دلی و همیاری دیگر دستگاه‌ها از جمله مجلس شورای اسلامی برشمرد و گفت: ترویج گفتمان و فرهنگسازی اقتصاد دانش بنیان گام مهمی در حمایت از بلوغ و توانمند شدن شرکت‌های دانش‎بنیان است که باید با تحول جدی در قوانین، ساختارها و بروکراسی اداری و بازار ممکن شود.

وی با بیان این‌که حاکمیت اقتصاد متکی به درآمدهای نفتی،مشکلات و موانع جدی را برای کسب و کارهای داخلی ایجاد کرده است، افزود: در این ساختار ناسازگار با خلاقیت و نوآوری، تلاش کردیم تا یک زیست بوم را برای کسب‌وکارهای دانش‌بنیان و استارتاپی اختصاص دهیم؛ محیطی که جوانان خلاق و کارآفرین بتوانند آزادانه و بدون دغدغه، کسب و کارشان را توسعه دهند و ارزش‌آفرینی کنند.ستاری، رونق بیش از ۴هزار شرکت دانش‌بنیان، ارزش‌آفرینی هزاران استارتاپ و درآمد ۶۰هزارمیلیاردتومانی این کسب و کارها را بخش کوچکی از حاصل تلاش جدی به منظور گسترش زیست‌بوم کارآفرینی و نوآوری شرکت‌های دانش‌بنیان عنوان کرد.

به گفته ستاری، این کسب‌وکارها که بر مدار خلاقیت و نوآوری جوانان تحصیل‌کرده و خلاق حرکت می‌کند، ساختارهای پیشین اقتصاد را متحول ساخته و اکنون نیز اثر خود را در سپهر اقتصاد کشور نمایان کرده است؛ ایران با ۲ پله صعود نسبت به سال گذشته در جمع ۴۷ اقتصاد نوآور دنیا قرار گرفته است در حالی‌که اقتصاد سنتی و مرسوم، چندین گام عقب‌تر حرکت می‌کند و این موضوع از پیشتازی اقتصاد دانش‌بنیان ایران حکایت دارد.توانمند در تأمین ۹۷درصد نیاز دارویی کشور

معاون علمی و فناوری رییس‌جمهوری با بیان این‌که ۹۷درصد داروی مورد نیاز کشور توسط شرکت‌های دانش‌بنیان بومی‌سازی و تولید شده است اظهار کرد: بومی‌سازی و تولید ۹۷ درصد از داروی مورد نیاز کشور از خروج ۵۵۰ میلیون دلار ارز جلوگیری می‌کند این در حالی است که ۸/۱ میلیون دلار متعلق به ۳ درصد دیگر است که تا ۲ سال آینده به طور کامل توسط فناوران کشور بومی‌سازی می‌شود.

وی ادامه داد: با وجود این‌که برندهای دانش‌بنیان ایرانی می‌توانند تمامی نیاز کشور به داروهای بومی سازی شده را تأمین کنند، قوانین فعلی برندهای تولید کننده داروی داخلی را برای داشتن حدأکثر ۸۵ درصد بازار داخلی داروی کشور محدود می‌کند و ۱۵درصدی که متعلق به برندهای خارجی است ۴۰۰میلیون دلار خروج ارز از کشور را به دنبال دارد؛ این در حالی است که تنها یک نمونه از داروی نوترکیب دانش‌بنیان ایران‌ساخت موفق شده است ۱۰۰درصد بازار کشور پهناوری چون روسیه را در اختیار بگیرد. بنابراین نیازمند تحولی جدی در قوانین و رویکردها هستیم از جمله این‌که نگرش و فرهنگ واردات باید اصلاح شود.وجود زیرساخت‌های برتری در عرصه نوآوری

ستاری با بیان این‌که هدف معاونت علمی و فناوری تلاش می‌کند اگر هزینه‌ای در پژوهش توسط دولت انجام می‌شود چندین برابر ارزش افزوده به همراه داشته باشد، افزود: رسالت دولت تصدی‌گری در پژوهش‌های کاربردی، کسب‌وکارهای دانش‌بنیان و استارتاپی نیست. بلکه صرفاً باید یک ممحیط مساعد را برای این حوزه‌ها فراهم کند؛ محیطی که سرمایه‌گذار بخش خصوصی، سود واقعی را در سرمایه‌گذاری روی پژوهش ببیند. برای این تحول نیازمند یک محیط جدید هستیم.

به گفته رییس بنیاد ملی نخبگان، کشور ما مهم‌ترین زیرساخت‌ها و پیش‌نیازهای شکل‌گیری این محیط یعنی نیروی انسانی جوان و خلاق را در اختیار دارد. بر اساس شاخص‌های جهانی نوآوری ایران در صدر کشورهای برخوردار از سرمایه انسانی است و این سرمایه ارزشمند به یک محیط سازگار با کارآفرینی و نوآوری نیاز دارد
منبع :
لینک :
کد مطلب: 9294
تاریخ و زمان انتشار: 10 بهمن 1397, 00:21
واژگان کلیدی:
پیوند کوتاه نوشتار:
https://deeprooted.ir/9294
نوشتار های پیشین نویسنده:
 • زیست‌بوم نوآوری و کارآفرینی به ایلام رسید
 • نمی توانیم زندگی مردم را از تحولات فناوری و ارتباطی جدا کنیم
 • توسعه خدمات مبتنی بر فناوری کلید حل ابر چالش‌های کشور است
 • شرکتهای دانش‌بنیان و استارتاپها طعم شیرین فناوری‌های هوایی را وارد جامعه کنند
 • زلزله کرمانشاه را لرزاند - آخرین وضعیت
 • زمینه همکاری ایران و سوئیس برای توسعه استارتاپ‌ها فراهم است
 • ضعف مشاوره ای، عامل نابودی 90 درصد کسب و کارهای نوپا
 • زمین‌لرزه ۷.۳ ریشتر غرب‌کشور
 • اقتصاد دانش‌بنیان ایران پیشتاز عرصه ارزش‌آفرینی است
  سمت نو
  اخبار

  رویدادها
  کسب و کار های نوپا

  TED

  معرفی کتاب

  سبک زندگی

  معرفی سایت