مجله اینترنتی دیپروتد

ریشه های عمیق اجتماعی و اقتصادی

دسته بندی
دیپروتد دورنما دیپروتد راهکار و ترفند استارت اپ علوم اخبار دانش رویداد کتاب خوانی

آگهی
فروشگاه اینترنتی صنایع دستی صبنگو
مطالب
09/4 1397
اجرای بسته حمایتی دولت به کجا رسید تاکنون فقط خانوارهای تحت پوشش نهادهای حمایتی و بخشی از بازنشستگان دولت بسته حمایتی را دریافت کرده‌اند

اجرای بسته حمایتی دولت یا همان واریز یارانه تأمین کالاهای اساسی به‌حساب خانوارهای کم‌درآمد از 21آبان‌ماه با واریز به‌حساب مشمولان کمیته امداد، بهزیستی و مددجویان آغاز شد و قرار است تا پایان سال 2بار دیگر نیز برای تمام خانوارها تکرار شود.
در ادامه مقرر بود پس از توزیع بسته حمایتی خانوارهای تحت پوشش این نهادها، سیاست جبرانی کارکنان دولت با واریز۲۰۰ هزار تومان به‌حساب حقوق همه کارمندان و بازنشستگان دولتی و شرکتی که از دولت حقوق می‌گیرند و دریافتی کمتر از 3میلیون تومان دارند، ادامه پیدا کند و بعدازآن تخصیص این بسته حمایتی به سایر خانوارها در دستور کار قرار بگیرد.
بررسی‌ها نشان می‌دهد وجه نقدی بسته حمایتی خانوارهای تحت پوشش نهادهای حمایتی واریز شده اما واریزی به‌حساب کارکنان و بازنشستگانی که از دولت حقوق می‌گیرند هنوز اجرایی نشده است و احتمالا در هفته جاری واریز خواهد شد.
احمد میدری، معاون امور رفاهی وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی می‌گوید: تا هفته آینده بدون درنظر گرفتن بُعد خانوار، مبلغ 200هزار تومان به‌حساب حقوق‌بگیران دولتی که دریافتی کمتر از 3میلیون تومان دارند واریز می‌شود. البته میدری در مصاحبه با رسانه‌ها اعلام کرده که در کنار حمایت نقدی از کارمندان دولت، سبد کالا هم به آنها تعلق می‌گیرد درحالی‌که در «دستورالعمل بسته پرداخت کمک جبرانی و حمایت غذایی از گروه‌های کم‌درآمد جامعه» مصوب هیأت وزیران، حمایت از معیشت کارکنان دولت فقط با واریز وجه 200هزارتومانی انجام خواهد شد.
3گروه کم‌درآمد در صف حمایت
به گزارش همشهری، در این دستورالعمل، خانوارهای کم‌درآمد به 5گروه تقسیم شده‌اند و برای حمایت از هرکدام نیز سازوکار مشخصی پیش‌بینی شده است. گروه‌های اول و دوم که براساس اظهارنظر متولیان امر حمایت از آنها به‌عمل‌آمده است، خانوارهای تحت پوشش نهادهای حمایتی و خانوارهای در نوبت این نهادها و همچنین خانواده معظم شهدا و ایثارگران را شامل می‌شود که نوبت اول بسته حمایتی آنها از طریق حساب یارانه‌ها یا حساب دریافت مستمری واریز شده است. گروه سوم کارکنان دولتی و شرکتی و بازنشستگان صندوق‌های مختلف هستند که از دولت حقوق می‌گیرند و دریافتی آنها کمتر از 3میلیون تومان است. طبق دستورالعمل، حمایت از این خانوارها با واریز 200هزار تومان به‌حساب حقوق این افراد انجام می‌شود و گویا قرار است در هفته جاری این اقدام انجام شود. البته از این دسته بسته حمایتی بازنشستگان صندوق بازنشستگی کشوری تخصیص داده شده و مابقی بازنشستگان هنوز در صف هستند.
گروه چهارم خانوارهای موردحمایت، کارگران مشمول قانون کار اعم از کارفرمایی، خویش‌فرما، آزاد روستایی، عشایری و... با حقوق کمتر از 3میلیون تومان در‌ماه هستند که از سوی وزارت کار و سازمان تأمین اجتماعی شناسایی خواهند شد و وجه بسته حمایتی البته با توجه به تعداد افراد خانوار به حسابشان واریز خواهد شد. گروه پنجم نیز که شرایط دریافت حمایتشان شبیه کارگران است، سایر خانوارهایی هستند که به‌عنوان کارگر شناخته نمی‌شوند اما درآمدی کمتر از 3میلیون تومان در‌ماه دارند. طبق دستورالعمل مصوب هیأت وزیران، درخواست این خانوارها توسط کمیته امداد امام خمینی (ره) و سازمان بهزیستی پذیرفته می‌شود و پس از بررسی و راستی‌آزمایی از سوی وزارت کار در صف حمایت قرار می‌گیرند و مانند خانوارهای کارگری از بسته حمایتی دولت بهره‌مند می‌شوند.
2گروه اخیر، یعنی خانوارهای کارگری و خانوارهای غیرکارگری دارای درآمد کمتر از 3میلیون تومان در ماه، براساس فرمولی حمایت می‌شوند که در آن برای خانوار یک‌نفره حدود ۱۵۰ هزار تومان و به ازای هر نفر اضافه‌تر تا خانوار 5نفره، 50هزار تومان واریز خواهد شد. سقف واریز این سبد حمایتی 350هزار تومان برای یک خانوار ۵نفره است و خانواده‌های با جمعیت بیشتر نیز همین مبلغ را دریافت می‌کنند. خبرها حاکی از این است که هنوز پرداخت به این خانوارها آغاز نشده است و احتمالا پس از واریز یارانه کارمندان دولت و بازنشستگان نوبت به آنها خواهد رسید. البته هنوز وزارت کار و نهادهای حمایتی اطلاعات دقیقی از وضعیت شناسایی این خانوارها منتشر نکرده‌اند.
منبع : روزنامه همشهری
لینک :
کد مطلب: 8916
تاریخ و زمان انتشار: 4 آذر 1397, 20:05
واژگان کلیدی:
پیوند کوتاه نوشتار:
https://deeprooted.ir/8916
نوشتار های پیشین نویسنده:
 • کودک آنلاین جشنواره ای برای ایجاد فرصت های نو
 • باید وابستگی به مواد اولیه خارجی کمتر شود
 • آخرین مهلت برای ثبت شماره شبای بانکی برای دریافت سود سهام عدالت
 • اعضای کمیته رتبه‌بندی پایگاه‌های خبری انتخاب شدند
 • زمین‌لرزه ۷.۳ ریشتر غرب‌کشور
 • نظام نامه نمایشگاه مطبوعات منتشر شد
 • اعلام نتایج نهایی آزمون کارشناسی ارشد ۱۳۹۶
 • شناسایی ۸هزار کانال تلگرامی ضدامنیت ملی
 • آبتین وب فروشگاه اینترنتی قند رژیمی کامور
  اجرای بسته حمایتی دولت به کجا رسید
  سمت نو
  اخبار

  رویدادها
  کسب و کار های نوپا

  TED

  معرفی کتاب

  سبک زندگی

  معرفی سایت
  داغ ترین ها