برای عبور از شرایط دشوار کشور نیازمند تعقل، نوآوری و خلاقیت هستیم
برای عبور از شرایط دشوار کشور نیازمند تعقل، نوآوری و خلاقیت هستیم معاون اول رییس جمهور در مراسم اهدای نشان کارآفرینی امین الضرب:
کارآفرینی نیاز مهم و ملی امروز و آینده کشور است/ برای عبور از شرایط دشوار کشور نیازمند تعقل، نوآوری و خلاقیت هستیم/ کارآفرینی باید متناسب با تغییرات اجتماعی به سمت فناوری‌های جدید هدایت شود/ جوانان و زنان می‌توانند کارآفرینانی بزرگ برای کشور شوند/ تجار و اصناف در شرایط سخت امروز حال مردم را رعایت کنند/ حفظ وحدت و انسجام در شرایط امروز ضروری است/مردم و فعالان اقتصادی بخاطر تحریم تحت فشار هستند/آمریکا به زورگویی متوسل شده است/ اگر ۷۰ هزار میلیارد دلار هم هزینه کنند دستاوردی در منطقه نخواهند داشت
معاون اول رییس جمهور گفت: مسئولیت مشترک دولت، مسئولین نهاد‌های مختلف و نخبگان دانشگاهی و اقتصادی این است که در شرایط سخت پیش رو با شناسایی و حمایت از فرصت ها، نگرانی و ابهام مردم و کارآفرینان نسبت به آینده کشور را کاهش داده و موجب تقویت امید، اعتماد و سرمایه اجتماعی شوند.

دکتر اسحاق جهانگیری ظهر امروز (سه شنبه) در سومین دوره اهدای نشان کارآفرینی امین الضرب که به مناسبت صد و سی و پنجمین سالگرد تأسیس اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی تهران برگزار شد، اظهار داشت: اتاق بازرگانی تهران طی سالهای اخیر با پشتوانه اعتماد فعالان بخش خصوصی، گام های موثر و مفیدی در جهت توسعه کشور برداشته است.
معاون اول رییس جمهور از مرحوم امین الضرب به عنوان فردی خوشنام، خیرخواه و موثر در حوزه های مختلف یاد کرد و با بیان اینکه انتخاب نشان امین الضرب اقدامی مهم و جذاب در روند توسعه کشور است،‌ اظهار امیدواری کرد؛ آیندگان این موضوع را بیش از امروز مورد توجه قرار داده و به آن بپردازند.
وی افزود: انتخاب کارآفرین برتر در بخش خصوصی، توسط بخش خصوصی موجب ترغیب همه شرکت ها، موسسات و شهروندان برای فعالیت در زمینه کارآفرینی است که نیاز مهم و ملی امروز و آینده ایران است.
دکتر جهانگیری با تاکید بر اهمیت نقش کارآفرینان و بخش خصوصی در عبور از شرایط دشوار و پیچیده پیش روی کشور،‌ تصریح کرد: حتی اگر کشور با شرایط سخت اقتصادی و تحریم نیز روبرو نبود برای توسعه کشور نیازمند میدان داری و ایفای نقش بیشتر بخش خصوصی بودیم. این نقش در شرایط امروز که دشمنان ملت ایران تلاش دارند آینده ای تیره و تار پیش روی مردم و نسل جوان کشور قرار دهند دوچندان شده است.
معاون اول رییس جمهور با بیان اینکه امروز رویکردها و سازوکارهای متعارف و شناخته شده برای حل و فصل مسایل کارساز نیست، اظهار داشت: روش ها و راهکارهایی که در گذشته تجربه شده در شرایط کنونی پاسخگوی نیاز کشور نیست چرا که امروز نیازمند تعقل،‌ نوآوری و خلاقیت در راهکارها هستیم و باید به دنبال کشف و خلق فرصت های جدید باشیم.
وی با اشاره به اعطای نشان امین الضرب به دو جوان موسس شرکت های «دیجی کالا» و «آپارات»،‌ خاطر نشان کرد: انتخاب این گونه افراد به عنوان کارآفرینان برتر بدین معناست که باید کارآفرینی را به سمت فناوری های جدید و متناسب با تغییرات اجتماعی و جمعیتی کشور سوق دهیم.
دکتر جهانگیری ادامه داد: باید فضا را برای حضور و نقش آفرینی جوانان و زنان مهیا کنیم تا بتوانند به کارآفرینانی بزرگ برای کشور تبدیل شده و در صحنه اقتصاد و توسعه حضور پیدا کنند.
معاون اول رییس جمهور با اشاره به ضرورت رمزگشایی از فراز و فرودهای بنگاه های اقتصادی در طول تاریخ، تصریح کرد: افراد و بنگاه هایی که خود را با شرایط و تغییرات جدید وفق داده اند پابرجا و کسانی که در برابر تغییرات نرمش نشان ندادند، در لابه لای چرخ دنده های تغییر نابود شده اند.
دکتر جهانگیری با بیان فرمایش امام علی (ع) مبنی بر اینکه «کسانی که نسبت به مسائل زمان خودآگاه هستند در معرض تهاجم پلیدی قرار نمی گیرند»،‌ یاد آور شد: در هر زمینه و موضوعی که فعالیت داریم،‌ باید نسبت به تغییرات محیط و پیرامونی خود آگاه باشیم.
معاون اول رییس جمهور گفت: ما می توانیم با اتکا به سابقه تاریخی و توانمندی های ملت از شرایط پیش رو با سربلندی عبور کنیم و امیدوارم بنگاه های اقتصادی و کارآفرینان نیز بتوانند خود را با تغییرات همراه کنند.
وی در ادامه با اشاره به اینکه فعالان اقتصادی و بخش تولیدی کشور در سالهای اخیر شرایط سختی را تجربه کرده اند، افزود: در دوران تحریم فعالان اقتصادی، صاحبان کارخانه ها و مردم مظلوم کشور بیشترین فشارها را متحمل شده اند.
دکتر جهانگیری افزود: البته اقتصاد کشور پیش از تحریم ها نیز با مجموعه ای از مسائل و بیماریهای مزمن روبرو بود و برخی از این مسائل نظیر مسائل زیست محیطی، موضوع نقدینگی، بودجه دولت و کمبود آب به چالش و ابر چالش تبدیل شده اند نیازمند تمرکز و برنامه ریزی جدی برای عبور هستند.
معاون اول رییس جمهور تصریح کرد: آمریکا در تحریم سال های 90 و 91 مهمترین دلیل خود را عدم پایبندی ایران به قوانین بین المللی عنوان کرد و سلاح هسته ای را به بهانه ای تبدیل کرده بود تا با این ادعای دروغ بتواند دیگر کشورها را با خود در تحریم ایران همراه کند.
وی با اشاره به مذاکرات برجام به منظور اعتمادزایی و تعهدات دو طرف با یکدیگر، گفت: دستیابی به این توافق این امیدواری را ایجاد کرد که می توان چالش های بزرگ بین المللی را از طریق گفتگو حل کرد. اما امروز و با اعمال دور جدید تحریم های آمریکا علیه ملت ایران این منطق کمرنگ شده است و معلوم نیست آنها چگونه و با چه‌ استدلالی می خواهند مردم دنیا را با اقدامات غیر قانونی خود همراه کنند. در میز مذاکراتی که یکسوی آن اتحادیه اروپا و پنج قدرت بزرگ قرار داشتند و در سوی دیگر آن ایران قرار داشت؛‌رییس جمهور آمریکا مدعی است کلاه بزرگی برسرشان رفته است.
معاون اول رییس جمهور افزود: آمریکا در تحریم های اخیر به زورگویی متوسل شده است چرا که آنها نمی خواهند یک ایران قدرتمند در منطقه وجود داشته باشد و در برابر سیاست های آنها نظیر ایجاد گروه های تروریستی القاعده در افغانستان و داعش در عراق و سوریه ایستادگی کند.
وی با اشاره به سخنان «ترامپ» مبنی بر اینکه «ما 7 هزار میلیارد دلار در منطقه خاور میانه هزینه کردیم اما به نتیجه ای نرسیدیم»، اظهار داشت: اگر آنها ده برابر این رقم یعنی 70 هزار میلیارد دلار هم هزینه کنند دستاوردی نخواهند داشت چرا که سیاست های آنها برخلاف خواست ملت های منطقه است.
دکتر جهانگیری خاطرنشان کرد: شرایط سخت و دشواری پیش روی کشور قرار گرفته است اما با شناختی که از ظرفیت های کشور و بخش خصوصی دارم مطمئنم این دوره سخت طولانی نخواهد بود چرا که فشارهای وارد شده بر ملت ایران بسیار بی منطق و بدون پشتوانه است و ما باید تلاش کنیم تا از این زمستان سخت عبور کنیم.
معاون اول رییس جمهور با بیان اینکه هدف اصلی آمریکا در تحریم های جدید در تنگنا قرار دادن معیشت مردم برای فروپاشی داخلی و یا حداقل فروپاشی اقتصادی است، گفت: ما باید بتوانیم اوضاع را به خوبی مدیریت و این دوره سختی را کوتاه کنیم. مهمترین شرط موفقیت در این زمینه اتحاد و انسجام مسئولین سیاسی کشور است. امروز انسجام داخلی از نان شب برای کشور واجب تر است بنابراین نباید تحت تاثیر عناصر تندرو قرار گرفت.
دکتر جهانگیری اضافه کرد: در شرایطی که عده ای برای تامین نیازهای اولیه و نان شب مشکل دارند، برخی هنوز به دنبال خارج کردن رقیب از صحنه هستند. امروز باید به داد ملت برسیم چرا که با یک غول بی منطق مثل آمریکا روبرو هستیم.
معاون اول رییس جمهور گفت: پس از ایجاد انسجام داخلی باید اولویت بندی دقیقی در اقتصاد کشور ایجاد کنیم. در مرحله اول تلاش کنیم تا معیشت مردم آسیب نبیند. مهمترین استفاده از درآمدهای ارزی باید برای واردات کالاهای ضروری و اساسی مورد نیاز مردم باشد.
وی از تجار، فعالان اقتصادی و اصناف کشور خواست برای رعایت حال مردم در این دوره کوتاه کالاها را به قیمت مناسب در اختیار مردم قرار دهند و به سود متعارف و معقول قانع باشند.
دکتر جهانگیری یکی دیگر از اولویت های کشور را تامین نیاز ارزی عنوان کرد و اظهار داشت: باید برای تامین نیاز ارزی کشور صادرات را احیا کنیم. اگر چه دولت از مشکلات و موانع پیش روی صادرات آگاهی دارد، اما با وجود همه موانع این اولویت نباید از دستور کار خارج شود.
دکتر جهانگیری حمایت از بخش تولید و کمک به بنگاه های تولیدی را اولویت دیگر کشور دانست و افزود: امروز مهمترین مسئله واحدهای تولیدی مسئله نقدینگی و سرمایه در گردش است. این موضوع در دستور کار دولت قرار دارد و به دنبال راهکارهایی هستیم که بتوانیم نقدینگی مورد نیاز و سرمایه در گردش واحدهای تولیدی را تامین کنیم.
معاون اول رییس جمهور تصریح کرد: در شرایط سخت باید مردان بزرگ به میدان بیایند. خلاقیت و شجاعت در دوران سختی می تواند به داد ما برسد و من نیز اطمینان می دهم که با تمام وجود از بخش خصوصی، فعالان اقتصادی و کارآفرینان حمایت کنم و آنچه در توان دولت است را برای کمک به آنها به صحنه بیاورم.
در این مراسم از تعدادی از کارآفرینان برتر نظیر موسس کارخانه چینی زرین، کارخانه سام سرویس و موسسین دیجی کالا و آپارات در حضور معاون اول رییس جمهور قدردانی شد و در پایان این مراسم برگزیدگان این دوره از اهدای نشان کارآفرینی امین الضرب با معاون اول رییس جمهور عکس یادگاری گرفتند.
انتهای پیام /*

جستجو در سایت
تبلیغات
درباره ما

مجله اینترنتی دیپروتد نشریه مجازی بر بستر اینترنت به مسائل آموزشی و مقالات پیرامون کسب وکار های نوپا یا استارت آپ ها و سبک زندگی است فعالیت و محتوای مطالب ارائه شده در سایت همه بیشتر در حوزه مدیریت، کارآفرینی ، روانشناسی ،اقتصادی و فناوری اطلاعات است نام اصلی دیپروتد "ریشه های عمیق " با مجوز رسمی از هیات نظارت برمطبوعات مشغول به فعالیت است

ما را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید