مجله اینترنتی دیپروتد

مجله اینترنتی دیپروتد

ریشه های عمیق اجتماعی و اقتصادی

سه شنبه، 29 خرداد 1397


07/20 1396
دیپروتد شهر هوشمند 
موضوع شهرهای هوشمند و تحقق این رویکرد در کلانشهرهای دنیا موضوع مهم و بحث داغ مدیران شهری است و اگر منصفانه به این رویکرد مدیریت شهری پایتخت نگاه شود؛ می توان تحقق ایده تبدیل تهران به شهر الکترونیک را دید.

توسعه شهرها از جمله موضوعات مهم و زیربنایی است که شهرداران و برنامه ریزان شهری در کلانشهرهای مطرح دنیا به آن توجه کرده اند که برمبنای این رویکرد جدید مدیریتی؛ شهرهای هوشمند یا SMART CITY ها به عنوان بازوی اجرایی تحقق توسعه در شهرها مطرح و تعریف شد.
مدیران شهری به این نتیجه رسیدند که برای اداره موفق کلانشهرهای خود باید سیستم مدیریت آن را در قالبی مشخص تعریف کنند به همین خاطر منابع بین المللی و تحقیقاتی که تا کنون در مورد شهرهای مطرح دنیا انجام شده؛ بسیاری از شهرداران و برنامه ریزان شهری یک سال را به عنوان افق چشم انداز تحقق شهر هوشمند برای خود انتخاب کرده اند.

در تمام شهرهای مطرح دنیا بخش عمده تشکیل شهر هوشمند در حوزه ITC یا حمل و نقل عمومی و مدیریت ترافیکی است کما اینکه در کنار مدیریت هوشمند ترافیکی موضوعاتی مانند خدمات هوشمند، ایمنی هوشمند، خانه های هوشمند، تحصیل هوشمند و ... نیز باید ایجاد شود.

در بحث  ITC رفرنس های زیادی در دنیا وجود دارد که می توان به عنوان طرح های تاثیرگذار و تجربه بین المللی از آن استفاده کرد؛ به تیتر شهر گفت: در سازمان های بین المللی توجه به مدیریت هوشمند ترافیکی به عنوان یکی از مبناهای تاثیرگذار در تحقق شهرهای هوشمند پرداخته شده است و تمام شهرها در برنامه ریزی های کلان خود 15 سال آینده را زمانی به عنوان افق چشم انداز خود انتخاب کردند. شهرداری تهران نیز سال 1404 را به عنوان افق چشم انداز خود در حوزه حمل و نقل عمومی و مدیریت هوشمند ترافیکی انتخاب کرد. براین اساس در گام نخست محدوده مرکزی و تاریخی شهر تهران را با هدف کاهش ترافیک و آلودگی هوا به عنوان محدوده استفاده از حمل و نقل پاک و استفاده از تاکسی، اتوبوس، موتور و دوچرخه برقی برگزید.
ظهور استارتاپ های شهری

هرچقدر که دولت به عنوان متولی توسعه فناوری اطلاعات و ارتباطات و تشکیل دولت الکترونیک حرکت لاک پشتی خود را در توسعه زیرساخت های مورد نیاز در این حوزه انجام می دهد؛ اما شرکت های دانش بنیاد داخلی با بهره گیری از تجربه های جهانی شبکه کسب و کار نوینی را تحت عنوان استارتاپ ها راه اندازی کردند تا در قالب اپلیکیشن های موبایلی نیازهای مردم را در دسترسی آسان به خدمات شهری برآورده کنند. مسئولان پذیرفته اند که  امروز کسب و کارهای الکترونیکی یا فناوری‌هایی که در بستر IT است در دنیا تحولاتی را به وجود آورده است  و در همین یکی دو ساعته بازدید از غرفه‌ها، مشاهده کردم جوانان سرشار از نوآوری، ابتکار و ایده در این حوزه هستند.
اما در این میان ایجاد APP های حوزه خدمات شهری یکی از بزرگترین تحولاتی است که می توان در زمینه تبدیل تهران به شهر الکترونیک به آن اشاره کرد. از راه اندازی تاکسی های موبایلی تا پیدا کردن جای پارک و دسترسی به خدمات خودرویی و... تلاش هایی است که بخش خصوصی در این حوزه انجام داده است.
به عنوان مثال اخیر استارتاپ با ورود به حوزه خدمات خودرو توانسته در قالب یک اپلیکیشن فروش، نصب و بالانس تایر انواع سواری را در کشور و تهران اجرایی کند که در نوع خود بی نظیر است. این فروشگاه آنلاین تایر خودرو خدماتی در زمینه تعویض و نصب در محل ارائه می دهد.  

منبع :
لینک :
کد مطلب: 96072710469471
تاریخ و زمان انتشار: 20 مهر 1396, 08:09
لینک کوتاه مطلب: https://deeprooted.ir/471
شهرهای هوشمند رویکرد جدید مدیریت شهری دنیا
سمت نو
اخبار

رویدادها
کسب و کار های نوپا

TED

معرفی کتاب

سبک زندگی

معرفی سایت