امروز: شنبه، 27 آبان 1396

Deep Rooted Journal

مجله ریشه های عمیق اجتماعی و اقتصادی


پدر و مادرانی که به مغز کودک شان آسیب میرسانند

پدر و مادرانی که به مغز کودک شان آسیب میرسانند تومودا آکمی پژوهشگر ژاپنی متخصص در رشد روانی کودکان به کمک دانشگاه هاروارد مغز ۱۵۰۰ کودک را با MRI اسکن کرده است تا تأثیر رفتار والدین بر مغز کودکان را بررسی کند. این متخصص پرورش کودکان نتیجه ی تحقیقاتش را در کتاب «پدر و مادرانی که به مغز کودکشان آسیب میرسانند» به تازگی منتشر کرده است. او رفتار اولیایی که با روشهای نامناسب پرورشی نه تنها به شخصیت کودک بلکه ناخواسته به مغزش هم آسیب وارد میکنند را تشریح کرده است؛ رفتاری که ممکن است حتی زندگی شخص را برای تمام عمرش تغییر دهد.عشایر را بشناسیم

 عشایر را بشناسیم 
جاجیم یکی از دلبافته‌های ایل شاهسون است. طریقه بافت آن بدین صورت است که پشم گوسفندان را شسته و آن‌ها را با دستگاه‌ریسندگی به نخ تبدیل کرده و بعد بارنگ‌های‌گیاهی آنها را رنگ می‌کنند و شروع به بافت جاجیم می‌کنند. 

هدف از تشکیل خانواده چیست

هدف از تشکیل خانواده چیست خداوند انسان را بر اساس فطرت الهی و گرایش به خداشناسی آفرید و دستور به تشکیل خانواده داد، اما به راستی هدف از این دستور چه بود؟
- بهره‌گیری مرد یا زن از ثروت یا قدرت یا زیبایی یکدیگر؟ - نیاز جنسی صرف؟ - یا تداوم یافتن نسل انسان؟

همیشه به یاد داشت

نصیحتی که آلبرت انیشتین 
انیشتین نوشته است: پدرم به من می‌گفت "نمی توانی در یک زمان بر ۲ اسب سوار شوی. تو می‌توانی هر چیزی را انجام بدهی، اما نه همه چیز را با هم". یاد بگیرید که در حال باشید و تمام حواستان را به کاری بدهید که در حال حاضر انجام می‌دهید. انرژی متمرکز، توان افراد است؛ و این تفاوت پیروزی و شکست است.خراب کنید و دوباره بهترین رو بسازید

وقتی احساس کردید که کم‌کم در حال ناامیدی و دلسردی هستید، سریعا این نکته را به یاد آورید که همیشه برای درست شدن مسائل، اول همه چیز باید خراب شود.
گاهی برای اینکه به بهترین وضعیت خودتان برسید، باید وضعیت فعلی و یا بدترین وضعیتتان را خراب کرده و پشت سر بگذارید.

اولین تلاش، کار را درست انجام نمی‌شود

هیچ‌ کس در اولین تلاش، کار را درست انجام نمی‌دهد. تمام پیش نویس‌ها نیاز به ویرایش دارند. همه ی ما آرزوهای بسیاری در زندگی داریم، اما منابع همه محدود است. هیچ‌کس نمی‌تواند در تمام زمینه‌ها موفق باشد، پس حقیقت آن است که اگر می‌خواهید در چیزی موفق شوید ، باید قبول کنید که نمی‌توانید در همه زمینه‌ها موفق باشید.
ابتدا تصمیم بگیرید که بیشتر مایل به انجام چه کاری هستید، تصمیم بگیرید دقیقا کدام مسیر را می‌خواهید طی کنید و سپس باقی موارد را حذف کنید و بر روی مورد انتخاب شده تمرکز کنید. حال باید ایده ی اولیه را از حالت چرک‌نویس خارج کرده و آنقدر به ابعاد مختلف آن بپردازید که به موفقیت برسید

داستان عُمر

کسی سراغ پسته فروشی رفت و گفت: "می شود همه پسته هایت را به رایگان به من بدهی؟"
پسته فروش با تعجب به او نگاه کرد و جوابی نداد. دوباره پرسید: "می شود یک کیلو پسته ی مجانی به من بدهی؟"
و باز با سکوت مواجه شد.
برای سومین بار پرسید: "پس خواهش میکنم دست کم یک عدد پسته مجانی به من بده."
او آنقدر اصرار کرد تا بالاخره پسته را گرفت.
سپس دوباره گفت: "یک عدد که ارزش ندارد. یک عدد دیگر هم بدهید."
و با اصرار یک پسته دیگر گرفت و در خواست کرد که پسته سوم را نیز مجانی بگیرد.
پسته فروش که عصبانی شده بود، گفت: "زرنگی! اینطوری میخواهی یکی یکی همه پسته هایم را بگیری؟"
مشتری سمج گفت:
"راستش میخواستم درسی به تو بدهم. عمر و زندگی ما نیز چنین است. اگر به تو بگویم همه عمرت را به من بفروش، به هیچ قیمت این کار را نمیکنی. ولی روزهای زندگی ات را بی توجه، یکی یکی از دست می دهی و تا به خودت بیایی همه عمرت از کف رفته است."