--- هفت فناوری مهم برای کمک به ناشنوایان

مجله اینترنتی دیپروتد

ریشه های عمیق اجتماعی و اقتصادی

دسته بندی
دیپروتد دورنما دیپروتد راهکار و ترفند استارت اپ علوم اخبار دانش رویداد کتاب خوانی


آگهی
فروشگاه اینترنتی صنایع دستی صبنگو
مطالب
07/7 1397
هفت فناوری مهم برای کمک به ناشنوایان  با پیشرفت فناوری‌های مختلف، ابزارهای کمکی برای ناشنوایان فقط به سمعک‌های ساده محدود نمی‌شود. محققان، پروژه‌های تحقیقاتی مختلفی با هدف کمک به ناشنوایان انجام داده‌اند. از دست هوشمندی که محاورات را به زبان اشاره ترجمه می‌کند تا دستکش هوشمندی که زبان اشاره را به زبان گفتاری ترجمه نموده و سمعکی که می‌تواند امواج مغز را بخواند.

در همین راستا، در زیر برخی از پروژه‌های تحقیقاتی جالبی را که در این اواخر برای کمک به افراد ناشنوا انجام شده، بررسی می‌کنیم:

    پروژه ASLAN

آواز خواندن سرگرم کننده است، اما اگر شنونده متوجه آن نشود، کار کمی مشکل و البته کسل‌کننده می‌شود. در همین راستا، طی سال‌های اخیر، محققان در دانشگاه آنتورپ بلژیک مشغول اجرای پروژه‌های رباتیکی مختلف هستند. آنها با کمک پرینتر سه بعدی یک بازوی رباتیک ساخته‌اند که می‌تواند کلمات نوشته شده و اصوات را به زبان اشاره ترجمه کند. این دستگاه با استفاده از یک دوربین کلمات را تشخیص می‌دهد و با کمک حرکات دست حرف به حرف ترجمه می‌کند. البته این پروژه اکنون قابل اجرا نیست.

    دوربین‌هایی با قابلیت ترجمه کلمات

یک ربات که کلمات را به زبان اشاره ترجمه می‌کند، بسیار جالب است اما برای انجام محاوره نیاز به فناوری است که بتواند زبان اشاره را به صوت یا متن و بالعکس تبدیل کند. درهمین راستا، یک استارتاپ در آمریکا به نام Kin Trans دوربینی سه بعدی و میکروفونی همراه آن ساخته که تعیین می‌کنند چه چیزی گفته می‌شود و سپس آن را به سرعت و با دقت برای طرف دیگر محاوره ترجمه می‌کند. به گفته سازندگان، این سیستم می‌تواند هزاران واژه را به زبان اشاره با دقت 98 درصد بشناسد. همچنین به چند زبان نیز مسلط است.

    دستکش هوشمند و ارزان، با قابلیت ترجمه زبان اشاره

محققان دانشگاه سن دیگو کالیفرنیا یک دستکش هوشمند ارزان قیمت ابداع کرده‌اند که می‌تواند به طور خودکار زبان اشاره آمریکایی را به متن دیجیتالی ترجمه کند که روی نمایشگر یا تلفن هوشمند ظاهر می‌شود. برای استفاده از دستکش، کاربر باید حروف را با زبان اشاره نشان دهد. این کلمات به دلیل واریانس در مقاومت الکتریکی شناسایی می‌شوند. اجزای این دستکش هوشمند با کمتر از 100 دلار ساخته می‌شوند.

    فناوری تبدیل صوت به متن

با توجه به پیشرفت‌هایی که در حوزه شناسایی کلمات شده، فناوری تبدیل کلمات به متن هر روز ارتقا می‌یابد. اما این فناوری همیشه برای شرایطی مناسب نیست که چند نفر مشغول صحبت هستند. در همین راستا کارآفرینان هلندی یک فناوری جدید به نام SpeakSee را در وبسایت ایندیگوگو ارائه کرده‌اند. این گجت با استفاده از میکروفون‌هایی که به لباس متصل می‌شود و فناوری ارسال اشعه صدای هر فرد را از پس‌زمینه جدا و ایزوله می‌کند. در نتیجه، محاوره را به یک متن نوشتاری تبدیل می‌کند که در آن حرف‌های افراد مختلف در رنگ‌هایی متمایز نشان داده می‌شوند. این متون در تبلت یا موبایل هوشمند نمایان می‌گردد.

    سمعکی با قابلیت خوانش امواج مغز

محققان دانشگاه مهندسی و علوم کاربردی کلمبیا، مشغول ساخت یک سمعک جدید هستند که به کاربر خود در شرایطی مانند اتاق شلوغ کمک می‌کند. این دستگاه با رصد امواج مغز کار نموده و سپس با استفاده از یک شبکه عمیق عصبی سخنانی را ردیابی می‌کند که شنونده روی آنها تمرکز می‌کند. این پروژه هنوز در مرحله تحقیقات است.

    سمعک‌های خورشیدی

همانطور که نام این گجت نشان می‌دهد، این سمعک با نور خورشید کار می‌کند و عمر باتری‌های آن دو تا سه سال است. بهای این سمعک‌ها نیز بسیار ارزان‌تر از نمونه‌های معمولی است.

    شنیدن از طریق پوست

یک پروژه تحقیقاتی جدید در کالج پزشکی Baylor در تگزاس قصد دارد به افراد ناشنوا کمک کند از طریق پوست خود بشنوند. درهمین راستا دستگاهی ساخته شده که با کمک موبایل کاربر، اصوات را جمع آوری و به ارتعاشات خاصی ترجمه می کند که کاربر روی پوست خود احساس می کند. محققان امیدوارند کاربر با گذشت زمان پردازش این اطلاعات را بیاموزد. البته این تحقیق هنوز ادامه دارد.
منبع :
لینک :
کد مطلب: 8033
تاریخ و زمان انتشار: 7 مهر 1397, 07:07
واژگان کلیدی:
پیوند کوتاه نوشتار:
https://deeprooted.ir/8033
نوشتار های پیشین نویسنده:
 • ایده ها و پیشنهاد برای استارت آپ در سال جدید
 • این صدا به جایی می‌رسد
 • معرفی برترین استارتاپ‌های CES 2019
 • 9 توصیه برای خلق کمپین بازاریابی تاثیرگذار در اینستاگرام
 • بازاریابی اینستاگرامی به شیوه اکانت های سرگرمی
 • از سیر تا پیاز اینفلوئنسر مارکتینگ
 • استارت آپ هایی موفق سال 2017
 • شروع یک کسب و کار نوپا پلتفرمی
 • آبتین وب فروشگاه اینترنتی قند رژیمی کامور
  هفت فناوری مهم برای کمک به ناشنوایان
  سمت نو
  اخبار

  رویدادها
  کسب و کار های نوپا

  TED

  معرفی کتاب

  سبک زندگی

  معرفی سایت
  داغ ترین ها