مجله اینترنتی دیپروتد

ریشه های عمیق اجتماعی و اقتصادی

02/22 1397
22 اردیبهشت ماه روز جهانی پرستار 
22 اردیبهشت ماه ، روز بین‌المللی پرستاران (روز جهانی پرستار) است. روز جهانی پرستار هرساله در ۱۲ ماه مه به منظور قدردانی از پرستاران، در اقصی نقاط جهان گرامی داشته می‌شود. به این خاطر که زادروز فلورانس نایتینگل پرستار انگلیسی و بنیانگذار حرفه پرستاری مدرن در ۱۲ مه است، این روز به عنوان روز پرستار انتخاب شده‌است.
 فلورانس نایتینگل (زادهٔ ۱۸۲۰ - درگذشتهٔ ۱۹۱۰ میلادی)، مشهور به بانوی چراغ‌به‌دست، پرستار و ریاضیدان و آماردان بزرگ انگلیسی و بنیانگذار حرفه پرستاری مدرن بود. وی اولین زن عضو انجمن پادشاهی آماری (انجمن شاهی آمار) در انگلستان است.
 به فلورانس نایتینگل لقب بانوی چراغ به دست داده شده زیرا او با تحمل بی خوابی درتمام طول شب برسر بیماران می‌گشت و ضمن درمان به آنها دلداری می‌داد. او با فعالیت‌های مستمرش به شخصیتی مهم در بهبود وضعیت سلامتی سربازان در دوران جنگ بدل شد که تأثیری عمیق در سطح جهانی برجای گذاشت.


به مناسبت سال روز تولد فلورانس ناینتیگل پرستاری ایتالیایی «متولد۱۸۲۰» ۱۲ می به عنوان روز جهانی پرستار نامگذاری و هر ساله در این روز شعاری از طرف شورای بین المللی پرستاران ICN تدوین می گردد که شعار سال ۲۰۱۶ ، پرستاری «نیرویی برای تغییر: بهبود انعطاف پذیری سیستم بهداشتی یا نظام سلامت» می باشد. که هدف از این شعار رساندن صدای پرستار به گوش دولتمردان جهان برای مقابله با چالشهای جدید در حوزه سلامت و توسعه پایدار است.

برای تحقق اهداف توسعه پایدار نیاز به یک سیستم بهداشتی و درمانی قوی و انعطاف پذیر لازم و ضروری است و پرستار به عنوان بزرگترین قشر نظام سلامت و حضور در تمامی ابعاد آن تاثیر قابل توجهی بر تقویت و انعطاف پذیری و کارایی و اثربخشی سیستم نظام سلامت دارد.

۱۲ می روز جهانی پرستار گرامی باد
منبع :
لینک :
کد مطلب: 2489
تاریخ و زمان انتشار: 22 اردیبهشت 1397, 14:45
لینک کوتاه مطلب:
https://deeprooted.ir/2489
22 اردیبهشت ماه روز جهانی پرستار

ارسال نظر

نام:*
ایمیل:*
متن نظر:
دو کلمه نمایش داده شده در تصویر را وارد کنید: *
 
سمت نو
اخبار

رویدادها
کسب و کار های نوپا

TED

معرفی کتاب

سبک زندگی

معرفی سایت