مجله اینترنتی دیپروتد

ریشه های عمیق اجتماعی و اقتصادی

دسته بندی
دیپروتد دورنما دیپروتد راهکار و ترفند استارت اپ علوم اخبار دانش رویداد کتاب خوانی


آگهی
فروشگاه اینترنتی صنایع دستی صبنگو
مطالب
05/13 1399
الف نون
 
 ‍ ضریب هوش مالی چیست؟

اغلب ما می‌دانیم فردی با ضریب هوشی ۱۳۰ باید باهوش‌تر از فردی با ضریب هوشی ۹۵ باشد. همین نسبت را می‌توان در ضریب هوش مالی در نظر گرفت. شما می‌توانید در حوزه‌ی هوش آکادمیک یک نابغه باشید، اما هوش مالی‌تان در حد یک ابله باشد.

اغلب از من می‌پرسند: فرق بین هوش مالی و ضریب هوش مالی چیست؟ پاسخ من این است، هوش مالی بخشی از هوش ذهنی ماست که در حل مشکلات مالی از آن استفاده می‌کنیم. ضریب هوش مالی، مقیاس سنجش این هوش یا نحوه‌ی تعیین کیفیت هوش مالی ماست. به عنوان مثال، اگر درآمد من ۱۰۰ هزار دلار است و ۲۰ درصد آن را مالیات می‌دهم، نسبت به کسی که ۱۰۰ هزار دلار درآمد دارد و ۵۰ درصد آن را مالیات می‌دهد، هوش مالی بیشتری دارم.

در این مثال، کسی که درآمد خالصش پس از کسر مالیات ۸۰ هزار دلار است، نسبت به کسی که درآمد خالص او پس از کسر مالیات ۵۰ هزار دلار است ضریب هوش مالی بیشتری دارد. هر دوی آن‌ها دارای هوش مالی هستند؛ اما کسی که پول بیشتری را برای خودش نگه می‌دارد، ضریب هوش مالی بیشتری دارد
 
 
 کاربرد ریزلحظه ها در بازاریابی

جری دیچر،معاون مدیر عامل شرکت می گوید: مصرف کنندگان میلیاردها بار در روز به سراغ گوگل می روند و سؤالاتی مثل چگونه می توان به ...رفت؟»، می خواهم بدانم چرا...»، چطور می توانم ...انجام دهم؟ و انواع و اقسام موارد دیگر را جست و جو می کنند و اغلب اوقات برای چنین کاری به سراغ گوشی هوشمندشان می روند.»

گوگل نامی برای این لحظات گذاشته است: ریز لحظه ها.

ریز لحظه ها در واقع زمان هایی بسیار کوتاه در حد چند ثانیه هستند که مردم برای برطرف کردن نیازی به خصوص به سراغ گوشی هایشان می روند و این پنجره کوچک موقعیت می تواند شرایط خوبی برای کسب و کار شما فراهم کند.
 
 فناوری اطلاعات و بهره‌وری کلان اقتصاد

دکتر حامد قدوسی

در ادبیات کلان مفهومی به اسم پاراداکس بهره‌وری هست که معمولا به جمله‌ای از رابرت سولو نسبت داده می‌شود که در اواخر دهه هشتاد گفت رایانه‌ها همه جا دیده می‌شوند غیر از آمار بهره‌وری کل اقتصاد!». وضعیت پاراداکسیکال هم از آن جا می‌امد که علی رغم رشد فناوری رایانه و روباتیک و گسترش کاربردهای آن، بهره‌وری کل اقتصاد در کشورهای پیشرفته ثابت بود یا پایین می‌رفت.

این مشاهده در تضاد با جهش بهره‌وری بود که اقتصاد در دوره‌های پیشین و در اثر ظهور فناوری‌هایی مثل ارتباطات الکترونیکی، انقلاب کشاورزی، تبدیل انرژی، فرم‌های جدید انرژی (خصوصا نفت و گاز)، حمل و نقل مدرن و بهداشت و پزشکی تجربه کرده بود.

بحث در مورد رابطه ضعیف بین رشد بخش فناوری اطلاعات و بهره‌وری کل اقتصاد تا امروز ادامه دارد و مقالات جدید نشان می‌دهند که شواهد قوی برای رشد بهره‌وری در صنایع تولیدکننده یا مصرف‌کننده فناوری اطلاعات وجود ندارد. دو مشاهده عینی به طور مستقیم به این پاراداکس مربوط است:

۱) بخش مهمی از رشد فناوری اطلاعات در سال‌های اخیر در حوزه‌هایی بود که ربط مستقیم به بهره‌وری اقتصاد ندارد و بیش‌تر جنبه مصرفی دارند. مثلا رشد انواع و اقسام اپ‌ها و بسترهای شبکه اجتماعی مثل فیس‌بوک. نقد به این روند مثلا در موضع‌گیری کسانی مثل ایلان ماسک (مبداء شرکت‌هایی مثل تسلا) هم دیده می‌شود.

۲) سهم بخش‌های که ماهیت جمع صفر دارند در اقتصاد بیش‌تر و بیش‌تر می‌شوند و شوربختانه این بخش‌ها معمولا دست‌مزدهای بالایی هم دارند و به‌ترین استعدادها را جذب می‌کنند.

مثال‌هایی این حوزه را می‌توانیم مثلا در رشد تصاعدی حوزه‌های مثل تبلیغات و آگهی، دعواهای حقوقی بین شرکت‌ها، روش‌های بازاریابی نوین و امثال آن ردیابی کنیم. این مثال را قبلا هم زده‌ام که به‌ترین استعدادها در حوزه فیزیک و ریاضی که احتمالا در سال‌های قبل در حوزه‌های دیگری کار می‌کردند الان جذب صنعت فاینانس و حوزه‌هایی مثل تجارت الگوریتمیک و فرکانس بالا و امثال آن می‌شوند. اگر در ساختار این بخش‌ها دقت کنیم می‌بینیم که عمدتا ماهیت جمع صفر دارند و تاثیر جدی روی بهره‌وری اقتصاد یا رفاه کل اقتصاد ندارند.
 
 یکی از راه‌های شروع یک استارت‌آپ، جادوگر شهر اُز استمنبع :
لینک :
کد مطلب: 9892
تاریخ و زمان انتشار: 13 مرداد 1399, 02:29
واژگان کلیدی:
پیوند کوتاه نوشتار:
https://deeprooted.ir/9892
نوشتار های پیشین نویسنده:
 • لغت‌ شهنامه
 • امشاسپندان، صفات عالي اورمزد
 • موقعیت جغرافیایی نرم پایان در شاهنامه
 • تاریخ‌های مهم آزمون کارشناسی ارشد ۹۹
 • کمی مطالعه خواندنی ها
 • ترندهای جستجو های دیپروتد در سال 2019
 • بازار سرمایه هفته گذشته
 • بازار سرمایه در هفته گذشته
 • آبتین وب فروشگاه اینترنتی قند رژیمی کامور
  ‍ ضریب هوش مالی چیست؟
  دسته بندی: غیر رسمی || تگ های مطلب :
  نظرات: 0 1399/05/13
  سمت نو
  اخبار

  رویدادها
  کسب و کار های نوپا

  TED

  معرفی کتاب

  سبک زندگی

  معرفی سایت
  داغ ترین ها