مجله اینترنتی دیپروتد

ریشه های عمیق اجتماعی و اقتصادی

01/27 1397
در چاه مسائل حقوقی نیفتیم!
شروع رویداد پنج‌شنبه ۳۰ فروردین ۹۷ ۰۹:۰۰
پایان رویداد پنج‌شنبه ۳۰ فروردین ۹۷ ۱۶:۰۰
مکان رویدادتهران

مسائل حقوقی و قانونی اصلی‌ ترین عامل عدم موفقیت استارتاپ‌ها و شرکت‌ها

حدود 14 الی 15 درصد استارتاپ‌های آمریکایی و حدود 10 درصد از استارتاپ‌‌های ایرانی بی اطلاعی از مسائل قانونی و عدم رعایت مسائل حقوقی را اصلی‌ترین عامل شکست خودشان می‌‌‌دانند.
این آمار و ارقام مربوط به استارتاپ‌‌هایی است که متوجه دلیل عدم موفقیت خود شده‌‌اند اما هنوز هم استارتاپ‌های زیادی وجود دارند که از این گونه مسائل بی‌ اطلاع‌اند.
معرفی دوره

بنیاد شرکت اولین اقدام برای شروع یک کسب و کار و یا توسعه آن است. در قوانین ما مقررات زیادی برای شرکت‌ها وجود دارد؛ ولی متأسفانه بیشتر کارآفرینان جوان ایرانی، آشنایی چندانی با این مقررات ندارند و از تبعات و مسئولیت‌های ناشی از عدم رعایت این مقررات نیز آگاه نیستند. به همین دلیل نمی‌توانند حقوق قانونی خود را به صورت کامل از شرکت دریافت کنند و یا مسئولیت‌های فراقانونی بسیاری را می‌پذیرند. عجیب نیست که در این شرایط، عدم آشنایی با مقررات قانونی، کسب و کار و زندگی شخصی‌ کارآفرینان و مدیران را در معرض خطر قرار می‌دهد. در این دوره تلاش خواهد شد اصول و مقدمات مقررات حاکم بر شرکت‌های تجاری برای شرکت‌کنندگان توضیح داده شود.
مشکلات حقوقی کسب و کار‌های نوپا

مسائل و مشکلات حقوقی‌ای که کسب و کار‌‌ها معمولا با آن‌ها مواجه می‌شوند:

 مشکلاتی از جنس ثبت شرکت
 مشکلاتی از جنس سهام‌داری در ایران
 ایده‌ی عالی به چه قیمتی؟
 مشکلات ثبت برند
 ایجاد موانع حقوقی
 در ادامه به بررسی نمونه‌ای از هر یک از موارد بالا می‌پردازیم.
مشکلاتی از جنس ثبت شرکت

به طور مثال یکی از شرکت‌‌های بزرگ و از استارتاپ‌های مطرح ایرانی که سرمایه‌گذار خارجی نیز جذب کرده بود بدلیل عدم آشنایی و دقت در مسائل حقوقی و انتخاب نوع شرکت اکنون برای جذب سرمایه جدید به مشکل برخورده‌است. تنها راه حل، منحل کردن شرکت و ادامه دادن کار در قالب یک شرکت جدید است. اما اگر به عقب برگردیم و از ابتدا شرکت را به درستی وبا ساختار‌های حقوقی مناسب بنیاد کنیم این مشکلات را نخواهیم داشت.
درنتیجه رعایت نکردن مسایل حقوقی هنگام شروع یک کسب و کار ممکن است حتی هنگامی که به یک موفقیت نسبی نیز رسیده باشید مشکلاتی را ایجاد کند.
ایده ی عالی به چه قیمتی؟

استارتاپ‌های فراوان دیگری هستند که به مشاوران حقوقی مراجعه می‌کنند. عموماً آن‌ها در مراحل اولیه رشد و پرورش خودشان هستند و صرفاً ایده دارند. آن‌ها به این نکته توجه نمی‌‌کنند که برای راه‌اندازی برخی کسب‌وکارها نیاز به مجوز‌های قانونی می‌باشد و هرفعالیتی را نمی‌‌توان بدون این مجوز‌ها انجام داد. برای مثال، فعالیت‌هایی هستند که باید حتما تحت نظر بانک مرکزی و یا شرکت ملی نفت انجام شوند و یک تیم استارتاپی مستقلاً نمی‌تواند به این حوزه‌ها ورود پیدا کند.
توجه به قوانین ثبت برند

استارتاپ دیگری با موفقیت مسیر خودش را طی می‌کند و به مرحله اول جذب سرمایه و توافق با سرمایه‌گذار می‌رسد، اما هنگام ثبت برند متوجه می‌شوند که شرکتی 8 سال گذشته برند مورد نظر را ثبت کرده است. در نتیجه قضیه ثبت برند و انتخاب نام و لوگوی مناسب هم یکی از مسائل کلیدی و حیاتی است.
مزایای موانع حقوقی و قانونی

در کتاب راهبرد اقیانوس آبی موانع حقوقی و قانونی یکی از اصلی‌ترین موانع برای رشد سریع یک شرکت یا استارتاپ بیان شده است. اما با این حال استفاده از این موارد حقوقی و قانونی برای استارتاپ‌ها می‌تواند مفید باشد. اول آن که بحث افزایش مقیاس را تسهیل می‌کند و دیگری آشنایی با موانع ورود می‌باشد، یعنی ممکن است استارتاپی موانع حقوقی و قانونی را ایجاد کند که دیگران نتوانند به حوزه فعالیت آن‌ها ورود پیدا کنند.
مخاطبان

 تیم‌های استارت آپی
 شرکت‌های نوپا

 شرکت‌های دانش بنیان

 اداره کنندگان شتاب‌دهنده‏‌ها

 اداره کنندگان صندوق‌های سرمایه‌گذاری

 سرمایه‌گذاران حقیقی و فرشتگان کسب و کار

 کارجویان و کارشناسان

 علاقه‌مندان به کارآفرینی و ایجاد کسب‌وکار

توانایی کسب شده پس از شرکت در این دوره

توانایی تصمیم‌گیری در مورد قالب و نوع شرکت
توانایی انتخاب شرکای مناسب برای تأسیس شرکت
توانایی انتخاب قالب بنیادنامه مناسب برای شرکت
توانایی برقراری تعادل میان ارکان شرکت
توانایی برآورد ارزش آورده هر یک از شرکاevand
منبع : evand
لینک : https://evnd.co/IjxDf
کد مطلب: 2399
تاریخ و زمان انتشار: 27 فروردین 1397, 22:00
لینک کوتاه مطلب:
https://deeprooted.ir/2399
در چاه مسائل حقوقی نیفتیم!

ارسال نظر

نام:*
ایمیل:*
متن نظر:
دو کلمه نمایش داده شده در تصویر را وارد کنید: *
 
سمت نو
اخبار

رویدادها
کسب و کار های نوپا

TED

معرفی کتاب

سبک زندگی

معرفی سایت